Bursa
Açık
17.9°

Davutoğlu, EYT'lilere seslendi: 'Tutamayacağım sözü vermem'

GÜNCEL , 09 Eylül 2020 Çarşamba, 16:18

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, EYT'lilerin yaşadığı mağduriyeti kendilerinin çözeceğini dile getirerek "Size tutamayacağım sözü vermem" dedi.

Davutoğlu, EYT'lilere seslendi: 'Tutamayacağım sözü vermem'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, EYT'lerin mağduriyetinin 21.yıldönümünde EYTSYDD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak ile görüştü.

EYT'lilerin mağduriyetinin farkında olduklarını ve Gelecek Partisi kurulur kurulmaz ele alınan temel konulardan birinin EYT olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Ben o zaman arkadaşlarıma şu 2 hususu dile getirmiştim. Birincisi bir devlet vatandaşlarına adaletle davranmak hükümlüğüne sahiptir. Yani bu bir tercih değil hükümlülüktür. Devletler vatandaşları arasında ayrım yaparlarsa herhangi bir şekilde ayrımcılık vatandaş bu devlete olan aidiyetini sorgular. İkinci ise bu ülkenin ekonomik imkanlarını ve bu ekonomik imkanların adalet ilkesi çerçevesinde nasıl kullanılması gerektiğini bazen adalet ilkesi gereği herkes fedakarlık yapmak durumunda olabilir. Ama herkese bu fedakarlık eşit bir şekilde verilir. Mağduriyet olduğu açık, devlet oyunun kuralını belli bir aşamada değiştirip bir başka kural koymuş. Bizim yapmamız gereken uygulanabilir makul bir yöntemle hem bu adaletsizliği gidermek hemde ekonomi üzerinde ek bir maliyet oluşturmamak ya da oluşacak maliyetin hangi kaynaklar üzerinden karşılanması gerektiği konusunda hassas davranmak. Eskiden bu tür bir kaynak oluşmadan herhangi bir tasarruf yapılmadan bu tür talepler karşılandığı için bu eyt meselesinde olduğu gibi benzer konularda verilen haklar bir müddet sonra enflasyonla o vatandaşın cebinden geri alınmış. Bizim yapacağımız şey adalet ilkesiyle ekonomik imkanları doğru değerlendirmek" ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi'nin ekonomi dengelerini bozmayacak bir formül üreteceğini dile getiren Davutoğlu, "Bizim Gelecek Partisi olarak bakış açımız, yoksulluğun arttığı bu dönemde devlete gerçek yük oluşturan yerlerden kaynakları olduğu kadar tasarruf edip bu geniş EYT'liler kitlesine aktarmak. EYT'linin ve yoksulun gelir adaletini elimizden geldiğince daha yüceltecek her türlü adımı atmak. Hiçbir partiyi itham etmek istemem ama Türkiye'de iflas bir tutum var. Sanki EYT'lilerin mağduriyeti giderilirse denge çok bozulur daha düzeltilemez hale gelir deyip adaletsizliğe göz yumuluyor" değerlendirmesinde bulundu.

EYT'lilere 'Size tutamayacağım sözü vermem' sözleri ile seslenen Davutoğlu, "Boş bir vaatte bulunmam. Adalet ilkesi bizim temel esasımızdır.Sağlam bir hesap yaparız bu mağduriyeti gideririz . Başbakanlığı da bıraktım seçimde verdiğim bütün vaatleri yerine getirdim. Ben hayatımda verdiğim hiçbir sözü yapmadan görevimi terk etmedim. Dolayısıyla geçmiş sicil enz önemli şeydir. 1 Kasım 2015'te verdiğim sözlerin hepsini yerine getirmiş durumdayım. Reform sözlerim vardı onları yapacak vaktim olmadı. Neydi sözlerin bir tanesi bakın asgari ücreti %30 arttıracağız dedik o zaman bütçe enflasyonu çöker dediler enflasyonun tam 5 misli o zaman asgari ücrete zam yaptık. Şu anda asgari ücret 310 dolar neredeyse yarı yarıya inmiş nasıl bir yoksullaşma düşünün. Türk halkının yüzde 83'ü 2000 lira ile 4000 lira arasında geçiniyor. Ülkenin yüzde 10'u Avrupa birliği düzeyinde yaşıyor. Yüzde 16'sı da Bangladeş düzeyinde yaşıyor. Dolayısıyla bu konuda tereddüdünüz olmasın" dedi.