Bursa
Sağanak Yağışlı
7.7°

Dikkat! Bu ay ödemelere korona ertelemesi yok...

EKONOMİ , 26 Mart 2020 Perşembe, 12:53

Korona virüs nedeniyle ekonomide çok sayıda önlem alınırken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'dan dikkat çekici mesajlar geldi. Vergi borcu yapılandırmalarının bozulabileceğini belirten Erdursun, SGK indirimleri ve teşviklerin de iptal olabileceği uyarısında bulundu.

Dikkat! Bu ay ödemelere korona ertelemesi yok...

Korona virüs nedeniyle ekonomide alınan önlemleri yakından izleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'dan çarpıcı uyarılar geldi.

Esnaf ve işveren kesiminin en büyük endişesinin çek ve senetlerin ödenmeme ihtimali olduğunu ve bu konuda net bir karar alınmadığını belirten Erdursun, "Açıklama yok, erteleme yok... Çalışma hayatında düzene ve en önemlisi ödemeler dengesine dikkat" dedi.

Erdursun'un bir başka uyarısı da yapılandırılan vergi borçlarıyla ilgiliydi. Erdursun, "7143 sayılı yasayla geçmişe dönük vergi borçları yapılandırılmıştı. Bu ayki taksit ödemelerinde süre uzatımı olmadı! Yıl içinde 2 kere ödenmez ise yapılandırma bozulur! Çok önemli" mesajını paylaştı.

Erdursun, SGK ödemelerinde mart ayı için süre uzatımı ya da erteleme olmadığını belirterek, "SGK ödemeleri 31.03.2020 tarihine kadar yapılmaz ise indirimler ve teşvikler iptal olur!" uyarısında bulundu.

Halk Bank'ın esnafa kredi koşullarını da eletiren Erdursun, "Halk Bank esnafa kredi verecek ancak vergi ve SGK tahsilatı olarak geri alacak. Kredi için borcu yoktur şartı aranıyor!" ifadelerini kullandı.