Bursa
Açık
20.2°

CHP milletvekilinden EYT önerisi

EKONOMİ , 02 Haziran 2020 Salı, 12:25

CHP İstanbul Milletvekili ÖZgür Karabat, genç istihdamının artırılması için EYT'lilerin emeklilik hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

CHP milletvekilinden EYT önerisi

CHP İstanbul Milletvekili ÖZgür Karabat, Meclis gündemine ilişkin olarak Halk TV'de açıklamalarda bulundu.

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

'EYT'LİLER EMEKLİ OLSA NE OLUR?'

"Yüzlerce vatandaş bize mesaj yazıyor. Meclis'in gündemi bunlar olması lazım. EYT'liler emekli olsa ne olur? Ne yazık ki bu gündeme bile gelmedi. Arkadaşlarımız tarafından dikkate alınmadı. Bizim çabamız Meclis'in gündeminin halkın gündemi olması yönünde olacaktır.

'EYT'LİLERİN EMEKLİLİĞİ İSTİHDAM ALANI AÇAR'

Türkiye'de şu anda yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisi var. EYT'nin bu olayla bağlantısını kuralım. Mesela EYT'liler emekli olsa ne olur? 500 bin civarında yeni istihdam alanı olur. Dolayısıyla bu gençlere iş bulmuş oluruz. Başlangıçta bu devlete maliyet olarak görünse de gençlerin ülke ekonomisine katılmasıyla beraber çok daha fazlasını bu ülkenin ekonomisi kazanır.

'EMEKLİLER TARIMSAL ÜRETİME KATKIDA BULUNABİLİR'

Türkiye'de emeklilik tercih edilen bir şey değil. İnsanlar emekli oluyor, ama çalışmaya devam ediyor. Çünkü emekli maaşıyla geçinemiyor. Bu durumu aşmamız lazım. Emeklilerin durumu iyileştirilse emekliler kentten köye doğru giderler, küçük çaplı tarımsal üretime katkıda bulunurlar. Hem nüfus olarak kent üzerindeki yükü alırız, diğer taraftan da işsizliğe bir çözüm olur. İstanbul'un nüfusu daha az olsa altyapı maliyetleri daha düşük olur