Bursa
Çok Bulutlu

Çiftçinin emeklilik sorunu TBMM gündeminde!

GÜNCEL , 08 Şubat 2020 Cumartesi, 16:28

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Genel Kurulu'nda çiftçinin sorunlarını dile getirdi. Gökçel, çiftçinin emeklilik sürecinin çileli olduğunu belirtirken emekli maaşının da düşüklüğünden yakındı.

Çiftçinin emeklilik sorunu TBMM gündeminde!

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada çiftçinin sorunlarını dile getirdi.

Konuşmasında çiftçinin kan ağladığını dile getiren Gökçel, girdi maliyetleri altında ezilen çiftçinin BAĞ-KUR primlerinin yüksekliğinin emeklilik önünde büyük engel oluşturduğunu ifade etti. Gökçel, "Türk çiftçisi üretsin, Türk çiftçisi ülke insanına sağlıklı gıda üretsin, Türk insanı yurt dışından gelecek tarım ürünlerine muhtaç kalmasın diye düşünmek gerekirken siz çiftçiyi girdi maliyetleri altında eziyorsunuz, afetlere karşı çaresiz bırakıyorsunuz, perişan ediyorsunuz. Bu, Türk çiftçisinin asla kabul edeceği bir durum değil. Çiftçi borç batağında, eylül ayında çiftçimizin sadece bankalara 115 milyar lira borcu vardı, aralık ayı itibarıyla çiftçilerimizin bankalara borcu 2 milyar lira daha arttı. Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine 15 milyar liraya yakın borcu var. Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçimizden bir yıl vadeli işletme kredilerinde yüzde 27,5 dört yıl vadeli yatırım kredilerinde yüzde 32,5 faiz alıyor. Bu kredi faiz oranının özel bankalardan farkı yok. Çiftçimizin özel bankalara borcu 40 milyar liraya dayandı. Ziraat Bankasından kendisini döndürecek kadar kredi bulamayan çiftçimiz, yerli özel bankalardan 18 milyar lira, yabancı bankalardan 21 milyar lira kredi kullandı. Evini, arabasını, tarım arazisini ipotek ettirdi. Hâl böyleyken çiftçimize "11 bin lira tarım BAĞ-KUR primini öde." diyorsunuz. Çiftçimiz karnını doyurmakta zorlanıyor, ekili alanı, traktörü, arabası ipotekli. Bu şartlarda tarım BAĞ-KUR primleri çiftçimizin altından kalkamayacağı kadar yüksek. Tarım BAĞ-KUR primleri en az yüzde 50 oranında sübvanse edilmeli, primler aşağı çekilmeli" dedi.

YASAL DÜZENLEME YAPILMALI

Çiftçilerin sosyal güvenlik primlerini yatırması konusunda güçlük yaşadığını aktaran Gökçel, "Tarım BAĞ-KUR'uyla ilgili tek sorun maliyetlerin yüksekliği değil, çiftçiye "BAĞ-KUR primini her ay öde." deniyor, tabii, çiftçi yiyecek ekmek parası bulabilirse, önce ekmek alacak, sonra sosyal güvenlik primini ödeyecek. Çiftçi ödemesini düzenli yaparsa yüzde 5 indirimden yararlanabilecek, aylık ödemeyi bir gün bile geciktirse yıl boyunca yüzde 5 fazla ödeyecek. Çiftçimiz toprağını ekiyor, dikiyor, Türkiye'nin çoğu yerinde yılda bir kere hasat alınıyor. Hasat döneminde elinde para kalırsa BAĞ-KUR primini yatırabiliyor. Dolayısıyla, çiftçimizin BAĞ-KUR primlerini yılda bir kere ödemesini sağlayacak bir yasal düzenleme yapmalıyız. Çiftçimizi üretimde tutmak için, sigorta ödemelerini kolaylaştırmak için BAĞ-KUR primleri yüzde 50 sübvanse edilmeli ve isteyenin yılda bir, isteyenin on iki ay boyunca ödeme yapacağı bir düzenleme yapılmalıdır. Çiftçi üretimdeyken çile çekiyor, BAĞ-KUR primini ödeyebilmişse helal olsun, bunu becerebilmek maharet işi. Diyelim ki çiftçi becerdi, emekli oldu. Emekli maaşı ne kadar arkadaşlar? 1.300 lira ila 1.418 arasında değişiyor. Siz bu ülkede araştırma yaptırıyorsunuz, TÜİK açlık sınırını açıklıyor, "2.218 lira" diyor. Değerli arkadaşlar, 2.218 lira açlık sınırı olan bir ülkede çiftçiye siz 1.300 lira, 1.400 lira emekli maaşı veriyorsunuz ama siz tarım BAĞ-KUR'luya açlık sınırının bile altında yani 800-900 lira maaşı reva görüyorsunuz. Üretirken çile çek, emekli olabilirsen ömür boyu ıstırap çek. Açlık sınırının altında 900 lira maaş al, yaşam boyu köle ol." diyorsunuz. Türk çiftçisi bunu asla hak etmiyor. "Türk çiftçisi de tarımı da bugün bitti, kan ağlıyor." diyoruz ama böyle giderse çiftçiyi hayatından edeceksiniz." dedi.