enBursa Haber

Diyabet son 10 yılda yüzde 100 arttı

SAĞLIK , 13 Mart 2018 Salı, 18:40

Uzman Dr. Yavuz Öztürker, Türkiye'de diyabetin son 10 yılda yüzde 100 arttığını, her 11 kişiden 1'inin şeker hastası olduğunu belirtiyor.

Diyabet son 10 yılda yüzde 100 arttı

Şeker hastalığı diğer adıyla diyabet; sık görülen, ciddî sonuçlara yol açan ve pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM MedicalPark Hastanesi'nden Uzman Dr. Yavuz Öztürker, Avrupa ülkeleri içerisinde Rusya ve Almanya'dan sonra diyabetin en fazla görüldüğü üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu kaydederek, "Son 10 yılda diyabete yakalanan hasta sayısında yüzde 100 oranında bir artış var" dedi.

Uzman Dr. Yavuz Öztürker, diyabetin hafife alınmayacak ve görmezden gelinmeyecek kadar ciddi bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, "Bilinmeyen bir şeyi tedavi etmemiz mümkün değil. Tedavi etmemiz için önce hastanın, hasta olduğunu bilmesi ve hastalığın ciddiyetinin farkında olması lazım. Şeker hastalığı çok hızlı yayılan, tüm vücut sistemini, damar yapılarını etkileyen önemli bir hastalık "dedi.

Dünya bazında bir değerlendirme yapılması halinde diyabetin en çok görüldüğü bölge olarak Ortadoğu'nun gösterilebileceğini de söyleyen Öztürker, "Bizim ülkemizde ise şekerin en çok görüldüğü bölge, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Gaziantep ve çevresindeki iller olduğunu görüyoruz ki hamur ve şekere dayalı beslenmenin yoğun olduğu ve yeterli sporun yapılmadığı yerler olmaları bunda belirleyici faktördür" şeklinde konuştu.

Uzman Dr. Yavuz Öztürker, daha çok 40-50 yaşların ardından görülen Tip II diyabetin Tip I'e göre daha fazla artış gösterdiğine, bunun nedenlerinin de beslenme bozuklukları, spor yapmamak, masa başı çalışmak, teknoloji bağımlılığı yüzünden hareket alan ve süresini kısıtlamak olduğuna dikkat çekti.