Bursa
Çok Bulutlu
26.5°

Emekli maaşları Meclis gündeminde! Valla yetmez!

EKONOMİ , 19 Mart 2020 Perşembe, 19:35

Korona virüs salgını nedeniyle açıklanan ekonomik önlem paketi Meclis'te tartışmalara yol açtı.

Emekli maaşları Meclis gündeminde! Valla yetmez!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik önlem paketinde yer alan en düşük emekli maaşının bin 500 liraya çıkarılması Meclis'te de gündeme geldi. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, "Açlık sınırının 2 bin 257 lira olduğu bir ülkede bin 500 lira yeter mi?" diye sordu.

Bingöl'ün açıklamaları şöyle:

'VALLA YETMEZ'

"... emekli maaşları 1.500 liraya çıkarıldı. Sayın Genel Başkanımızın ve bizim dilimizde tüy bitti. Her fırsatta dedi ki: 'Ya, 1000 liranın altında emekli maaşı alan vatandaşlarımız var.' 800 lira, 900 lira emekli maaşı alanlar var. 'Hayır, zinhar böyle bir şey yok.' dediler ama hayat bizi yine haklı çıkardı. Dün, 1.500 liranın altında emekli maaşı olanların olduğu teyit edildi ve maaşları bugün, maalesef bugün 1.500 liraya çıkarıldı. Tıpkı, iki bayramda emeklilere birer maaş ikramiye verilsin diye, ısrarlı takibimiz sonucunda verildiği gibi. 1.500 lira yeter mi? Valla yetmez. 2.257 lira açlık sınırının olduğu bir ülkede, 7.253 lira yoksulluk sınırının olduğu bir ülkede 1.500 liranın yetmesi mümkün mü? Ama hiç olmazsa emekli maaşları 1.500 liranın altında olmaktan çıktı; bu da ölçüde bizim ne kadar haklı, ne kadar doğru tespitler yaptığımızın, ne kadar gerçekçi işler yaptığımızın bir başka kanıtı."

'YA 3 HAFTA UZARSA...'

"Şimdi, AVM'ler ve marketler boşaltıldı, reyonlarda malzeme yok, günlerdir kamuoyunu meşgul ediyor. O marketler üst gelir gruplarının yaşadığı bölgelerdeki marketler. 1.000 lira, 1.500 lira, 2.200 lira asgari ücret alan vatandaşlarımız var. 22,5 milyon asgari ücretli var; 12,5 milyon emekli dul ve yetim var. Ya, bunlar o reyonların önüne yaklaşabilirler mi? Peki, ne olacak? 'En az üç hafta evde kalacaksınız.' Eyvallah, kalsınlar. Alacakları 1.000 lirayla, 1.500 lirayla üç hafta boyunca ne alacaklar? 3-5 paket makarna, 3-5 kilo bulgur, birkaç kilo soğan, patates. E, sonra? Bitti. Ne olacak üç haftadan sonra da uzarsa? O insanlar evlerinde kaderlerine hapsedilecekler. Yeni bir vaka çıkacak, evlerinde uzun süre kalmak zorunda kalanların açlıkla karşı karşıya kaldıkları -umarım olmaz- ölümle sonuçlanan vakalarla karşılaşacağız. Bunların sorunlarının çözülmesi lazım. Bunların sorunları çözülmeden bu meseleyi sonuna kadar bitirmek asla söz konusu olamaz çünkü yüzümüzü emekçilere, yoksula, garibana döndürmek zorundayız, aksi takdirde sadece palyatif, böyle günü kurtaran açıklamalarla hiçbir sorun çözülmez. Trump diyor ki: 'Ben her eve 1.000 dolar vereceğim.' Macron arttırıyor 'Ben her eve 1.000 euro vereceğim.' diyor. Biz de 900 liralık emekli maaşını 1.500 liraya çıkardık diye bunu övgüyle kamuoyuyla paylaşıyoruz. Mesele bu değil.