Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

CHP'li Erkan Aydın heyelan mahallesinde

BURSA , 19 Nisan 2019 Cuma, 14:28

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Yıldırım'a bağlı Mollaarap Mahallesi'nde okul inşaatı sebebiyle meydana geldiği söylenen heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu. Mahalle sakinlerini dinleyen Aydın, 2018 yılının başında da meydana gelen heyelanın ardından bölgede hiçbir önlem alınmamasını eleştirdi. Aydın, "Mollaarap Mahallesi sakinlerine 'Burası riskli bölge burada yaşayamazsın' deyip 7 katlı olacak bir binanın inşaatını devam ettirmek ve mahallenin üst tarafında yer alan Hünkar Köşkü'nün hala halka açık olması, toplantı ve organizasyonlar düzenlenmesi bir çelişki değil midir?" diye konuştu.

CHP'li Erkan Aydın heyelan mahallesinde

Geçtiğimiz günlerde Bursa'nın Mollaarap Mahallesi'nde meydana gelen heyelan neticesinde 105 hanenin risk altında olduğu tespit edilerek, zemin etüdü çalışmaları kapsamında nihai karar verilene kadar bu evlerde oturulmaması yönünde vatandaşlara tebligat yapılmıştı. Bölgede incelemelerde bulunan ve mahalle sakinlerini dinleyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın'a vatandaşlar, heyelana mahalleye yapılmaya başlanan okul inşaatının sebep olduğu iddialarını dile getirdiler.

Yıldırım'ın en eski mahallelerinden Mollaarap'ta 15 ayda 2 kere meydana gelen heyelanların da inşaat sırasında yapılan hatalardan ve denetimsizliklerden dolayı bölgede toprak kaymasını tetiklediği iddialarını dile getiren Aydın, can kaybı yaşanmamasının tek tesellileri olduğunu söyledi. Aydın şunları söyledi:

"Yapılan incelemelerin sonuçlarını bekleyen mahalleli tedirgin. Belirsizliklerin bir an önce giderilerek gerekli önlemlerin alınmasını istiyorlar. Evlerinden çıkıp çıkmama konusunda yapılan bazı uygulamalar akıllarında soru işareti kalmasına sebep olmuş. Mesela evlerin kapısına 'Girilmesi Tehlikelidir' uyarısı yazılıyor ancak görüyoruz ki 7 katlı bir binanın inşaatı devam ediyor. Evlere girilmesi sakıncalıdır deniyor ama Hünkar Köşkü hala halka açık. Burada yaşayan vatandaşlarımız da bu çelişkilerden rahatsız. Bu inşaatın da derhal durdurulmasını ve Hünkar Köşkü'nün de gerekli önlemler alınana kadar kapatılmasını istiyorlar."