Bursa
Dumanlı
24.5°
enBursa Haber

Cumhurbaşkanı EYT için ne dedi?

GÜNCEL , 11 Temmuz 2019 Perşembe, 16:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 23 Haziran İstanbul seçiminin ardından üçüncü kez toplantı yaptığı milletvekilleri, bakanlara ulaşamamaktan yakındı. Milletvekilleri EYT'yi de gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı EYT için ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı büyükşehir belediyelerinin kaybedilmesinden sonra milletvekilleriyle toplantı yaparak, şikayet ve önerileri dinliyor. Önceki gün yapılan toplantıda Denizli'den Sivas'a kadar harf sırasına göre illerin milletvekilleri davetliydi.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre milletvekilleri ağırlıklı olarak yeni sistemden şikayetçi oldu. Sistemin uygulaması, bakanlarla ilişkiler şikayetlerin başında yer aldı. Milletvekillerinin yeni sistemdeki pozisyonundan yakınmalar bu toplantıda da sürdü. Ancak bu kez çarpıcı bir örnekle milletvekillerinin düştüğü durum doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aktarıldı.

Edinilen bilgiye göre Kars Milletvekili Yunus Kılıç, seçim bölgelerinin sorunlarıyla ilgili olarak bakanlara ulaşamadıklarını söyledi.

ERDOĞAN: KABİNEDE SÖYLEYECEĞİM

Kılıç, "Köyü elinden alınmış Züğürt Ağa'ya döndük. Herkes milletvekilinden bir şey bekliyor. Ama elimizde yetki yok. Bakanlar telefonlarımıza çıkmıyor. Bakanlara ulaşamayınca hiç bir şey yaptıramıyoruz. Milletvekilinin bir ağırlığı kalmadı" dedi.

Erdoğan bu sözler üzerine, "Züğürt Ağa kim?" diye sordu.

Bunun üzerine Kılıç, Şener Şen'in başrolünü oynadığı Züğürt Ağa filminden örnekler verdi. Züğürt Ağa'nın köyünü kaybedince büyük şehirde başına gelenleri anlatan Kılıç, milletvekillerinin köyü elinden alınmış Züğürt Ağa'nın içine düştüğü duruma düştüğünü vurguladı.

Gülüşmelere neden olan Züğürt Ağa örneği üzerine, Cumhurbaşkanı, "İlk kabine toplantısında bakanlara bunu söyleyeceğim" yanıtını verdi.

EYT DE GÜNDEME GELDİ

"İstşare sünnettr. Bz dışardan aldığımız blgler tesptler aktarmakla görevlyz. Vatanımız mlletmz çn hayırlı sonuçlar doğurması çn bunları aktarıyoruz" dyen bir mlletvekl de İstanbul seçmnn kaybedlme gerekçelerini sıraladı.

Halkla dyalog kopukluğu, emekllkte yaşa takılanlar ve Suryel mülteclere tepkler gibi olumsuzlukların seçim sürecinde partinin aleyhne br tablo oluşturduğunu vurgulayan milletvekiline Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiç mi olumlu bir şey yok" dye karşılık verdi ve Olumlu olan şeyleri bütün dünya görüyor" diye konuştu.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİNDEN EYT AÇIKLAMASI