Bursa
Parçalı Bulutlu
21.9°

Dündar'dan enBursa'ya ziyaret

BURSA , 10 Ocak 2020 Cuma, 14:04

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde enBursa.com'u ziyaret etti. İnternet gazeteciliğinde yasal ve meslek esaslarını belirleyen çalışmaların yapılması ihtiyacına dikkat çeken Dündar, Osmangazi Meydanı'ndan Yunuseli Havaalanı'nın akıbetine kadar bir dizi konuda önemli açıklamalar yaptı.

Dündar'dan enBursa'ya ziyaret

enBursa.com ekibinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutklayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, interbnet gazeteciliği ile ilgili yasal düzenleme inhtiyacından çalışma esaslarına kadar bir dizi konunun ele alınacağı geniş katılımlı bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Dündar, şöyle konuştu:

"Bunun çok boyutlu çalışılması lazım. Mesleğin pozisyonu, durumu akademik düzeyde ele alınmalı. Belki bu çalışma esaslarını da belirlemiş olur. Meslek mensuplarının bu esasları belirlemesi ile birlikte yasal düzenleme ihtiyacının ele alınması daha doğru olur kanaatindeyim."

Dündar, 2 bin araçlık otopark kapasitesi ve sosyal donatı alanlarıylka Bursa'nın en önemli projeleri arasında yer alan Osmangazi Meydanı'nda gelinen son durumuı da şöyle özetledi.

OSMANGAZİ MEYDANI'NDA SON DURUM

"Şu an 12 metreden aşağı doğru fore kazıklar çakılıyor. 647 tane kazık çakılacak. Bu kazık çakma işi muhtemelen 1,5 ay içinde bitirilir. Kazıklar bittikten sonra da 12 metre daha aşağı inerek 24 metre aşağı ineceğiz. Ondan sonra inşaat başlamış olacak. Birinci etap şuan çalışılan. 200 milyonluk inşaat maliyeti var. Daha önce de 150 milyon kamulaştırmaya verdik."

Dündar, Osmangazi Meydanı tamamlandığında Panorama Müzesi'nin 10 katı etki yapacağını söyledi ve ekledi:

'PANORAMA'NIN 10 KATI ETKİ YAPACAK'

Bu işler büyük işler. Bu dönem herkesin ekonomik krizi konuştuğu bir dönem.Krediyi aldık. Tabii bu işi sürdürme kararı aldık çünkü Bursa'nın projesi. Yoksa orasını düzeltir asfaltı döker otopark olarak kullanırdık. Yani kimse de niye böyle yapıyorsun demezdi. Ama hesaplarımızı yaparak zorlanmış olsak da bunun Bursa için yapılması gerektiği kanaatine varıldı ve dolayısıyla bu inşaata başladık. Tabii Panorama nasıl bir etki yaptıysa bu Panorama'nın 10 katı etki yapacak bir proje."

Dündar, projenin şehir içöi trafiğinden parklanma sorununa kadar bir dizi olumlu etki yapacağını belirterek şöyle devam etti:

'ŞEHRİN YAYALAŞMASINA KATKI SAĞLAYACAK'

"Bunun şimdilik gördüğümüz ve göremediğimiz çok yan etkileri de olacaktır. Yani şehrin yayalaşmasına, şehir merkezine girecek araç sayısının orada engellenmesine... Yani gelen kişi aracını orada bırakıp isteyen metroya biner isteyen yürüyerek hava şartlarına göre çarşıya çıkar. Demiryolu olarak tabir edilen bölgenin de yine yukarısı ile bütünleşmesine katkı sağlayacak, özellikle o belediye önündeki yol yer altına alınırsa eski şehir ile tarihi şehrin buluşmasına katkı sağlayacak. Eski Atatürk Stadı'nın oradaki Millet Bahçesi o da aynı etkiyi yapacaktır. Şehrin yayalaşmasına katkı sağlayacaktır. Bunlar yürüyüş mesafesi. Trafik sorununun çok boyutları var. Bu işin parklanma sorunu, uklaşım sorunu, otopark sorunu... Bunların hepsi birbirine bağlantılı. Bu en azından otopark sorununa bir neşter atarak öyle bir fayda sağlayacağını bekliyoruz. Bir de meydanın o bölgesinde, eskimiş olan o bölgenin yenilenmesine katkı sağlayacak. Projeyi aklımıza geldi ve yaptık diye bir şey söz konusu değil. Yani çok kişiyle konuşuldu, danışıldı. Özellikle diğer taraftaki AVM'nin meydan söylemi ile birlikte meydan olarak ortaya çıkmaması bizim üzerimizde baskı oluşturdu."

