Bursa
Çok Bulutlu
14.6°

Çocuk dünyasının gerçek hayatla kesişmesinden doğan trajedi

KÜLTÜR-SANAT , 30 Mart 2020 Pazartesi, 14:59

enbursa.com'un günün kitap önerisi John Boyne'dan 'Çizgili Pijamalı Çocuk.'

Çocuk dünyasının gerçek hayatla kesişmesinden doğan trajedi

Bir çocuğun masum bir aidiyet ile edindiği dostluk sonuçları acıklı bir sonu yüzümüze çarpar. Çocuğun doğal ve kendiliğinden duyguları bir tel örgün sınırında son buluyor zannederken, o tel örgülerin acıklı bir öykünün başlangıç olduğunu anlıyorsunuz.

Kitapla ilgili The Star gazetsinde çıkan yorum şöyle;

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, Bruno adında dokuz yaşındaki bir çocukla bir yolculuğa çıkacaksınız (ama bu kitap dokuz yaşındakiler için değil). Ve er geç Bruno ile birlikte bir tel örgüye varacaksınız.
Böyle tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmazsınız. Kesinlikle çok iyi yazılmış, dokunaklı bir öykü.. Okuduklarınız çok çok uzun süre aklınızdan çıkmayacak!

KİTAPTAN BİR ALINTI

" ...Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti."

JOHN BOYNE KİMDİR?

Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Norwich'deki East Anglia Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık dersleri aldı ve buradaki çalışmalarıyla Curtis Brown ödülüne layık görüldü. Edebiyat yaşamına kısa öyküler yazarak başlayan ve yaklaşık 70 kısa öyküsü yayımlanan John Boyne'un ilk hikâyesi The Entertainments Jar (Eğlenceler Kavanozu) İrlanda'da Hennessy Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi. Yazarın 2006 yılında yayımladığı ve Nazi toplama kampları gerçeğini iki çocuğun gözünden anlattığı ilk çocuk romanı Çizgili Pijamalı Çocuk, Miramax tarafından sinemaya uyarlanarak pek çok ödül aldı.

Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
'Çatalburun'da saf ırka ramak kaldı
'Çatalburun'da saf ırka ramak kaldı
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Kaz Gölü kurtuldu
Kaz Gölü kurtuldu