Bursa
Çok Bulutlu
5.6°

Eksi 89 dereceden 18 dereceye

DÜNYA , 07 Şubat 2020 Cuma, 21:24

Küresel ısınmayla ilgili Güney Kutbu'ndan endişe verici bir haber geldi. Antarktika'da 18,3 derecelik rekor sıcaklık, şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. Antarktika'da bir zamanlar oralarda termometreler -89 dereceyi gösteriyordu.

Eksi 89 dereceden 18 dereceye

Antarktika'da sıcaklık rekoru kırıldı. 18,3 derecelik sıcaklık, şimdiye kadar güney kutbunda ölçülen en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.

Tarihi sıcaklık rekoru, arjantin'e ait "Esperanza" araştırma üssünde kaydedildi.

Bilim insanları, bu sıcaklığın 2015'in mart ayında ölçülen 17,5 derecelik rekordan neredeyse bir derece yüksek olduğuna vurgu yaptı.

Araştırmacılar, bölgede kaydedilen ortalama sıcakılığın da, 1971 yılından beri en yüksek seviyeye çıktığının altını çizdi.

Dünya Meteoroloji Örgütü verileri, Antarktika'da ortalama sıcaklığın 50 yılda 3 derece yükseldiğini gösteriyor. Dünya üzerinde ölçülen en düşük sıcaklık yine Güney Kutbu'nda kaydedilmişti. 1983'te Rus Vostok üssünde termometreler eksi 89,2 dereceyi göstermişti.

Dünya Meteoroloji Örgütü aralık ayında, son 10 yılın dünya tarihinin en sıcak 10 yılı olduğunu açıklamıştı.

Bilim insanları ise, sera gazı salınımlarıyla ilgili gerekli adımlar atılmadığı takdirde hava sıcaklıklarının 50 yıl içinde 3 ila 5 derece arasında yükseleceğini belirtiyor.2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması'nda, küresel ısınmayı sadece bir buçuk derece artış sınırında tutmak için salınımı sınırlamak konusunda anlaşılmıştı. Ancak ABD bu anlaşmadan çekilmişti.