Bursa
Parçalı Bulutlu
13.9°

Cuma hutbesinde Atatürk adı geçmeyince...

GÜNCEL , 31 Ağustos 2019 Cumartesi, 17:12

MHP Eski Milletvekili Sinan Oğan'ın Twitter hesabından paylaştığı görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu. Görüntülerde Atatürk'ün adının geçmediği cuma hutbesine tepki gösteren vatandaşların camiyi terk ettiği görülüyor.

Cuma hutbesinde Atatürk adı geçmeyince...

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın ardından sosyal medyada cami içerisinden paylaşılan bir video dikkat çekti.

Ankara Yenimahalle'deki Harb İş Sitesi'nde bulunan camide Atatürk'ün adının geçmediği cuma hutbesine tepki gösteren bazı yurttaşların imama tepki göstererek yerlerinden kalkıp camiyi terk ettiği görülüyor. Bazı yurttaşların da camiyi terk edenlere tepki göstermesi sonrası tartışma yaşanıyor.

Videoyu kişisel twitter hesabından paylaşan MHP Eski Milletvekili Sinan Oğan "Cumhuriyet tarihi boyunca böyle rezil bir görüntü olmamıştır! Camilerimizi, Cami cemaatimizi düşürdüğünüz duruma bakın! Ey Diyanet Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milletinin adının hutbelerden çıkarılması için nasıl bir kin içindesin? Vergimden hakkına düşen maaş #haramolsun!" ifadelerini kullandı.

Müzisyen Erhan Güleryüz de İğneada'da verdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı konserinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cuma hutbesinde Atatürk'e yer vermemesini eleştirdi.

Erhan Güleryüz konser sonrasında İğneada Belediye Başkanı ile birlikteyken, Başkan'ın telefonu çaldı. Başkan "Üzülerek söylüyorum ama ifadeye gitmeniz gerekiyor" dedi.

tarafsizhaberajansi'nın haberine göre; Erhan Güleryüz, Demirköy İlçe Jandarma Komutanlığı'na gitti. Jandarma Güleryüz'e "yüklenen suç"u ve haklarını anlattı.

Güleryüz ifadesinde şunları söyledi:

"Ben herhangi bir dini düşünceye, dindar vatandaşlarımıza yahut belirli bir kılık kıyafet giyen kimselere yönelik herhangi bir söylemde bulunmadım. Böyle bir şey de aklımdan geçmedi. Ben Kurtuluş Savaşı döneminde dindar geçinen ve ancak sarığın cübbenin arkasına sığınarak milli mücadelenin akamete uğraması için çaba gösterenler olduğunu, buna ve onlarca ihanete, yokluğa, yoksunluğa rağmen Kurtuluş Savaşı'nı zafere kavuşturan Atatürk'ü bugün bazı kuruluşların anmaktan çekindiğini, bunun doğru olmadığını söyledim."

İfade sırasında İstanbul Barosu'ndan bir avukat hazır bulundu. Erhan Güleryüz 3 saat süren ifade işleminin ardından gözaltına alınmadan serbest bırakıldı.

İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası