Bursa
Parçalı Bulutlu
29.7°

Demirtaş'ın tahliyesine savcılıktan itiraz

GÜNCEL , 03 Eylül 2019 Salı, 14:40

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği tahliye kararına itiraz etti. İtirazı üst mahkeme değerlendirecek.

Demirtaş'ın tahliyesine savcılıktan itiraz

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, 142 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş'ın hakkında oy birliği ile tahliye kararı verdi.

İstanbul'da yargılandığı bir başka davadan kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunan Demirtaş, tahliye edilmedi. Avukatları, tutuklu kaldığı 2 yıl 10 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülerek, tahliye edilmesi yönünde dilekçe hazırlığına başladı. Ankara Başsavcılığı ise bugün (3 Eylül) Demirtaş'ın tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık, itirazını iki gerekçeye dayandırdı. Demirtaş'ın anayasal düzene karşı işlenen suçlardan yargılandığını bildiren savcılık, bu suçlarda kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde tutuklama tedbirinin uygulanabileceğini anımsattı.

Savcılık, örgüt üyeliği suçlarındaki ceza miktarına bakıldığında da tutuklamanın ölçülü bir tedbir olduğunu savundu. Savcılığın itirazını üst mahkeme değerlendirecek.