Bursa
Açık
19.4°

Doğu Guta'da ateşkes bilmecesi

DÜNYA , 27 Şubat 2018 Salı, 12:38

Suriye'nin başkent Şam kırsalında bulunan Doğu Guta'da bomba sesleri kesildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla bölgede yerel saatle 09.00 ve 14.00 arasında saldırılara ara veriliyor.

Doğu Guta'da ateşkes bilmecesi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan ateşkes kararının ardından Rusya Savunma Bakanlığı bölgedeki sivillerin tahliyesi için insani koridor açılacağını duyurdu.

Kremlin'den yapılan açıklamada Suriye ordusunun da ateşkese uyacağı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla bölgede yerel saatle 09.00 ve 14.00 arasında saldırılara ara verileceği açıklandı. Ancak Anadolu Ajansı, Şam yönetiminin Doğu Guta'ya yönelik saldırılara devam ettiği bilgisini geçti.

RUSYA MUHALİFLERİ SUÇLADI

Rusya, saldırılardan muhalifleri sorumlu tutarken, "Doğu Guta'da insani koridor top ateşine tutuluyor. Muhaliflerin top ateşi nedeniyle siviller Doğu Guta'dan ayrılamıyor" açıklamasında bulundu.

Rusya'nın saldırılardan muhalifleri sorumlu tutan açıklamasına Ceyş'ul İslam örgütünden yanıt geldi. Reuters haber ajansına göre bölge sorumluları, muhaliflerin insani koridoru bombaladığı iddialarını reddetti.

DOĞU GUTA'NIN ÇOĞUNDA ATEŞKES SAĞLANDI

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ateşkes ilanının ardından Doğu Guta'nın büyük bir bölümünde sakinliğin sağlandığı açıklamasını yaptı.

DOĞU GUTA'DA ATEŞKES

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçen hafta Suriye'de bir ay süreyle geçerli olacak insani yardımların ulaştırılabilmesi için ateşkes ilan etmişti. Yürürlüğe girmesi için 72 saat süre tanınan ateşkese dair Rusya'dan da dün bir açıklama geldi.

Rusya da saat 09.00'la 14.00 arasında insani yardımlar için Doğu Guta'ya yapılan saldırıların durdurulacağını açıklamıştı.