Bursa
Açık
19.6°

CHP'den 81 ilde saldırıya ortak tepki

BURSA , 22 Nisan 2019 Pazartesi, 13:21

Tüm Türkiye'de CHP il örgütleri meydandaydı bugün. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınamak üzere 81 ilde saat 12.00'de eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. CHP'liler Bursa'da Kent Meydanı'nda buluştu. Ortak açıklamayı sloganlar eşliğinde CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş okudu.

CHP'den 81 ilde saldırıya ortak tepki

CHP'liler Bursa'da Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı protesto etmek üzere Kent Meydanı'ndan buluştu.

Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ilçe başkanları, belediye başkanları ve çok sayıda partilinin yanı sıra İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır ve Saadet Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı da katıldı.

81 ilde eş zamanlı yapılan basın açıklamasını CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş okudu. Açıklama şöyle:

'SON DERECE ORGANİZE BİR EYLEM'

"Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı'ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir. Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi'ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerinin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal'in 'iki büyük eserimden biri' dediği, Cumhuriyet Halk Partisine kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır."

'AYNI EMPERYALİST GÜÇLERİN HİZMETKARLARI'

"Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkarlarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz."

'TÜRKİYE'Yİ KORKU VE TERÖR ORTAMINA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI UYANIĞIZ'

"Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. 'Gün kızgın demiri soğutma günüyse' herkes buna göre davranmalıdır. Ancak demiri bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. "

'ANKARA VALİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR'

"Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdır. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlamalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözlerde dikkate alınarak derhal istifa etmelidir."

'MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NIN BAHSETTİĞİ 'MESAJ' NEDİR?'

"Bu arada Milli Savunma Bakanı'na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, "o evi yakın" diye bağıran hainlere dönüp de "mesajınızı verdiniz" demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Hainler müsterih olsun. Bizler aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye'nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi'yiz."

Akkuş, açıklamayı, Nazım Hikmet'in "Eğer; Hak haksızlıktan yüce, Sevgi nefretten üstün, Aydınlık karanlıktan güçlüyse... Çaresi yok usta... Biz kazanacağız.." dizeleriyle bitirdi.

Akkuş'un açıklaması "Soylu istifa", "Hükümet istifa" sloganlarıyla kesildi.