Bursa
Açık
25.6°

Ejder meyvesinin hasadı Bursa'da başladı

BURSA , 03 Eylül 2020 Perşembe, 10:39

Bursa'da 3 yıl önce kurduğu bir hayal ile yola çıkan Kestelli çiftçi Özhan Öztürk, ejder meyvesi üretiyor. Çevresinde yeni nesil çiftçi olarak adlandırılan Öztürk, hasadın ikinci yılında da verimden memnun.

Ejder meyvesinin hasadı Bursa'da başladı

Kökeni Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika'ya dayanan ve pitaya, dragon fruit, kaktüs meyvesi ve çilek armudu olarak da adlandırılan Ejder Meyvesi Bursa'da da üretilmeye başlandı.

3 yıl önce bir hayalle yola çıkan ve son iki yıldır aldığı ürünlerle birçok üreticiye örnek olan Kestelli çiftçi Özhan Öztürk, hasattan ve verimden memnun.

Türkiye'nin birkaç yıl evvel tanımaya başladığı; tadı ve görüntüsüyle farklı bir lezzet sunan meyvelerin fidanları gece çiçek açıyor, öğlen ise hasadı yapılıyor...

Kendisine ait 1,5 dönümlük tarlaya önce sera kuran, ardından da fidelerin temini için hummalı bir çalışma yapan Öztürk'ün bu günlerde yaptığı hasat yüzleri güldürüyor.

Serasında 4 ayrı çeşitten yaklaşık 2 binden fazla fidan bulunduğunu söyleyen Kestelli çiftçi Özhan Öztürk, ejder meyvesi üretimiyle hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyor.

Çevresinde yeni nesil çiftçi olarak değerlendirilen Öztürk, ejder meyvesi üretimi hakkında şunları söylüyor;

" 150 bin liralık masraf yaptık. Bursa'da bu iş olmaz. Yapmayın yazıktır dediler ama biz şu anda çok memnunuz. İlk yıl üretim çok az oldu. Biz bu işe inandık. Üzerinden iki yıl geçti, hasadımız daha da arttı. Bu yıl 3 binden fazla meyve bekliyoruz. Piyasa ürünlerimizin gramaj üzerinden alıcı buluyor. Fiyatı 15 liradan başlıyor. Bir ürün 100 ile 650 gram arsında değişiyor. Ürünlerimiz tamamen organik hiçbir ilaç kullanmıyoruz. İşçilik az, ilaç masrafı yok. Kazancınızın yüzde 95'i size kalıyor. Karı yüksek bir ürün. Bursa'da tek üreten olduğumuz için ürünlerimizi iç piyasada satıyoruz. Özellikle internet üzerinde çok fazla siparişler gerçekleştiriliyor."

Her ne kadar dış görüşüyle sert kabuklu bir meyve gibi görünse de ejder meyvesi yumuşak bir dokuya sahip. Ağızda, çilek, kivi, muz karışımı ekşi ve ferahlatıcı bir tat bırakan meyve faydaları nedeniyle süper tropik yiyecek olarak kabul ediliyor.

EJDER MEYVESİNDE HASAT BAŞLADI

Kızılderililer tarafından enerji kaynağı olarak görülen bu meyvenin, düşük kalorisi ve içerdiği vitaminler nedeniyle birçok hastalığa da iyi geldiği tahmin ediliyor...