Bursa
Açık
27.2°

CHP Parti Meclisi Üyesi'nden Bursa için özeleştiri geldi

BURSA , 28 Nisan 2019 Pazar, 08:31

CHP Parti Meclisi'nin Bursalı Üyesi Av. Gamze Pamuk Ateşli, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Bursa'da Büyükşehir adayı ile il yönetimi arasında koordinasyon sorunu yaşandığını söyleyen Gamze Pamuk Ateşli, "Gerekli dersi çıkarmazsak 5 yıl sonra yine aynı şeyleri tartışıyor olacağız" dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi'nden Bursa için özeleştiri geldi

CHP Parti Meclisi'nin Bursalı Üyesi Av. Gamze Pamuk Ateşli, 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını OLAY TV'de yayınlanan Her Açıdan programında değerlendirdi.

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Gamze Pamuk Ateşli'nin değerlendirmeleri özetle şöyle:

'BURSA'YI KAYIP GÖRMEK HATA'

"1980 darbesinden beri psikolojik bir sınır vardı ve CHP'nin yüzde 20'leri aşamayacağı söyleniyordu. Bu sınır ilk defa aşıldı. Bursa'yı kayıp görmeyi hatalı buluyorum. Bursa'da oyumuzu yüzde 47-48'le taşıdık, yüzde 50 bandına geldik. Geçen seçim yüzde 21 olan fark 2'ye düştü. Bu gerçekten büyük bir başarı. Burada çoklu bir başarı var. Birincisi Genel Başkanımızın doğru aday stratejisi. İkincisi Büyükşehir Adayımız Sayın Mustafa Bozbey'in başarısı."

'MOTİVASYON DÜŞTÜ'

"Ama özeleştiri yapmamız gereken noktalar var. İttifak sürecindeydik... Aday belirlediğimiz yerlerde bazı adaylarımızı çekmek zorunda kaldık. İster istemez motivasyon düştü. Başka partilere giden adaylarımız oldu. Bunlar Büyükşehir'i de, ilçeleri de etkiledi."

'CHP'NİN BURSA'DA İKTİDAR OLMASININ ÖNÜNDE ENGEL YOK'

"Farkı yüzde 2'ye indirmek ciddi bir başarı. Bunu üstlenmek ve kişilerin hakkını teslim edip teşekkür etmek gerekiyor. Fakat başarısızlıklardan ve hatalardan da ders çıkarmalıyız. Birkaç kişiyi günah keçisi göstermek bu seçimdeki 2 puan farkı kapatmıyor. Hatalarımızı CHP ailesi içinde dile getirirsek ve çözümün ne olabileceğini konuşabilirsek, bundan sonraki yerel seçimde CHP'nin Bursa'da iktidar olmasının önünde engel yok."

CHP ÖRGÜTÜ İLE ADAY ARASINDA UYUMSUZLUK

"Büyükşehir Adayımız ve il yönetimimiz arasında koordinasyonsuzluk vardı. Belki söylüyorum diye rahatsız olacaklar, ama bu hatalardan ders çıkarmak çok önemli. Hepsi benden yaşça büyük, hepsinin siyasi çalışmalarına saygı duyuyorum, siyasette çoğu örnek aldığım insanlar. Büyükşehir adayımız Sayın Mustafa Bozbey kendi ekibiyle çalışmayı tercih edince İl yöneyimi bir şekilde seçim kampanyasının dışında kaldı. Sonradan dahil olmaya çalışsa da koordinasyonsuzluk vardı. Aslında bu strateji söylemsel kalabilirdi. Herkesi kucaklayıcı bir dille beraber CHP söylemlerde destek verebilirdi. Tüm bunlardan gerekli dersi çıkarmazsak 5 yıl sonra yine aynı şeyleri tartışıyor olacağız."

'KİTLELERİ KUCAKLAMAMIZ GEREKİYOR'

"Potansiyelimizle ittifak bloğu oluşturduk. Seçimdeki ittifak demiyorum, buna hayır bloğu ya da ötekileştirilmek istemeyenler denebilir. Bursa'daki yüzde 47-48 seçmenimizi konsolide edip üzerine diğer kitleleri kucaklamamız gerekiyor."