Bursa
Açık
24.9°

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar "yıpranarak" erken emekli olacaklar

GÜNCEL , 04 Ekim 2019 Cuma, 13:01

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yıpranma hakkından yararlanacak meslek sayısını 45'e çıkarmıştı. O meslekler arasında Cumburbaşkanlığı yardımcıları ve bakanların da olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar "yıpranarak" erken emekli olacaklar

Yıpranma hakkı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammına ilişkin olarak SGK yeni bir adım attı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45'e çıktı. Karar gazetesinde yer alan habere göre; dikkat çeken meslekledr arasında ise Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar da var. Yasaya göre, tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor.

Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60-90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor. Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar da yılda 90 günlük yıpranma payından yararlanıyor.

ESKİ BAKAN YÜCEL: DEMEK Kİ ÇOK ÇALIŞIP, ÇOK YIPRANIYORLAR

Düzenlemeyi Tarafsız Haber Ajansı'na değerlendiren eski bakanlardan Bahattin Yücel, "Bizim zamanımızda yıpranma yoktu. Demek ki bu dönem çok çalışıyorlar, çok yıpranıyorlar" dedi. Yücel, "Bakanlığın meslek grupları arasında sayılmasının da yanlış olduğu kanaatinde, "Bakanlık meslek değil görevdir" dedi.