Bursa
Parçalı Bulutlu
32°

Emekli maaşlarını kalem kalem açıkladı

EKONOMİ , 14 Kasım 2019 Perşembe, 19:13

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Türkiye'de 8 milyon emeklinin açlık sınırının altında yaşadığını belirterek, "Akşamları hava karardıktan sonra pazar yerlerine gidin, 1.000 lira maaş alan emeklileri orada göreceksiniz." dedi.

Emekli maaşlarını kalem kalem açıkladı

Emeklilier, emeklilikte yaşa takılanlar, çalıştıkça düşen emekli maaşları Türkiye'de çalışma hayatının ana gündemi... EYT'liler yaşa takılma sorunuyla birlikte ABO sorununa da çözüm beklerken, Meclis'te konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, çarpıcı rakamlar verdi.

Beko'nun berdiği bilgiye göre, Türkiye'de ortalama emekli maaşları şöyle:

  • 248 bine yakını 1.000 TL maaş almaktadır.
  • 248 bin emekli 1.100 TL maaş almaktadır.
  • 220 bin emekli 1.100 TL ile 1.200 TL arasında maaş almaktadır.
  • 6 milyon 850 bin emekli 2.000 TL altında maaş almaktadır.

Türkiye'de 12 milyona yakın emekli olduğunu, bunlardan 8 milyonunun açlık sınırının altında maaş aldığını kaydeden Beko, "5 milyona yakın emekli ikinci işte çalışmakta ve bazı emekli kardeşlerimiz de yeniden iş aramaktalar. Bunlarla birlikte, Türkiye'deki emekli kardeşlerimiz, insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri, hak ettikleri bir maaşı talep etmektedirler." dedi.

Avrupa'da emekli sendikaları ve bu sendikaların federasyonları olduğunu kaydeden Beko, "Türkiye'de emekli olan kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın ve ağabeylerimizin çok zor koşullarda yaşadıklarını hepimiz biliyoruz. Akşamları hava karardıktan sonra siz pazar yerlerine gidin, o pazar yerlerinde kendisini kimseye göstermeden pazar artıklarının nasıl toplandığını, 1.000 lira maaş alan emeklileri orada göreceksiniz." diye konuştu.

İktidarın 2000 yılı öncesi maaş alanlar ile 2000 yılı sonrası maaş alanların arasındaki maaş farkını gasbettiğini öne süren Beko, "Bu, hem eşitsizlik hem de Anayasa'ya aykırı olduğundan dolayı mutlaka ama mutlaka bu Türkiye Büyük Millet Meclisinde biz intibak yasasını çıkarmalıyız. Emekli arkadaşlarımızın hak ettikleri, insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek bir maaşı bu Meclisten çıkarmamız gerektiği inancındayım." ifadelerini kullandı.