Bursa
Çok Bulutlu
22°

Dündar'da hakaret, Edebali'ye methiye!

BURSA , 23 Haziran 2020 Salı, 11:37

Bursa'da iş dünyasından siyasetçilere kadar şantaj ve tehdit içerikli yayınlarıyla tanınan Şehir gazetesi sahibi Nezir Asaroğlu'nun kendisine destek veren belediyelerle destek vermeyen belediyelere karşı sergilediği yaklaşım nasıl bir çelişki içinde olduğunu ortaya koyuyor. Parayı verenin düdüğünü çalan, vermeyeni adeta yerden yere vuran Şehir ve sahibi, sözde AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yanlısı görünüyor. Ancak işin içine para girince ortada ne parti kalıyor ne ideoloji. Bu durumun en somut örneği AK Partili Osmangazi ve Yıldırım belediyelerine yönelik tavırlar...

Dündar'da hakaret, Edebali'ye methiye!

Nezir Asaroğlu'nun AK Partili Osmangazi Belediyesi ve Başkanı Mustafa Dündar'ı sürekli hedef tahtasına koyması, hem haberleri hem de kişisel paylaşımlarıyla sabit. Ancak aynı gazete ve kişinin yine AK Partili Yıldırım Belediyesi ve geçen dönem başkanı İsmail Hakkı Edebali'yi adeta yere göğe sığdıramaması da dikkat çekici.

Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan istediği mali desteğini alamayan Asaroğlu, belediye bürokratları ve çalışanlarını her fırsatta AK Parti yetkililerine şikayet etti. Parti içi dizayn ve algı operasyonlarına belediyeleri de alet etmek isteyen Asaroğlu, Dündar'ın kiminle çalışıp kiminle çalışmayacağına, hatta belediyeye ne zaman geleceğine evine ne zaman gideceğine kadar her şeye dahil olmaya çalıştı.

Başkan Dündar, Asaroğlu'nun tehdit içerikli bu paylaşımlarını görmezden gelince de bu kez Şehir gazetesinin manşetleri ortaya çıkmaya başladı.

Başkan'ın itibarını sarsmaya yönelik bu yayınlar devam ederken, Dündar'a FETÖ'cü yaftası yapıştırılması da uzun sürmedi.

Dündar aleyhindeki yayın ve paylaşımlar yerel seçim öncesinde de yoğunlaştı. Dündar'ın yerine partiye aday tavsiye eden Nezir Asaroğlu, Osmangazi için İl Başkanı Ayhan Salman'ı bile önerdi.

Sonuçta algı operasyonları tutmadı ve Dündar, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla üçüncü kez Osmangazi Belediye Başkan Adayı yapıldı. Aleyhte kampanya seçim sürecinde de devam etti, ama amacına ulaşmadı.

Türkiye'nin en büyük ilçelerinden birine 3 dönem üst üste seçilme başarısı gösteren Dündar'ı karalama kampanyasını sürdüren Asaroğlu'nun bir başka AK Parti'li belediye olan Yıldırım ve 2014-2019 yıllarında Belediye Başkanı olan İsmail Hakkı Edebali ile olan ilişkisi de dikkat çekici boyuttaydı.

Edebali, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç'ın da desteğiyle Yıldırım Belediye Başkanı oldu. Şehir gazetesi ve Asaroğlu, seçim süreci boyunca olduğu gibi görev süresi boyunca da Edebali'ye tam destek verdi. Edebali de bunun altında kalmadı.

Yıldırım'dan hatırı sayılır bir kaynakla Şehir gazetesi beslendi. Hatta iddialara göre, bu açık destek Yıldırım Belediyesi'nin mali krize girip reklam bütçelerini kesmesine rağmen devam etti. Edebali de 5 yıl boyunca sık aralıklarla Şehir gazetesinin manşetlerini süsledi.

Asaroğlu'nun dönemin Yıldırım Belediyesi ve Başkanı Edebali ile seçim öncesi ilişkileri de hep destek tam destek şeklinde oldu. Recep Altepe'nin istifasından sonra Ankara'ya çağrılan 3 isimden biri olan Mustafa Dündar'ın önünü kesmek için sosyal medyada açıkça algı operasyonu yürüttü.

Edebali'nin Büyükşehir koltuğuna oturmasını hayal eden ancak bu hayali gerçekleşmeyen Asaroğlu, Yıldırım Belediye Başkan adaylığına Oktay Yılmaz'ın seçilmesini de hazmedemedi. Ona göre AK Parti'nin Yıldırım'da Edebali'den başka bir ismi aday olarak göstermesi çılgınlıktı. Gazetesinde "Yıldırım Belediyesi'nde tarihinin en başarılı yönetimini sergileyen ve Türkiye'ye örnek olan uygulamalarıyla öne çıkan İsmail Hakkı Edebali'nin karşısına daha bir yıl bile ilçe başkanlığı yapmamış ilçe başkanı çıkarmaya çalışmak AK Parti için en büyük çılgınlık olur" diye yazıyordu. Üstelik, "Osmangazi Meclis Üyeliği yaparken Yıldırım'a ilçe başkanı olan ve bir yıl bile bu koltukta oturmayan bir ismi Yıldırım'da aday yapmaya çalışmak, bunca emeğe ve bunca mücadeleye sekte vurmak anlamına gelecek"ti.

Asaroğlu, Oktay Yılmaz'ın da önünü kesmeye çalışacaktı. Ne var ki bu algı oyunları tutmadı. AK Parti, bir kez daha kendi kişisel çıkarı için algı operasyonları yapan Asaroğlu'nu kaale almadı ve Oktay Yılmaz'la seçimi kazandı.