Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
8.4°

CHP'li Gürer'den intibak açıklaması

EKONOMİ , 25 Şubat 2020 Salı, 22:11

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi sağlanmalıdır" dedi.

CHP'li Gürer'den intibak açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapmış olduğu konuşmasında emeklilerin yaşadığı zorlukları anlattı.

'İNTİBAK DÜZENLEMESİ SAĞLANMALIDIR'

Gürer, "Emeklilere on yıl gecikmeli de olsa üç yıl önce başlayan banka promosyonu uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye Bankalar Birliği arasında yapılan sözleşme bu ay doluyor. 13 milyon emekli ortalama 360 lira promosyon ücreti alıyor. Emeklilerin yıl boyunca aldığı toplam promosyon ücreti, gün olarak hesaplandığında günlük 1 lirayı bile bulmuyor. Bugün 1 liraya bir simit almak mümkün görünmüyor. Büyük şehirlerdeki marketlerde 1 TL'ye bir şişe su bile alınamıyor. Ekonomik kriz dikkate alınıp promosyon buna göre güncellenmelidir. Emeklilerin rahat bir nefes almasını sağlayacak promosyon ücreti almalarına uygun bir sözleşme gereklidir.

Emekli, ne yazık ki yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi sağlanmalıdır. Emeklilere aile yardımı ve gıda yardımı verilmeli ve artırılmalıdır. Emeklinin ekmeği küçültülmemelidir, emeklinin ekmeğiyle oynanmamalıdır." ifadesini kullandı.