Bursa
Çok Bulutlu

Çin dışında üçüncü ölüm

DÜNYA , 16 Şubat 2020 Pazar, 21:00

Çin'de ortaya çıkan yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölenlerin sayısı bin 669'a yükselirken, vaka sayısı 70 bine yaklaştı. Avrupa'daki ilk ölüm vakası Fransa'da görüldü. Çin dışında corona virüsün en fazla görüldüğü yer ise Japonya'da karantinaya alınan yolcu gemisi. Gemideki corona virüsü vaka sayısı 355'e ulaştı. ABD'nin ardından Kanada ve Hong Kong da yolcu gemisinde bulunan vatandaşlarını tahliye etme teklifinde bulundu.

Çin dışında üçüncü ölüm

Çin dışında Corona virüsü vakasının en fazla görüldüğü yer, Japonya'nın Yokohama limanında demirleyen yolcu gemisi.

Japonya'da 4 Şubat'tan bu yana karantina altında bulunan gemide 3 bin 700 civarında insan bulunuyor. Şu ana kadar Covid-19 virüsü tespit edilen kişi sayısı 355'e yükseldi.

Japonya Sağlık Bakanlığı şu ana kadar bin 219 kişinin testinin yapıldığını, bunlardan 355'in Covid-19 tipi virüsü rastlandığını açıkladı.

Yolcu gemisindeki karantina devam ederken, ABD, Kanada ve Hong Kong gemide bulunan vatandaşlarının tahliye edilmesi teklifinde bulundu.

ABD bu yöndeki adımı atarak, gemide bulunan 400 vatandaşını tahliye etmek için uçak gönderdi.

Hong Kong da yolcu gemisinde bulunan 330 vatandaşı için tahliye kararı aldı. Söz konusu karar Japon yetkililerle birlikte uygulanacak.

Tahliye kararı alan bir diğer ülke ise Kanada. Kanada yolcu gemisinde bulunan ve Covid-19 tespit edilmeyen vatandaşların uçakla ülkeye götürüleceği ve 14 gün boyunca karantina altında tutulacağını açıkladı.

Kanadalı yetkililer, Convid-19 virüsü tespit edilen vatandaşlarının ise, Japonya'daki karantina merkezlerinde tutulacağını belirtti.