Bursa
Çok Bulutlu
27.1°
enBursa Haber

Düzenli egzersiz meme kanseri riskini azaltıyor...

SAĞLIK , 12 Ekim 2018 Cuma, 17:03

Düzenli egzersizin metabolik sendrom oluşturan nedenleri ortadan kaldırabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz meme kanserli hastalara önerilerde bulundu.

Düzenli egzersiz meme kanseri riskini azaltıyor...

Düzenli egzersiz yapan kadınlarda hem meme kanserinin ortaya çıkması, hem de var olan meme kanserinin tekrarlama riskinin daha düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, meme kanserinde düzenli egzersizin önemine dikkat çekerek, düzenli egzersiz yapan kadınlarda hem meme kanserinin ortaya çıkması, hem de var olan meme kanserinin tekrarlama riskinin daha düşük olduğunu belirtti.

Amerikan Kanser Derneği'nin ve birçok doktorun meme kanseri teşhisi konmuş kadınlardan düzenli egzersiz yapmayanların, orta yoğunlukta haftada 4-5 saat süreyle egzersiz yapmalarını önerdiğini ifade eden Yavuz, tempolu bir yürüyüşün orta yoğunlukta egzersiz olarak kabul edildiğini kaydetti.

"Obezite de bu riski artırır"
Son çalışmalar, düzenli egzersizin meme kanseri hastalarının yaşam sürelerini artırabileceğini göstermektedir. Çünkü egzersiz, meme kanserli hastalarında kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini ve kanser nükslerini azaltmaktadır. Meme kanseri tedavisi için kemoterapi almak bir kadının metabolik sendrom riskini artırır; obezite de bu riski artırır. Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, fazla vücut yağı ve yüksek kolesterol de dahil olmak üzere bir grup sağlık sorunlarıdır. Ayrıca, metabolik sendromun kendisi, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve meme kanseri nüksünü artıran bir etkendir. Araştırmalara göre, metabolik sendromlu kadınlarda meme kanseri çıkma olasılığı yüzde 17, meme kanserli de olan kadınlarda nüks ihtimali üç kat daha fazla ve meme kanserinden ölme olasılığı da iki kat daha fazladır.

Nasıl bir egzersiz?

  • Egzersizinizi haftada yaklaşık 4 saate kadar uzayan 20 veya 30 dakikalık seanslara ayırmanız size kolaylık sağlar.
  • Yürümek egzersize başlamak için harika bir yoldur. Belki işe gitmeden önce 30 dakika ve öğle tatilinde 20 dakika yürüyün.
  • Ya da işten sonra bir arkadaşınızla birlikte yürümeyi planlayabilirsiniz.
  • Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı seçimleriyle birlikte düzenli egzersiz, meme kanserinde nüks riskini olabildiğince düşük tutmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.
  • Bu düzenli egzersizin fiziksel ve zihinsel sağlığınızı en üst düzeyde tutmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın.
  • Kaç yaşında olursanız olun, vücudunuzu hareket ettirmek için asla çok geç değildir.
Yaban hayatı fotokapanda
Yaban hayatı fotokapanda
Fazla sevişmek mutluluk getirmiyor
Fazla sevişmek mutluluk getirmiyor
Migrenin esiri olmayın!
Migrenin esiri olmayın!
Balık katliamı son anda önlendi
Balık katliamı son anda önlendi