Çekirge'deki Yeni Çelik Palas'ın imar planları Cumhurbaşkanı tarafından uygun görülmüş ve Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan planlar askıya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı'nın desteğini çektiğini

hatırlatan Dündar, planlara itiraz edileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

ÇELİK PALAS İMAR PLANLARINA İTİRAZ EDİLECEK

"Orada plan değişikliği Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış. Daha sonra bundan vazgeçildiği söyleniyor, bizim Büyükşehir Başkanı, İl Başkanı. Şimdi bu askıya çıkmış askıya itiraz edecek.Büyükşehir, Osmangazi itirazlar yapılacak. Zaten şimdi orada bir çirkinlik var. O kötü durum nasıl ortadan kalkar, ne olursa daha güzel olur bunu da ortaya koymak lazım"

Dündar'ın Yunuseli Havaalanı'nın yapılaşmaya açılmasına sıcak bakmadığı biliniyor. Bu konuda net tavrını bir kez daha ortaya koyan Dündar sözlerini şöyle sürdürdü:

'YUNUSELİ HAVAALANI ARAZİSİ KORUNMALI'

"Cumhurbaşkanımız mesela Atatürk Havalimanı'nı Millet Bahçesi yaptı. Orası Türkiye'nin dünyanın en kıymetli yeri. Bu bir vizyondur. Yani şehirlerde nefes alınabilir mekanların çoğaltılması için bir örnektir. Burası da böyle bir mekan olarak düzenlenmese bile kalması lazım. Şimdi bazı takaslar konuşuluyor, Büyükşehir Belediyesi Orduevi'nin lojmanların yenilenmesi adına orada bir bölümü yapılacak deniyor. Tabii ne kadar kesin onu da bilmiyorum. Ama orasının bence muhafaza edilmesi gerekiyor. Çünkü boş yeri doldurmak çok kolay ama boş yer elde etmek çok zor. İşte şehir merkezinde görüyoruz biz kamulaştırmaya 500 trilyon para harcamışız bugüne kadar 10 yılda. Bunlar hep bunun sonucudur. Belediyeci şehre her kesimin ihtiyacı gözüyle bakar."

Dündar, Soğanlı'da devam eden kentsel dönmüşüm çalışmalarına da değindi.

SOĞANLI'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

"Soğanlı kentsel dönüşüm sahası 4 bölüm başladı şuanda 6. etap yapılıyor. Şimdi riskli bölge var. Riskli bölgede biz üçte biriyle falan anlaşmıştık, daha sonra kaldı, anlaşılamadı. Şimdi Bakanlık bu işi çalışıyor. Baktığın zaman Uludağ eteklerinden o bölgede bizim o kentsel dönüşüm dikkat çekiyor. Modern bir şehir ortaya çıktığını görüyorsun ki zemin artı 5 kat. Bursa'da arsa yok. Zemin artı 5 kat uygulamak zordur. İleriye doğru belediyenin aslında yapması gereken o caddeyi ana arteri açmaktır. Zaten oraya kendiliğinden bir şey gelecektir, bir rant gelecektir. Riskli bölgeye başlarsak, o biterse bence öbür tarafa doğru gider bu iş. Bunlar adım adım yürüyecek olan şeyler"

Dündar Soğanlı Millet Bahçesi projesine de değinerek şöyle konuştu:

'MİLLET BAHÇESİ'Nİ BAKANLIK YAPMAK İSTEDİ'

"Bizim Millet Bahçesi projesinin gelişimi şöyle, bunu biz çalıştık yani mülkiyeti yarısı bizim biz tahsisini istedik. Seçim öncesi buraya geldiğinde Bakan onay vermişti tahsisine ancak son gelmiş olduğu toplantıda orasını biz yapalım dedi. Bakanlık yapacak. Şimdi bizim projeyi ne kadar uygulayacak ne kadar uygulamayacak, yani bizim kendi projemiz var orada. Bir çalışma yapılıyor, biz de planlarımızı verdik"

Dündar, Sıcaksu bölgesinde yapılacak termal yatırım için Arap yatırımcı aramaya gerek olmadığını söyledi. "Bursa'da yatırımcı mı yok" çıkışında bulunan Dündar, şunları söyledi:

'TERMAL BÖLGEDE ARAP YATIRIMCI ARAMAYA GEREK YOK'

"Termal bölge, şimdi böyle kişilere özgün, kişiye göre bir bakış (insört girilecek) açısıyla gittiğimiz sürece bu halde yürümeye devam ederiz. Şimdi önceki gün biri diyordu, 'termal Afyon'a gitti', gider. Adamlar toplanıyor hepsi, hep beraber ne yaparız ne ederiz diyerek oraya devlet teşviklerini çıkarıyor. Vali, kendine iş ediniyor diyor ki," Turizm sağlık endüstri bölgesi yapacağız buraya", yani yeni terimler ortaya koyuyor. Sıcaksu bölgesi, büyük bir kısmını büyükşehir kamulaştırdı herhalde. Oraya yüksek ölçekten bakarak bir şey yapmak lazım. Afyon'u rakip olarak görmek değil, kendi özgün termalimizi ortaya çıkarmamız lazım. Bursa'da bizim yatırım yapacak adam mı yok? Bırak yapsın adam ya, bırak değil kapısını tutmamız lazım, yap dememiz lazım niye biz Arap arayacağız yani."