Bursa
Parçalı Bulutlu
12.8°

DİSK'ten flaş EYT açıklaması!

EKONOMİ , 10 Eylül 2019 Salı, 12:07

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, enbursa.com'a konuştu. DİSK ve bağlı sendikalarda çok sayıda EYT'li olduğunu belirten Çerkezoğlu, "EYT mağduriyeti derhal çözülmelidir" dedi.

DİSK'ten flaş EYT açıklaması!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) Ankara Tandoğan'daki mitingine katılan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, enbursa.com'a açıklamalarda bulundu.

Çerkezoğlu, şunları söyledi:

'BİZİM DE ÇOK SAYIDA EYT'Lİ ÜYEMİZ VAR'

"Verilen mücadele gerçekten bir hak mücadelesi olarak son derece önemli ve anlamlı. Biz başından itibaren emeklilikte yaşa takılanların verdiği bu mücadelenin DİSK ve bağlı sendikalar olarak hep içindeyiz ve omuz omuzayız. Çünkü bizim de söylediğiniz gibi çok sayıda EYT'li üyemiz var, arkadaşlarımız var ve bu mağduriyet, bu hak mücadelesi o açıdan da önemli.

'EMEKLİLİK HAK OLMAKTAN ÇIKARILDI'

Biliyorsunuz emeklilik özellikle 1999 yılından sonra, 2008 yılında yapılan düzenlemelerle tümüyle piyasaya açıldı. Emeklilik bir hak olmaktan çıkarıldı. Bu süreçte de ortaya çok ciddi mağduriyetler çıktı. Oyunun kuralının sonradan değişmesinden dolayı da EYT diye bir mağduriyet ortaya çıktı. Bu mağduriyet bir an önce sonlandırılmalıdır. Emeklilik bir haktır, emeklilik bir yük değildir. Bu ülkede yaşayan, çalışan ve belli bir çalışma süresini tamamladıktan sonra emekli olmayı hak etmek ve hayatının sonuna kadar da insanca yaşabileceği bir ücret ve sosyal haklara sahip olmak bu ülkenin bütün yurttaşları açısından temel bir haktır. Devletin de sorumluluğudur, görevidir.

'EYT'LİLERİN HAKKI DERHAL TESLİM EDİLMELİ'

Emeklilik bir haktır, EYT mağduriyeti derhal çözülmelidir. Bütün emeklilerin de insanca yaşabileceği bir ücrete ve sağlık hakkı başta olmak üzere tüm sosyal haklara kavuşması mücadelesidir bu. Bugün hala açlık sınırının altında emekli ücretleri var. Yakın zamana kadar bin liranın altında emekli ücreti alanlar vardı. Bu hakkın bir an önce teslim edilmesi gerekiyor."