Bursa
Açık
13.4°

Darbeci Albay'ın oğlundan "Kazandık" mesajı

BURSA , 27 Şubat 2018 Salı, 12:10

FETÖ'nün 15 Temmuz'da kalkıştığı darbe girişimi sırasında Bursa'nın sözde sıkıyönetim komutanı Yurdakul Akkuş'un oğlu M.M.A.'nın Whatsapp'tan "Beyler kazandık, kazandık. Babam Ankara'da rütbe alacak" mesajını attığı ortaya çıktı.

Darbeci Albay'ın oğlundan "Kazandık" mesajı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 15 Temmuz 2016 gecesi gözaltına alınan ilk isim olan eski Bursa Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yurdakul Akkuş ile 15 sanığın yargılandığı davada delil olarak gönderilen Whatsapp yazışmasında, Akkuş'un oğlunun darbe gecesi arkadaşlarına gönderdiği mesajlar dikkati çekti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen ve bir FETÖ zanlısının cep telefonu incelemesi sırasında ortaya çıkan Whatsapp yazışmalarında ilginç detaylar yer aldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen zanlı S.B.Ö'nün ikametinde el konulan cep telefonunun imaj bilgileri üzerinde yapılan incelemede, başka bir numaradan gönderilen Whatsapp yazışmasına ait ekran görüntüsüne ulaşıldı. Darbe girişimi gecesi saat 02.15'te gönderilen ekran görüntüsünde sözde sıkıyönetim komutanı olan Akkuş'un oğlu M.M.A'nın da bulunduğu tespit edilen Whatsapp grubundaki yazışmalarda yaşanan gelişmelerin konuşulduğu belirlendi. Dava dosyasına dahil edilen ve darbe girişimiyle ilgili tanık sıfatıyla mahkemeye getirilmesi için talimat yazılan Akkuş'un oğlu M.M.A'nın Whatsapp üzerinden 12/TMF adlı sohbet grubunda 15 Temmuz günü saat 23.38'de, "Beyler kazandık, kazandık" mesajını yazdığı, sohbetin bu sözler üzerine geliştiği belirtildi.

Delil olarak dosyaya giren yazışmalar şöyle:

"M.M.A: Beyler kazandık, kazandık.

Ö.G: Altı gündür haber yokmuş diyorlar.

Kullanıcısı bilinmeyen: N'oldu sadece hükümet düştü değil mi?

M.M.A: Hayır, daha hükümeti teslim almadılar, babam Ankara'da şu an, rütbe alacak. (23.41)

Kullanıcısı bilinmeyen: Ne rütbesi?

M.M.A: Generallik."

Mahkemeye gönderilen yazıda, "Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce tespit edilen yazışmalarla ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca M.M.A'nın tespiti yönünde müzekkere yazıldığı bildirildi. Cevabi yazıda ise, bu şahsın babasının Bursa Jandarma Komutanlığında kıdemli albay iken KHK ile ihraç edilen şüpheli Yurdakul Akkuş olduğuna dair tespitlerde bulunulduğu kaydedildi.

Bursa'da bir bayram günü
Bursa'da bir bayram günü
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Hong Kong'da Çin protestosu
Hong Kong'da Çin protestosu