Bursa
Açık
30.4°

Düğün iptalleri...Kaporasını alamayanlar dikkat!

BURSA , 27 Ağustos 2020 Perşembe, 17:23

Düğün salonu mağdurlarına sevindirici haber Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Necdet Filizoğlu'ndan geldi. "Alınmayan hizmetin bedeli ödenmez" diyen Filizoğlu, mağdurlara Tüketici derneklerini ve Tüketici hakem heyetini adres olarak gösterdi.

Düğün iptalleri...Kaporasını alamayanlar dikkat!

Düğün yapmak için neredeyse bir yıl öncesinden rezervasyon yaptıran ve kapora yatıran, ancak pandemi nedeniyle düğünlerini yapamayan çiftler ve aileleri, ödedikleri kaporalarını alamayınca devreye tüketici kanunları girdi.

Tüketici kanunları evlenecek çiftlerden yana. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için çok sayıda vatandaş tüketici derneklerine ve Tüketici Hakem Kurulu'na başvuruyor. Tüketicilerden gelen şikayetlerin değerlendirildiği, Osmangazi Tüketici Hakem Heyeti'nde yer alan Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Necdet Filizoğlu, "Alınmayan hizmetin bedeli ödenmez" dedi.

Filizoğlu, "Düğün süresi ve yemek ikramlarının kısıtlanması nedeniyle daha önce yapılan anlaşmalar ne şekilde uygulanacak? Ya da verilen kaparolarda alınmayan hizmetin karşılığı nasıl alınacak? Tüketicinin buradaki kısıtlamalardan dolayı bedellerde indirim isteme hakkı var. Bir salon 20 bin lira tutulduysa bunun 15 bin lirası yemek ücreti ise, 15 bin lirasını geri isteme hakkına sahip ya da 5 saat içinde yapılacak bir düğünü 1 saate sıkıştırıyorsak, zaman olarak 5'de birini kabul ederek kalan sürenin parasını da geri isteyebilir. Ödememekte ısrarlı olunursa, sorunun parasal dilimlerine göre, ilçe hakem heyetlerine veya il hakem heyetlerine. 10 bin 390 liranın üstündeyse bu sorun tüketici mahkemelerine başvurabilirler. Bu konuda tüketiciler. Tüketici derneklerine de başvurabilirler, bu konuda gerekli katkıyı alabilirler. Bütün bu hizmetler ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Tüketici hakem heyetine başvurular da ücretsizdir." dedi.