Bursa
Az Bulutlu
33.5°

CHP Osmangazi'de kongre günü

BURSA , 14 Aralık 2019 Cumartesi, 10:43

Delege seçimlerinin tamamlandığı CHP Bursa'da kongre süreci Osmangazi ile başlıyor. Merinos'ta yapılan CHP Osmangazi ilçe kongresinde 3 aday yarışıyor: Metin Akyolcular, Cengiz Çelikten ve Zeynel Kirte... Zeynel Kirte 56, Cengiz Çelikten 99 ve Metin Akyolcular 169 imza ile aday gösterildi.

CHP Osmangazi'de kongre günü

CHP Bursa örgütünde uzun süredir merakla beklenen kongreler bugün başladı.

CHP Osmangazi İlçe kongresi Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılıyor.

Kongrede mevcut ilçe Başkanı Metin Akyolcular, Cengiz Çelikten ve Zeynel Kirte yarışıyor.

ZEYNEL KİRTE: GÜÇLÜ LİSTE İÇİN UYUMAYA BİLE FIRSAT BULAMADIM

Sabah saatlerinde salonda sadece Metin Akyolcular ve Cengiz Çelikten'in afişlerinin bulunması dikkat çekti. Bu durum CHP kulislerinde Zeynel Kirte'nin yarıştan çekildiği şeklinde yorumlandı. Ancak enbursa.com'a açıklama yapan Kirte, yarıştan çekilmediğini ve yönetim kurulu listesini kongreye sunacağını bildirdi.

Kirte, "Çok büyük mahallelerden destek aldığım için pusulayı yeni verdim. Kimseyi kırmadan güçlü liste hazırlığı için uyumaya bile fırsat bulamadım" dedi.

KİRTE: İMAMOĞLU İÇİN DE ŞANSI YOK DİYORLARDI

Adaylıktan çekileceği iddialarının bir algı operasyonu olduğunu söyleyen Kirte, "Ekrem İmamoğlu için de şansı yok diyorlardı, sonuç ortada. Bizim delegemiz de sağduyulu davranacak. Ben partinin her kademesinde görev yaptım. Onun için aday oldum. Koltuğa oturduktan 10 dakika sonra çalışmaya başlayacağım. İlk işimiz bir dahaki seçimde daha önce zorladığımız belediyeyi almak olacak. Diğer adaylar da arkadaşım. En iyi kimse o seçilsin. En iyi bensem ben seçileyim. Delegenin sağlıklı karar alacağına inanıyorum." diye konuştu.

Kongre salonunda enbursa.com'a konuşan Cengiz Çelikten, şunları söyledi:

ÇELİKTEN: BURSA SİYASETİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

"Çok iddialı olarak yola çıktık. Bugün delege sadece İlçe yönetimini değiştirmeyecek. Bursa'nın kaderini değiştirecek. Biz Osmangazi ve Büyükşehir Belediyesi'ni almak için yola çıktık. Sadece 36 kişilik yönetim değil, 7 bin küsur partili arkadaşımızı sürece aktif olarak katıp Bursa siyasetini değiştireceğiz. Diğer adaylara da başarılar diliyorum."

Kongrede yarışına katılan mevcut ilçe başkanı Metin Akyolcular da enbursa.com'a şu açıklamaları yaptı:

AKYOLCULAR: CHP'Yİ İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ

"Demokrasi şöleni havasında geçiyor. Üç adayın olması bunu gösteriyor. Çok güzel bir hava var. Örgütümüz teveccüh eder yine göreve gelirsek yeni planlarımız var. Mahalle çalışmalarına dönük. CHP'nin iktidara yürüdüğünü görüyoruz. Bu anlamda partimizi Osmangazi ve Bursa'da birinci parti yapma adına çalışmalarımız olacak. Bu çalışmaları hayata geçirip partimizi iktidara taşıyacağız."

FOTOĞRAFLARLA CHP OSMANGAZİ İLÇE KONGRESİ

CHP Osmangazi ilçe kongresi saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

'CHP İKTİDARA ÇOK YAKIN'

Dİvan başkanlığını yapan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, "İlk seçimde Bursa'yı kazanacağız. Bu salondan çıkan başkan herkesin başkanı olacak. CHP iktidara çok yakın. El birliği ile bu mücadeleyi iktidarla taçlandıracagiz. Kongreler bizim demokrasi anlayışımızı göstermemiz adına çok önemli. Bu kongreden hep birlikte güçlenerek çıkıp CHP'nin iktidar yolculuğu için çaba sarf etmeye devam edeceğiz." dedi.

