Bursa
Çok Bulutlu
21.9°

Cumhur İttifakı'nda Aktaş krizi

BURSA , 08 Haziran 2020 Pazartesi, 23:05

Türkiye'deki büyükşehir belediye başkanlarının başarı sıralamasında ilk 10'da yer alamayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile ilgili iki çarpıcı iddia ortaya atıldı. İlk iddia Aktaş'ın avukatlığını üstlenen ismin yakın tarihte MHP'nin olağanüstü kongreye gitmesini sağlayan kişi olması... Bu durumun Aktaş'ın seçimi kazanmasını sağlayan Cumhur İttifakı ortağı MHP'de rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. İkinci iddia ise Aktaş'ın Deva Partisi ile dirsek temasına girdiği yönünde...

Cumhur İttifakı'nda Aktaş krizi

Manşetx gazetesi sahibi ve yazarı Necmi İnce, son köşe yazısında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Alinur Aktaş ile ilgili bazı iddiaları gündeme taşıdı.

Başkan Aktaş'ın avukatlığınu üstlenen Kürşat Ergün'ü gündeme taşıyan İnce, şunları yazdı:

"Öncelikle bu ismi teyit ettirmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan ile görüştüğümü ve fotoğrafını da göstererek teyit aldığımı da belirmek isterim. İşte Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın şahsi avukatının, sıkı durun MHP'den ihraç edilmiş eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'ın Avukatı Küşat Ergün olduğunu öğrendim."

MHP'NİN DESTEĞİYLE KAZANDI AMA...

Av. Ergün'ün MHP'nin büyük kongreye gitmesini sağlayan kişi olduğunu söyleyen İnce, "Sinan Oğan'ın Avukatı Kürşat Ergün'ün itirazı ile kongre yapılarak, hesapta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi alaşağı etmeyi planlamışlardı. Yani AK Partinin yerel seçimlerde elinde kalan en büyük belediyesi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi'in Başkanı Alinur Aktaş'ın, Cumhur İttifakı ile yani MHP desteği ile yerel seçimleri kazanmışken, Bursa'da avukat yokmuş gibi neden kendisine Ankara'dan MHP'nin başına bela olmuş bir avukatı seçer?" sorusunu gündeme taşıdı.

İTTİFAK ORTAKLARI ARASINDA SORUNA YOL AÇTI

Başkan Aktaş ile MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın avukatlarının aynı kişi olmasının şaşırtıcı olduğu kaydeden İnce, konunun Cumhur İttifakı ortakları arasında krize yol açabileceğini iddia ederek, "Bu birlikteliğin, Cumhur İttifakının iki üyesi AK Parti ve MHP arasında, hem Bursa'da hem de Ankara'da genel merkezlerde sıkıntıya yol açacağı konuşuluyor." ifadelerine yer verdi.

'İTTİFAKI ZORLAYAN BAŞKAN'

Belediye iktisadi teşekkülerinde CHP'li yöneticilere bile yer verilirken MHP'den kimsenin bulunmadığını belirten İnce, "Alinur Aktaş'ın MHP'ye karşı takındığı bu olumsuz tavırda avukatı Kürşat Ergün'ün ne derecede bir etkisi var bilmiyoruz ama bu gidişle Alinur Aktaş sadece Bursa'da değil, Ankara'da da 'ittifakı zorlayan bir başkan olarak' konuşulacak." yorumunu yaptı.

İnce'nin gündeme getirdiği bir başka iddia da Aktaş'ın AK Parti'den ayrılarak Deva Partisi'ni kuran Ali Babacan ile dirsek temasında olduğuydu:

AKTAŞ BABACAN İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

"... kulis bilgisi olarak size Bursa'dan AK Partili 2 belediye başkanının yeni kurulan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüştüğünü söyleyelim. Bu iki isimden birisinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olduğu iddia ediliyor. Yine aynı kaynaklar Alinur Aktaş'ın bu enteresan icraatlarından dolayı Bursa'da 5 yılı tamamlayamayacağı için başka bir partiyi tercih edip muhalefet konumuna geçerek, görevden alınmasının önüne geçmeyi planladığını iddia ediyorlar."