Bursa
Açık
20.7°

Çin'den tartışmalı yasak kararı

DÜNYA , 29 Nisan 2019 Pazartesi, 13:20

Çin hükumeti Kazakistan sınırındaki serbest ticaret bölgesinde türban ve sakalı yasakladı

Çin'den tartışmalı yasak kararı

Çin hakimiyeti altındaki Doğu Türkistan ile Kazakistan sınırında yer alan Korgas kentindeki serbest ticaret bölgesinde tacirler serbestçe dolaşıyor ve alışveriş yapıyor.Ancak sınırın Çin tarafında devasa levhalarla Müslümanlara uyarılar bulunuyor, başörtüsü ve sakalın yasak olduğu belirtiliyor.

Levhalardaki uyarılar Çin'in Doğu Türkistan'daki, Müslüman etnik azınlıklara uyguladığı sert 'güvenlik' politikalarının sınırdan itibaren başladığı şeklinde değerlendiriliyor.

Çin açısından bakıldığında, söz konusu 'güvenlik politikaları' Devlet Başkanı Şi Cinping'in öncülüğünü yaptığı Kuşak ve Yol Projesi için hayati önemde.

Doğu Türkistan, Çin ve müttefiki Pakistan'ın ticari anlamda Orta Asya üzerinden dünyaya açılması adına kilit konumda bulunuyor.

Son yıllarda Doğu Türkistan'da yaşanan bombalama, bıçaklı saldırı ve bazı kavgalardan ötürü Uygurları suçlayan Pekin yönetimi, bölgede geniş çaplı operasyonlar yürütüyor.

Uygurlar ise gerçekleştirildiği iddia edilen saldırıların Doğu Türkistan'da 'etnik temizliğe' yasal dayanak bulabilmek için Pekin yönetiminin kurguladığı plan olduğunu öne sürüyor.