SEÇİM BLOK LİSTE İLE YAPILACAK

Kongrede ilk olarak seçimin çarşaf liste değil blok listeyle yapılması yönünde Divan'a önerge verildi. Üç başkan adayı dahil 57 imzanın bulunduğu önerge oy birliğiyle kabul edilerek, seçimin blok liste yöntemiyle yapılması kararlaştırıldı.

3 İSİM ADAY OLDU

Komgrede Zeynel Kirte 56, Cengiz Çelikten 99 ve Metin Akyolcular 169 imza ile aday gösterildi. Bazı delefeler daha sonra imzalarını geri çekmek istedi, ancak Divan bu talebi kabul etmedi.

KONGREDE YAPILAN KONUŞMALAR VE VERİLEN MESAJLAR

Kongrede konuşan CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, şunları söyledi:

AKKUŞ: TEK ADAY İSTENDİĞİ İDDİASI DOĞRU DEĞİL

"Buraya gelirken CHP'nin kendi iç dinamikleri içinde demokratik bir süreç yaşadığını herkes biliyor. Biz buradan kim kazanırsa kazansın birlik beraberlik içinde çıkacağız. Genel merkezin tek aday istediği yönünde söylentiler çıktı. Hayır. Görüyorsunuz 3 aday arkadaşımız var. Bir tek ayakta kalan CHP. Bizler kendi geleceğimizi çizmek zorundayız."

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık da şöyle konuştu:

KARABIYIK: BİZ TÜRKİYE'NİN UMUDUYUZ

"Bugün işsizlik, adaletsizlik had safhada. CHP umut ışığı oluyor. Çözüm üretiyor. Çok kararsız vatandaş var. Bize güven duymalarını sağlamalıyız. Vatandaş çaresiz, çünkü sarayın gündemi halkın gerçek gündemi değil. Biz Türkiye'nin umuduyuz. Hedefimiz yerelde ve genelde iktidar olmak. Bursa'yı almak ortak hedefimiz. Buradan kutuplaşarak değil, birlikte çıkmalıyız. Bugün kazanamayanlar kazanana yardım etmez ise en büyük vicdansızlığı yapar. Kazanan için de aynı şey geçerli. 4 yıl sonra 100'üncü yılımız. Biz bir çınarız. Vatandaşın bize ihtiyacı var."

AYDIN: HALKIMIZA GÜVEN VERMEK ZORUNDAYIZ

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, konuşmasında, "İlk genel seçimde CHP iktidarı yakın. Saray kaynaklı operasyonlarla enerjisini birbirine harcayan bir durum yaratmak için süreç başlattılar ve buna devam edecekler. Burada görev bize düşüyor. Halkımıza güven vermek durumundayız." dedi.

ATEŞLİ: İKTİDAR OLMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

CHP PM Üyesi Gamze Pamuk Ateşli de "Bu ülkede muhalif olmak, cezaevine girmek için yeterli sebep görülüyor. Böylesine adaletsiz bir düzene karşı mücadele ediyoruz. Omuz omuza çalışıp iktidar olmaktan başka çaremiz yok" diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, şunları söyledi:

ALTACA KAYIŞOĞLU: BİZDEN BEKLENEN TEK ŞEY VAR

"İktidara yürüdüğümüzü hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama bizden beklenen tek şey var güven vermemiz ve dışarıya karşı birlik beraberlik segilememiz. Elbetteki farklı fikirler olacak, biz demokratik bir partiyiz ama iktidar mücadelesini ortaklaştırarak halka güven vermeliyiz."

ÖZKAN: İKTİDARA HAZIRLIK SAFHASINDAYIZ

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, konuşmasında, "Ülkemizin sıkıntılarını mahallelerinizden biliyorsunuz. Toplumun her kesimine temas noktasında çalışıyoruz. Anadolu halkı özetle şunu söylüyor. Biz size görev verdik iktidara hazırlık safhasıdır bu." ifadelerini kullandı.

BOZBEY'DEN KONGREDE FLAŞ AÇIKLAMALAR... OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

ERDEM: HATA YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK

Nlüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Yerel seçimlerde yakalanan başarı bizi umutlandırdı. Artık iktidara yürüyen bir partiyiz. Artık hiç hata yapmamaliyiz. Hata yapma lüksümüz yok" dedi.

