Bursa
Açık
11.1°

DİSK: EYT mücadelesi memleket mücadelesidir

EKONOMİ , 08 Eylül 2019 Pazar, 22:55

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Ankara Tandoğan'da on binlerce kişinin katıldığı büyük bir miting düzenledi. Mitingte konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EYT mücadelesinin memleket meselesi olduğunu belirterek, "EYT konusunda 'Devlete şu kadar yük getirecek, bu kadar yük getirecek' tartışması yapılamaz. Emeklilik yük değil, haktır" dedi.

DİSK: EYT mücadelesi memleket mücadelesidir

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği mitingte DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bir konuşma yaptı.

Çerkezoğlu, özetle şunları söyledi:

'EMEKLİLİK YÜK DEĞİL HAKTIR'

"Hepimiz bu topraklarda bir hak mücadelesi veriyoruz, eşitlik, adalet mücadelesi, demokrasi mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele aynı zamanda ülkemizin geleceğinin mücadelesidir, yani memleket mücadelesidir. EYT mücadelesinde başından itibaren yan yana, omuz omuzayız. Çünkü emeklilik bir haktır, yük değildir. Çalışıyoruz, hakkımız olanı istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Emeklilik her yurttaş için temel bir haktır, devletin de ve devleti yöneten hükümetlerin de temel bir sorumluluğudur.

'MALİYET TARTIŞMASI YAPILAMAZ'

O nedenle bugün ülkeyi yönetenleri EYT mağduriyetine derhal son vermeye ve EYT'li kardeşlerimizin haklarını teslim etmeye çağırıyoruz. Hala açlık sınırının altında emekli maaşı alanlar var. EYT konusunda 'Devlete şu kadar yük getirecek, bu kadar yük getirecek' tartışması yapılamaz. DİSK bu mücadelede EYT'lilerin sonuna kadar yanında olacaktır. Emeklilik hakkımıza, kıdem tazminatımıza, insansa çalışma ve yaşama hakkına, çocuklarımızın geleceğine, memleketimizin geleceğine sahip çıkacağız."