Bursa
Çok Bulutlu
10.6°

Eczanelerde koruyucu malzeme sıkıntısı

BURSA , 20 Mart 2020 Cuma, 16:34

Küresel koronavirüs salgınının Türkiye'de de görülmesi ile birlikte maske, kolonya ve dezenfektan ürünleri gibi koruyucu malzemelerde yaşanan talep patlaması eczanelerde bu ürünlere erişimi zorlaştırdı. enBursa.com'a konuşan Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, ürünlerin hiç yok olmadığını ancak artan talebi karşılama noktasında sıkıntı yaşandığını söyledi. Şahin, reçete ile satılan maske konusunda toplumda yanlış anlaşılan önemli bir hususa da açıklık getirdi.

Eczanelerde koruyucu malzeme sıkıntısı

Şahin, öncelikle maske konusunda değindi.

"Eczanelerde maske var ancak kısıtlı sayıda" diyen Şahin, söyle konuştu:

'PİYASADA KISITLI SAYIDA MASKE VAR'

"Maske bulunamıyor değil. Maskelerin temininde kısıtlı sayıda, az sayıda bulabiliyoruz. İhtiyacı karşılayacak kadar değil. Üretici diyor ki sadece 500 tane verebilirim. 500 taneyi zaten bir eczane ortalama 2-3 gün içerisinde bitiriyor. Böyle olunca tekrar arıyorsunuz "Elimde kalmadı, 3 gün sonra üretim var. O zaman getirebilirim" diyebiliyor. Hiç yok değil şu an maskeler ama ulaşılmakta sıkıntı var. Kısıtlı sayıda maske var şu anda piyasada."

Şahin, reçete ile satılan maskeler konusunda toplumda yanlış bilinenen önemli bir konuya açıklık getirdi. Buna göre, N95 ve FFP3 gibi daha nitelikli maskeler reçeteye bağlanarak satışları kısıtlandı. Amaç, hastalarla muhatap olan sağlık personelinin bu maskelere daha kolay erişimi . Üstelik bu maskeler reçete ile satılmalarına rağmen SGK'nin geri ödeme listesinde yer almıyor.

işte Şahin'in bu konudaki açıklamaları:

'REÇETELİ MASKELERİ SGK KARŞILAMIYOR'

"N95, FFP3 olarak bilinen maskeler ise daha nitelikli maskeler. Bunlar Sağlık Bakanlığı'nın testi pozitif çıkan hastalarla muhatap olacak sağlık personelinin kullanmasını önerdiği maskeler. Bu maskeler reçeteye tabi tutuldu. Burada halkımızın şöyle bir yanlış anlaması oldu. Reçeteye tabi olunsa sanki SGK bunları ödeyecekmiş gibi bir algı oluştu. Böyle bir durum söz konusu değil. Şu anda SGK'nın ödediği veya devletin ücretsiz olarak dağıttığı herhangi bir maske durumu yok.

'SAĞLIK PERSONELİ ERİŞEBİLSİN DİYE'

Bu reçeteye tabi zorunluluğu bu maskelerin satışına kısıtlamak amacıyla yapılmış bir uygulama. Doktor uygun bulursa reçeteye yazar, ücretini ödeyerek alabilirsiniz. Bu maskelerin ulaşımında zaten yeteri kadar piyasada bulunmadığı için devlet böyle bir kısıtlama getirdi. Allah korusun, bu iş daha da kötüleşip rakamlar arttığında daha fazla sağlık personeli hasta insanlarla muhatap olacak. Bu noktada bu maskelere daha fazla ihtiyaç duyulacak."

Eczanelerde tıpkı maske gibi kolonya ve dezenfektan ürünleri ile ilgili de sıkıntı yaşanıyor. Şahin'in bu konudaki açıklamaları şöyle:

ECZANELERDE DEZENFEKTAN SIKINTISI

"Dezenfektan ürünleri de kısıtlı sayıda var. Belirli miktarlarda geliyor, satıyorsunuz tekrar yerine almak istediğinizde ön sipariş veriyorsunuz 3-4 gün sonra dağıtım yapıyor firmalar. Hiç yok değil, oluyor ama talep normalin çok çok üzerinde olduğu için talebi karşılamakta zorlanılıyor."

Bu süreçte merdiven altı üretimin arttığını belirten Şahin, bu ürünleri eczanelere bile satmaya çalışanlar olduğunu söyledi ve ekledi.:

MERDİVEN ALTI ÜRETİM UYARISI

"Dezenfektan ve kolonya gibi ürünlere rağbet bir anda artınca merdiven altı üretimler çıkmaya başladı. Denetimler de acil bir biçimde yapılmaya başlandı. Çünkü sağlığa zararlı ürünlerle kolonya yapan yerler tespit edildi. Bizler eczanelerimizde bu ürünleri temin etmiyoruz. Bizlere geliyorlar, resmen kendisi yapmış kolonyayı bunu satmaya çalışıyor. Diyoruz ki belgeleri var mı? Eczanede doğru ürün satmak zorundayız."

DEZENFEKTAN ÜRETİMİNDE ALKOL SIKINTISI

Özellikle sıkıntı olan alkol kısmı var. Dünya sağlık örgütü de minimum yüzde 70 alkol içerisin diyor. Bu kadar yüksek alkol ihtiyacı olunca piyasada böyle bir üretim kapasitesi de yok şu anda. Eczanelerin gerektiğinde kendileri de dezenfektan üretebilmesi için İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bir formül paylaştı. Ama alkol temin etmekte sıkıntılar yaşıyoruz. Mesela geçen gün 2 litre alkol geldi. Siz 2 litre alkolle en fazla 2,5-3 litre dezenfektan üretebilirsiniz. Zaten vatandaş şu anda litrelik dezenfektan alıyor. Ürün geliyor mu evet geliyor. Ama talebi karşılar durumda mı, değil. Talep çok fazla patladığı için bu talebe yetişmekte zorlanılıyor.

Şahin, eczanelerde bir dizi önlem alındığını belirterek Bursalılara Eczacıların önlem ve yönlendirmelerine uymaları çağrısında bulundu.

ECZACILARDAN BURSALILARA ÇAĞRI

"Bizler de eczanelerde eldiven, maske, işte tek kullanımlık önlük kullanıyoruz. Araya mesafeyi arttırmak için bariyerler koyuyoruz. Eczanelerimizi dezenfekte ettiriyoruz Bursa Eczacı Odası olarak. Vatandaşlarımızın hem gün içinde hem de nöbet saatlerinde eczacıların aldığı önlemlere uymalarını, onların yönlendirmelerine uymalarını ve bu noktada anlayış göstermelerini istiyoruz."