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI TÜRKYILMAZ'DAN ŞOK AÇIKLAMALAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, konuşmasında şunları söyledi:

SARIBAL: DEMOKRASİ CEPHESİ KURDUK

"Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Yan yana gelmesi zor olan yapılarla bir cephe kurduk. Demokrasi cephesi. Türkiye'nin demokratik parlamenter sisteme geçmesi için yan yana geldik. Bu cephenin mimari genel başkanımızı saygıyla selamlıyorum. Yoksulluk arttı, tarihin en büyük yolsuzluğunu yapıyorlar. 3Y'nin tamamı yalan oldu.Toplum yoksullasiyor. Biat kültürü yaratıp yönetmeye çalışıyorlar. Osmangazi ilçe örgütümüzün yaptığı bu kongre yeni bir başarı hikayesi aralamalı. Başka çaremiz yok."

ADAYLARIN KONUŞMALARI VE MESAJLARI

CHP Osmangazi İlçe kongresinde adaylardan ilk olarak Cengiz Çelikten kürsüye çıktı. Çelikten, şunları söyledi:

ÇELİKTEN: ÖRGÜTÜN İLÇE BAŞKANI OLSUN

"İmzalar Divan'a verildi. 136, 54 ve 99 şeklinde. Yüksek listesi olan listede mükerrer imzalar olduğunu gördük ve dilekçe verdik. Ve o imzalar geri çekilmeye başlandı. Biz bu durumu kabul etmiyoruz. Biz mevcut yönetimin yerine adayız. Gelin oylarınızla bu durumu değiştirelim. Denenmişin denemesi olmaz. Birilerinin güdümüne bağlı bir ilçe başkanımız olmasın. Örgütün ilçe başkanı olsun. Eğer Osmangazi'yi kazanmak istiyorsak sandıktan galip çıkacağımı düşünüyorum. Biz CHP'nin iktidar olabilmesi için katkı sunacağına inanan herkesin fikrine ve projesine açığız. Aramızda olan bu mezhep ve ırkçılık ayrımlarını kaldırmak istiyoruz. Biz Atatürk'ün askerleriyiz diyoruz ama birileri çelme atmaya çalışıyor. Biz birlikte başaracağımıza inanıyoruz."

Çelikten'in ardından kürsüye gelen Metin Akyolcular, şu mesajları verdi:

AKYOLCULAR: SEÇİM TECRÜBEMİZ VAR

"Aldığımız sorumluluğun farkındayız. Son yerel seçimlerde kazanmaya çok yaklaştık. Osmangazi'de sadece 28 sandıkta resmi görevli yoktu. Gözlemci vardı. Tüm ıslak imzalı tutanaklar elimize ulaştı. Biz seçim tecrübesi olan bir ekibiz. Mahallelere ineceğiz. Biz çoban ateşini yakacağız. 2020 yılında bir seçim beklentisi var. Biz seçim tecrübesi olarak hazırız. Yeni bir siyasi parti kuruldu, bir dilekçe verdi. Biz o dilekçeyi Dumlupınar'da Sakarya'da verdik. Kenetlenmeliyiz. Kazanan CHP olacaktır. Bu salondan kol kola çıkacağız. Bu sandık kapandıktan sonra her şeye yeniden başlayacağız, söz veriyorum, bir sonraki kongremizi CHP iktidarında yapmaya sözümüz var. Sokak sokak birlikte başaracağız."

Zeynel Kirte de konuşmasında şunları söyledi:

KİRTE: ÇEKİLMEDİM ÇÜNKÜ...

"Mahalle ziyaretlerinde kimseye baskıda bulunmadık. Aday olma sebebim: Siyasal Bilgiler mezunuyum. Solcu olduğumuz için bize devlette görev vermediler. Birçok firmada üst düzey yöneticilik yaptım. Partinin her kademesinde görev yaptım. Yani özel yaşam ve siyaset tecrübemizle harmanladim. Dediler ki çekilin çekilin çekilin. Ben çekilmedim. Çünkü tecrubeliyim. Belediyeye CHP bayrağını dik diyorsunuz, bunun için çekilmedim. Ben örgüte ve delegeye sonuna kadar inanıyorum. Biz vicdanlara göre davranırsak doğru adayı seçeriz. Bu seçil baskısına direnen tüm delegeleri saygıyla selamlıyorum."