Bursa
Çok Bulutlu
24.3°

Çin: Havuz partisi salgına karşı stratejik zafer

DÜNYA , 21 Ağustos 2020 Cuma, 12:54

Çin yönetimi, corona virüsün çıkış noktası olan Wuhan kentinde binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ve sosyal mesafe ile hijyen kurallarının hiçe sayıldığı havuz partisine sahip çıktı.

Çin: Havuz partisi salgına karşı stratejik zafer

Hafta sonu corona virüs salgınının doğum yeri Wuhan'da elektronik müzik eşliğinde düzenlenen havuz partisinden paylaşılan fotoğraf ve videolar viral olmuş, karantinanın devam ettiği ülkeler dahil uluslararası toplum tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

Pekin ise etkinliği, "Bu, corona virüs salgınını nasıl ele aldığımızı ve ne kadar iyi yönettiğimizi gösteriyor. Bu durum, Vuhan'ın salgına karşı stratejik bir zafer kazandığının işaretidir" sözleriyle savundu.

Uluslararası medya, manşetlerine taşıdığı partiyle ilgili Çin yönetimine sert eleştiriler yöneltmeye devam ediyor. Ancak Çin'in devlet kontrolündeki gazete ve televizyonları, yapılan eleştirilere daha ağır ifadelerle cevap veriyor.

Avustralya'dan yayın yapan Daily Telegraph gazetesi, "Dünyanın virüsün bedelini ödediği Wuhan'da hayat sahil gibi" başlığını atarken Çin'in milliyetçi yorumlarıyla bilinen gazetesi Global Times, "Kedi ulaşamadığı ciğere murdar der" anlamına gelen "Yurt dışında ekşi üzüm" başlığıyla yanıt verdi.

Vuhan'daki tepki çeken parti görüntüleri sosyal medya platformlarında milyonlarca kez izlendi ve eleştirili yorumlara neden oldu.