Bursa
Az Bulutlu
27.5°

Cumhurbaşkanı Erdoğanlı örnek: "1. sınıf satranç oyuncusu"

DÜNYA , 18 Ağustos 2020 Salı, 07:35

ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat Başkan Adayı Joe Biden'ı "en tehlikeli aday" ve "sosyalizmin Truva Atı" olarak nitelendirdi. Başkan Donald Trump'tan bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan'lı örnek geldi. ABD Başkanı, Demokrat adayının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi dünya liderleri ile başa çıkamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanlı örnek: "1. sınıf satranç oyuncusu"

ABD Başkanı Donald Trump, Wisconsin eyaletinde ABD ekonomisi ve yaklaşan başkanlık seçimleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Biden'ın, solcuların bir "kuklası" olduğunu öne süren Trump, "Joe Biden, hayatımız boyunca başkanlık görevine aday olan en tehlikeli kişi" ifadesini kullandı.

Demokrat Partinin "sosyalist" eğilimleri olduğunu ifade eden Trump, "Biden, sosyalizmin Truva Atıdır" diye konuştu.

Joe Biden'ın başkan yardımcısı adayı Kamala Harris'in de "suç yanlısı" ve "polis karşıtı" olduğunu savunan Trump, "Ben ise her zaman suç karşıtı, polis yanlısıyım" dedi.

Trump, Demokratlar'ın seçimleri kazanmasının tek yolunun da "seçimlere şaibe karıştırmaları" olduğunu öne sürdü.

3 Kasım'daki seçimlerin "en tehlikeli seçimler" olabileceğine dikkati çeken Trump, "Demokratlar kazanırsa, biz de bir diğer Venezuela olabiliriz" uyarısında bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LI ÖRNEK

Öte yandan Trump, sabah saatlerinde Fox News'e yaptığı açıklamaya benzer şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi "dünya çapında satranç oyuncusu" yabancı liderlerin bulunduğu bir dünyada Joe Biden'ın "zihnen yetersiz" olduğunu savundu.

Trump, "Öğrendiğim bir şey var; Putin, Çin Devlet Başkanı Şi, Kim Jong-Un, Erdoğan.. Onlar dünya standartlarında satranç oyuncuları. Böyle Yabancı liderlerin bulunduğu bir dünyada Joe Biden, zihnen yetersiz" dedi.

Trump, dünya liderlerinin Erdoğan konusunda kendisini aradıklarını söyleyerek, "Türkiye konusunda yardım istediklerinde beni arıyorlar. Erdoğan'ı arayabilir misiz dediler? Neden diye sordum. Sadece sizi dinliyor. Bizi dinlemiyor. Sadece sizi dediler" ifadelerini kullandı.

Demokrat Başkan Adayı Biden'ın ocak ayında New York Times'ta yayımlandığı ortaya çıkan bir mülakatında Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözler Ankara'nın sert tepkisini çekmişti.