Bursa
Açık
31.5°

CHP'den sert EYT tepkisi: "Maç içinde kural değiştirdiniz..."

GÜNCEL , 06 Aralık 2019 Cuma, 12:17

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, iktidar kanadına EYT konusunda eleştiride bulunarak, "Siz maç içinde kural değiştirdiniz. Bu insanların hakkı, lütuf değil" ifadelerini kullandı.

CHP'den sert EYT tepkisi: "Maç içinde kural değiştirdiniz..."

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, TBMM'de yaptığı konuşmada son günlerde yaşanan acı olaylara değindi.

Şevkin, 'İstanbul Sözleşmesi' olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'yle iftihar edilmesinin gerektiğini ancak bu sözleşmenin imzalanmasından sonra kadın cinayetlerinde herhangi bir azalmanın olmadığını dile getirdi. Şevkin, "İstanbul Sözleşmesi'nden sonra, ne yazık ki kadına yönelik şiddet ve cinayet oranı yüzde 1.400 artmıştır. Demek ki anlaşmaları sadece imzalamak ya da kanunları yapmak yeterli olmuyor" ifadelerini kullandı.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da yer aldığını ancak Genel Kurul'daki ekonomik tablonun bambaşka olduğunu dile getiren Şevkin, "Öyle bir tablo çizildi ki Alice Harikalar Diyarında... İnanılmaz bir ülkede yaşıyormuşuz da bizim haberimiz yok. Bütçe uçuyor. Evet, değerli dostlar, yani ya siz başka bir ülkede yaşıyorsunuz ya biz başka bir dünyada yaşıyoruz. Bunu bilemedik, bir türlü konduramadık. Cumhurbaşkanlığının 2018 bütçesinde 56 milyonu yata, 406 milyonu uçağa, 21 milyonu otomobile, 56 milyonu mobilya ve mefruşata, 5 milyonu tabak çanak, bardağa; 4 milyonu temizliğe ayrılmış. Bu kadar harcama yetmemiş olacak ki Cumhurbaşkanlığı bütçesinde her yıl düzenli artış öngörülüyor. Sarayın 2018 bütçesine 1,6 milyar lira ayrılmış, 2019'da bu bütçe 2,8 milyar, 2020'de de 3 milyar 152 milyon liraya çıkarılmış değerli milletvekilleri. Evet, Meclisin halıları 1 milyon 350 bin liraya yenilenirken Mecliste süper lüks donanımlı 66, saraya 25 yeni araç kiralanıyor. Daha dün, onlarca makam ve koruma aracının tırlarla konvoy eşliğinde, sıra sıra dizilişini izledik. Halk ekonomik krizle boğuşurken bu, bizim içimizi yakıyor değerli milletvekilleri" dedi.

BU SİSTEM TIKANDI!

Son günlerde siyanür ile intihar eden ailelerin ve toplu intiharların 'sosyal patlama' olduğunu vurgulayan Şevkin, "Biz "ekmek" diyoruz, siz "mermi" diyorsunuz değerli milletvekilleri. Biz, "Emeklilikte yaşa takılanların haklarını vermemiz gerekir." diyoruz ama siz emeklilikte yaşa takılanların daha adını bile içselleştirmemişsiniz "EYP" diye bahsediliyor "EYT" denilmesi gerekirken. Emeklilikte yaşa takılanlara lütuf yapmıyorsunuz arkadaşlar, bu, onların hakkı. Siz maç süresinde kural değiştirdiniz. Bu, insanların hakkı, lütuf değil. Emeklilikte yaşa takılanlara lütuf yapmıyorsunuz, kapıları kapattınız. Atanamayan mühendislere -jeoloji mühendisleri, inşaat mühendisleri, ziraat mühendisleri- veterinerlere, öğretmenlere, sözleşmeli çalışanlara, taşeron çalışanlara söz verilmesine rağmen hiçbirinin... Ataması yapılmayan sağlıkçıların, asgari ücretlilerin, sayıları 8 milyonu geçen işsizlerin, sürekli sorununa çözüm ararken sarayın bütçesi sürekli artış gösteriyor, sarayın bütçesi arttıkça vatandaşın bütçesi daralıyor. Öyle söylendiği gibi ekonomide büyüme falan yok değerli milletvekilleri. Ne yazık ki asgari ücretliden hâlâ vergi alıyorsunuz, işsizlik had safhada, her şeye ortalama yüzde 50 zam yapılırken siz enflasyonu yüzde 10,56 olarak saptatınız, oysa bu ülkede 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.500 lira. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu sistem artık tıkanmış durumda, lafı sağa sola çevirmenin anlamı yoktur" değerlendirmesinde bulundu.