Bursa
Parçalı Bulutlu
23.7°

Elazığ'da ağır bilanço! Can kaybı sayısı arttı

GÜNCEL , 27 Ocak 2020 Pazartesi, 11:37

Elazığ Sivrice'deki 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası başlatılan kurtarma çalışmaları devam ediyor. Sürsürü ilçesinde enkaz altında olduğu tespit edilen iki kişi kurtarılmaya çalışılıyor. Şu ana kadar 45 kişi sağ olarak kurtarıldı, 39 vatandaş ise hayatını kaybetti. Toplamda 1287 binada ağır hasar var.

Elazığ'da ağır bilanço! Can kaybı sayısı arttı

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından başlatılan kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Dün akşam Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Apartmanı enkazında sürdürülen çalışmalarda enkaz altındaki 3 kişiden birinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

Enkazda halen 2 kişinin olduğu ifade edildi. Kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar, AFAD koordinasyonunda 21 farklı kamu kurumu, sivil kurum ve kuruluştan 3 bin 829 personel, 22 arama kurtarma köpeği, 568 kara aracı ve 5 hava aracıyla yapılıyor. Depremin üzerinden 60 saatten fazla bir süre geçti. Uzmanlar enkaz altında kalanlar için 72 saatin (3 gün) hayati önemde olduğunu belirtiyor.

39 CAN KAYBI

Şimdiye kadar 45 kişi enkazdan sağ kurtarıldı. Depremde 39 kişi de (Elazığ 35, Malatya 4) hayatını kaybetti. Deprem sonrası hastanelere başvuran 1607 vatandaşımızdan 1516'sı taburcu edildi. Tedavisi yoğun bakımda devam eden hastaların da hayati tehlikesi olmadığı belirtildi.

1287 BİNADA AĞIR HASAR

Öte yandan devam etmekte olan hasar tespit çalışmalarında; 1287 binanın ağır hasar aldığı, 56'sının orta ve 876'sının az hasarlı olduğu belirlendi. Hasar tespiti yapılan 2 bin 945 binadan 87'si yıkıldı. Acil olarak yıkılması gerken 12 bina olduğu bildirildi.

BAKANLAR BÖLGEDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum depremle ilgili son bilgileri vermek için kameralar karşısına geçti.

Süleyman Soylu: Havalimanları ve hastanelerimiz hizmetlerini aralıksız yerine getirdi. TSK'nın kargo uçaklarıyla birlikte istediğimiz araç ve malzemeler, ekipler buraya getirildi. Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik özellikle Elazığ'da. Bunlardan 10'u çadır, 34'ü okul geri kalanı spor kompleksi, cami ve cemevi. İhtiyaçları tamamen karşılamaya çalışıyoruz. Bölgeye şu ana kadar 24 bin 402 çadır sevk edildi. Bugün saat 13.00 itibarıyla 50 bin kumanya dağıtılacak Elazığ ve Malatya'da. Artçı depremler vatandaşlarımızı tedirgin ediyor, evlerine girmekten imtina ediyorlar. Hasar tespit çalışmaları da devam ediyor. Hem Malatya hem Elazığ'da kamu kurumları çalışmaya başladı. Adalet binaları da hizmetlerini veriyor. Vatandaşlardan talebimiz şu, okullarımız, gençlik merkezlerimiz açık. Kıraathanelerle görüştük tuvalet ihtiyacı olan vatandaşlarımız için 50'ye yakın kıraathanenin açık olmasını sağladık.Biz kira yapacağımızı söyledik ama kiralanacak bu kadar ev olmadığı için yaklaşık il özel idaremize ait arazide geçici konaklama merkezi, yaklaşık bin konteyner konulacak. Burada bin ailenin barınabileceği alanı hazırlayacağız. Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek. Orta hasarlı ev sahiplerine 5 bin lira ödenecek verilecek. Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz. Köylerde yıkılan evler için 16 bin lira destek verilecek.

Fahrettin Koca: 39 vatandaşımızı kaybettik. yatarak veya yoğun bakımda tedavisi devam eden 86 yaralı var. 18 yaralının yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Bu yaralılarımızdan durumu kritik olan yok. Bütün ilçelerde mobil sağlık hizmetleri devam ediyor. Taburcu ettiğimiz hastalara evde bakım hizmetine başladık. Psikososyal destek de sağlandı. Azize Çelik'in durumu iyi. 2.5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve annesi Ayşe Yıldız'ın tedavisi devam ediyor. Yoğun bakım şartlarında tedavisi sürüyor. Şu an sahada 2 bin 620 kişinin hizmet verdiğini ve sağlık hizmeti vermede yeterli olduğumuzu söylemek istiyorum.

BİNE YAKIN ARTÇI

Geçen cuma saat 20.55'te Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem sonrası bölgede büyüklüğü 4'ün üzerinde olan 21 deprem meydana geldi. Toplam artçı deprem sayısı 948 oldu.

YARDIM PARALARI 30 MİLYON LİRAYI GEÇTİ

AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre; başlatılan yardım kampanyasında toplam 30 milyon 564 bin 365 TL toplandı.

Vatandaşlar, tüm GSM operatörlerinden DEPREM yazıp 1866'ya SMS göndererek afetzedeler için 10 TL bağışta bulunabiliyor. Ayrıca Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası'nın hesap numaralarına istenilen tutarda yardım yapılabiliyor.