Bursa
Açık
25.8°

'Doğru hazırlık yapılmaz ise göç riski doğurabilir'

BURSA , 27 Şubat 2020 Perşembe, 15:48

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, enBursa.com'u ziyaret ederek ilçe gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. enBursa.com yönetici ve yazarları ile bir araya gelen, sonrasında ise 'Turuncu Koltuk' programına konuk olan Sertaslan, Gemlik'e yapılacak yerli otomobil fabrikası ile ilgili doğru hazırlık yapılmazsa ilçenin kaldıramayacağı bir göç riski ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

'Doğru hazırlık yapılmaz ise göç riski doğurabilir'

Gemlik Belediye Başkanı Sertaslan, ilçeye yapılacak yerli otomobil fabrikası ile ilgili planlama sürecine değindi.

'BÜTÜN PLANLAR BÜYÜKŞEHİR'DE YAPILACAK'

Gemlik'te üretilecek yerli otomobil ile ilgili fabrika temelinin Mayıs ayında atılmasının beklendiğini belirten Sertaslan, zaman kaybetmemek ve süreci hızlandırmak için bütün plan çalışmalarının Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılacağını ve bu yöntemin doğru olduğunu söyledi.

Sertaslan, yerli otomobil fabrikasının Gemlik'e kurulacak olmasının ilçede arazi fiyatlarını yükselttiğini belirterek şunları söyledi:

'YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI ARAZİ FİYATLARINI YÜKSELTTİ'

"Gemlik içinde arazi kıymeti noktasında ciddi beklenti oluştu. Arayan soran arttı. Gayrimenkul fiyatları yükseldi. Bir liralık yere beş lira isteniyor. Bu anlamda yer sahipleri arazilerin değerinin artmasından memnun. İlçenin taşınacağı söylentilerinin çıktığı o KHK ile oluşan olumsuz tablo yerli otomobil fabrikasının Gemlik'e kurulacağının açıklanması ile tersine dönmüş durumda."

Sertaslan, yerli otomobil fabrikasına karşı olmadığını ancak planlama ve doğru hazırlık konusunda endişeleri olduğunu belirterek şunları söyledi:

'KARŞI DEĞİLİM AMA ENDİŞELERİM VAR'

"Ben Gemlik'e kurulmasına karşı değilim. Endişelerim var tabii. Doğru hazırlanmamız lazım. Bu konuda Cumhurbaşkanı ile görüşmek dahil bir hazırlık içerisine gireceğiz. Yerli otomobil fabrikasının Gemlik üzerinde yaratabileceği gelişmeleri bir çalışma haline getirip Çevre ve Şehircilik Bakanı da dahil gideceğiz"

Sertaslan, fabrikanın kurulacağı alana Gemlik'e sormadan bir şey yapılacağını tahmin ettiklerini, bunun yerli otomobil fabrikası olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

'BUNDAN İYİSİNİN GELME İHTİMALİ YOK'

"Gemlik Marmara'nın gözbebeği. İhracat hacmi bakımından 2. Büyük gümrük kapısına sahip. Yarın Çanakkale Köprüsü tamamlandığında 30 milyonluk bir nüfusa bir saat uzaklıkta bir yer olacak Gemlik. Çevre düzeni planlarında "Ben finans merkezi olacağım" diyor İstanbul. Biz biliyorduk bu alana bir şey yapılacağını. Üstelik bize sormadan yapacaklarını... Duyunca çok sevindim. Çünkü bundan iyisinin gelme ihtimali yok. Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikasına ev sahipliği yapan bir belediye başkanı olmaktan gurur duyarım. Tabii inşallah yerli otomobil üretilir"

Sertaslan, yerli otomobil fabrikası ile birlikte ilçenin talep görme ihtimalinin yükseldiğini, doğru hazırlık yapılmaz ve tedbir alınmazsa göç riskinin oluşabileceğini belirtti.

'DOĞRU HAZIRLIK YAPILMAZSA GÖÇ RİSKİ DOĞURABİLİR'

"Daha önce tedbir alınmaz ise göç riski oluşturabilir. Bizim zeytinlik bazlı bir ilçe olmamız planlama konusunda şartları kısıtlıyor. Doğru hazırlık yapmamız lazım. İlçede şu anda 113 bin kişi ikamet ediyor. Gemlik'te 1/5 binlik onaylanmış alanlar içinde yaşatabileceğimiz insan sayısı 185 bin. Devredilmesini beklediğimiz alanlarla birlikte 220 bin nüfusu barındırmak mümkün. Ancak önünde bazı engeller var. 20 bin kişinin yaşayacağı bir alanda vatandaş parsel bazlı itiraz edip planı iptal ettirebiliyor. Bununla ilgili son düzenlemelerin olumlu yansımasını umuyoruz. Depolama alanları ile ilgili planlar 2007'de yapılmış, hala inşaata açamıyoruz."

Sertaslan, planlama ve imar alanları ile ilgili sorunların aşılmaması durumunda ilçede kaçak yapılaşma riskinin oluşabileceğini söyledi ve ekledi:

'GÖÇE MARUZ KALIRSAK KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILIR'

" 2 yıl içinde aşamaz ve beklediğimiz göçe maruz kalırsak insanları ikamet edebileceğimiz yer yok. Bu da kaçak yapılaşma riski doğurabilir. Bir ilçe belediyesinin tek başına 2 yıl içinde böyle bir işe ilçeyi hazırlaması çok zor. Yoksa emlakçılar planlıyor. 500'er metrekare al kardeşim otur diyorlar ve kaçak yapılaşmanın önü açılıyor. Cesaretin varsa yıkarsın. Yıkmak da kolay değil.

'EN BÜYÜK PROJEM İNSANLARI BARIŞTIRMAKTI'

Sertaslan, seçimlerden bu yana ilçede yaptıkları çalışmalara da değindi.

"En büyük projem insanları barıştırmaktı" diyen Sertaslan, halk market, kreş ve engelsiz taksi projelerinin bir yıl bitmeden hayata geçeceğini söyledi.