Bursa
Çok Bulutlu
25.6°

'Dedektör de ayrı bir tutku!!

BURSA , 13 Haziran 2020 Cumartesi, 13:54

Birçok meslek dalını derinden etkileyen korona virüs, dedektör satışlarına nasıl yansıdı? enBursa.com ekibi 20 yıldır dedektör üreten İsmail Sabır ile dedektöre dair ne varsa konuştu.

'Dedektör de ayrı bir tutku!!

Dedektör dünyası... Eline dedektör alıp dağa bayıra çıkmak... Kimisi hobi için kullanıyor, kimi izinli ya da izinsiz define aramak için...Peki dedektör satışları nasıl? Korona virüs dedektör satışlarını nasıl etkiledi? Dedektörü kimler alıyor? İnanılmaz derecede kapsamlı ürün yelpazesine sahip dedektörün en çok kullanılanların fiyatları ve çeşitleri neler?

enBursa.com olarak Elektrik elektronik ve dedektör imalatı yapan Atacan Elektronik-Detektör işletmecisi İsmail Sabır'dan bu soruların yanıtını aldık.

KORONA TUZ BİBER OLDU

En çok kullanılan dedektörler arasında yüzeysel aramalar, derin aramalar ve derin arama artı görüntüleme olarak kendi aralarında kategorilere ve fiyatlarının ise bin 750 TL ile 25 bin TL arası değiştiğini vurgulayan Sabır, ciddi anlamda işlerinin düştüğünü vurguladı.

Sabır, "20 yıldır dedektör işleriyle uğraşıyorum. Son yıllarda yurt dışından gelen ürünlerden dolayı üretimde özellikle ciddi bir aksama oldu. Bu bütçe ile ilgili sıkıntı olabilir devlet büyük firmalara destekler sunuyor biz bazı taahhüt yerine getiremediğimiz için bu desteklerden yararlanamıyoruz. Küçük esnafın hali iyi değil. 1 yıldan beri ekonomide sıkıntı var. Koronadan önce yani. Daha önceki yıllarda farklı yelpazelerde işler çıkarıyorduk. Son zamanlarda iş darcımız daraldı iyice. Bir de üzerine korona geldi. İşlerimiz oldukça durgun hale geldi." dedi.

"MÜŞTERİLERİMİZE KANUNLARI HATIRLATIYORUZ"

Özellikle bayanların da dedektörü tercih ettiğini söyleyen Sabır, "Bizim müşterilerimiz arasında bütün sektörlerden insanlar var. Hobi amaçlı olduğu için. Bir fabrika sahibi de olabiliyor bir işçi de olabiliyor. Bayanlar da dahil buna. Bayanlar hep vardı müşterilerimizin arasında. Bu balıkçılık gibi bir hobi. Kimisi balık tutmayı seviyor kimisi araziye çıkmayı. Türkiye şartlarında biraz sıkıntılı bu tarz cihazlar ile arazide arama yapmak. Biz müşterilerimize kanunları hatırlatıyoruz satarken. İzin almak gerekiyor arama yaparken. İzinsiz araziye çıkanlar hep var görüyoruz duyuyoruz. Herkes izin alarak bu tarz çalışmalara girsin istiyoruz. Bunu da sizin aracılığınız ile duyuralım." diye konuştu.

"HAREKETLENMEYE BAŞLADIK"

Korona virüs nedeniyle insanların daha çok doğaya akın ettiği bir dönemde dedektör satışları artar mı? sorusuna Sabır, "Bizim yaz sezonlarının başında patlama noktası dediğimiz zaman oluyor. Son iki yıldız o sezonu yaşayamıyoruz zaten. İnternet üzerinden soranlar son zamanlarda artmaya başladı. Bir hareketlilik getirecek gibi gözüküyor." yanıtını verdi.