Bursa
Az Bulutlu
33.4°
enBursa Haber

CHP'den Koruma Kurulu'na başvuru

GÜNCEL , 17 Mayıs 2019 Cuma, 13:49

CHP, AK Parti'nin seçmenlerin kişisel sağlık verileri başta olmak üzere kişisel verileri kanuna aykırı biçimde ele geçirdiğini belirterek, Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na başvuru yaptı.

CHP'den Koruma Kurulu'na başvuru

CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, 31 Mart sonrası İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sürecinde, seçmenlerin kişisel verilerinin kanuna aykırı şekilde temin edildiği gerekçesiyle 6698 sayılı kanunla kurulan ve 9 üyesinden 5 üyesi TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden seçilen Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na başvurdu.

Altay, Özel ve Özkoç imzasıyla yapılan başvuruda, İstanbul seçimlerine ilişkin AK Parti'nin YSK'ya yaptığı başvuru ile Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na aykırı biçimde vatandaşların kişisel sağlık verileri, tutukluluk ve hükümlülük bilgileri ile SGK kayıtlarını da içeren kişisel verilerinin temin edildiği vurgulanarak, Kişisel Verileri Koruma Kurulu inceleme yapmaya davet edildi.

Başvuruda, CHP ya da diğer partilerle paylaşılmayan verilerin bir siyasi partinin erişimine açıldığı, kişisel verilerin gizliliği ve kişisel sağlık verilerinin mahremiyetinin ihlal edildiği,bunun da anayasa ve kanuna aykırılık içerdiği kaydediliyor.