Bursa
Açık
22.5°

CHP'de kurultay günü

GÜNCEL , 25 Temmuz 2020 Cumartesi, 07:22

CHP'nin, salgın nedeniyle ertelenen 37. Olağan Kurultayı bugün başladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevde kalacağına kesin gözüyle bakılıyor, merak edilense parti yönetiminde nasıl bir değişiklik olacağı. Kurultay açık havada yapılıyor.

CHP'de kurultay günü

Şubat ayında yapılması planlanan ancak corona virüsü salgını nedeniyle ertelenen CHP 37. Olağan Kurultayı bugün "Hedef iktidar" sloganı ile gerçekleşiyor. Bilkent Odeon'da gerçekleşen kurultayda kullanılan pankartlar da hep "iktidar" üzerine. İktidar kelimesi, "barış için iktidar", "demokrasi için iktidar", "iş-ekmek için iktidar", "umut için iktidar"gibi salona asılan pankartlarda da kendisini gösteriyor.

11.50: Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını yapmak için yeniden kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu konuşmasını yapıyor.

11.45: Divan Başkanı Çerçioğlu, Başkanlık Divanı üyelerini oylamaya sundu. Delgelerin 'kabul' oylarının ardından Çerçioğlu üyeleri masaya davet etti.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ" ÇIKIŞI

11.42: Çerçioğlu, bir kadın olarak kurultay divan başkanı olması nedeniyle Atatürk'e kürsüden şükranlarını ifade ederek, "Siyasette eşit haklara sahip olmamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal'e şükranlarımı sunarım. Cumhuriyetin tüm kadınları adına önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum" dedi. Son dönemde Türkiye kamuoyu gündemine giren kadına şiddete karşı İstanbul sözleşmesinden çekilme tartışmalarına da değinen Çerçioğlu, "İstanbul sözleşmesini feshetmek, kadına şiddete ve cinayetlerinden yana olmak anlamına gelmektedir. yanındayız ve her zaman da yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

11.40: Divan Başkanı Özlem Çerçioğlu kürsüden konuşuyor.

11.35: 39 delegenin imzasıyla Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Divan Başkanlığı'na önerildi. Yapılan oylamada Çerçioğlu oy çokluğu ile Divan Başkanı seçildi.

11.32: Kılıçdaroğlu'nun kısa konuşmasını ardından Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

11.30: Kurultayın açılışı için Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı.

11.23: CHP'nin hayatta olan eski Genel Başkanları Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Altan Öymen'in konuşmalarının yer aldığı videolar salonda yayınlandı. Konuşmalarda Deniz Baykal yer almazken kürsüden Baykal'a acil şifa dilendi.

11.20: CHP, SHP'nin tüm eski genel başkanlarının fotoğrafları tek tek dev ekrana yansıtıldı. Atatürk, İnönü, Ecevit, Calp, Erdal İnönü, Altan Önen, Hikmet Çetin ve Deniz Baykal'ın fotoğrafları yayınlandı. Son fotoğraf olarak Kılıçdaroğlunun fotoğrafı ekrana yansıdı

11.15: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte salona geldi.

İLK GÜN GENEL BAŞKANLIK, İKİNCİ GÜN PARTİ MECLİSİ

CHP 37. Olağan Kurultayı'nda ilk gün Genel Başkanlık seçimi yapılacak, ikinci gün ise Parti Meclisi belirlenecek. Kurultaya özel hazırlanan, söz ve müziği Ali Altay'a ait olan şarkının adı da "İktidarın yolu Kılıçdaroğlu" olarak belirlendi. Ayrıca "adalet" temalı bir de rap şarkısı hazırlandı. Kurultayın açılış konuşmasını Genel Başkan olarak Kemal Kılıçdaroğlu yapacak.

CHP'nin bugün yaptığı 37. olağan kurultay, daha önceki siyasi parti kongrelerine göre şartları en medeni olan kurultay olmaya doğru ilerliyor. Pandemi nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde hiçbir kapıda itiş-kakış yok. Kurultayda görevi olan, delege, görevli, gazeteci, herkesin yeri belli.

Kurultay öncesinde salonda canlı klasik müzik dinletisi yapılıyor. Sahnedeki orkestra klasik müzik eserlerinin dışında, "sarı gelin" gibi türkülerden de örnekleri canlı olarak çalıyor.

sozcu.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı kurultayı salondan takip ediyor.

YOĞUN PANDEMİ ÖNLEMİ

CHP'nin bugün yapılacak olan kurultayı, yoğun pandemi önlemleri altında gerçekleşiyor. kurultayda oturma düzeni, pandemi koşullarına uygun olarak, arada bir koltuk boş bırakılarak gerçekleştiriliyor. Odeon'un onlarca giriş kapısının her birinin önünde dezenfektan kioskları konuşlandırılmış durumda.

Kurultay için alınan önlemler sadece pandemiye yönelik değil. Güvenlik konusunda da çok ciddi önlemler alınmış durumda. Salona giren herkes tek tek aranarak içeri alınıyor. Kurultayın olduğu salonun kapısına bile gelebilmek için üç ayrı polis noktasından geçiliyor. Kimliği olmayanlar içeri alınmıyor.

Foto: Sözcü / Kurultayın yapıldığı Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi.

MANİFESTOYU KILIÇDAROĞLU AÇIKLAYACAK

CHP'nin Demokrat Parti iktidarı döneminde, 1959'da yaptığı kurultayda kabul edilen "İlk hedefler beyannamesi" benzeri bir manifestonun yayınlanacağı kurultayda, "devlet" anlayışı yeniden tanımlanacak, ceberrut ve baskıcı devlet yerine, sosyal devlete vurgu yapılacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklayacağı manifesto ile parlamenter sistemi merkeze alan yeni anayasa, ifade ve basın özgürlüğü, ekonomik kalkınmada devletin rolü konularında CHP'nin izleyeceği yol haritası kamuoyuna açıklanacak.

Manifestoda ayrıca adalet vurgusu da yer alacak. "Vatandaşını ezen değil, adaletiyle vatandaşını koruyan" devlet tanımı da yapılacak.

DİVAN BAŞKANI ÇERÇİOĞLU

Kurultayda divan başkanlığını da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun üstlenmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu dışında genel başkanlık için Aytuğ Atıcı, Tolga Yarman ve İlhan Cihaner de adaylıklarını açıklamışlardı. CHP tüzüğü gereği genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani yaklaşık 70 delegenin imzası gerekiyor. Kılıçdaroğlu için adaylık imzalarını CHP İl Başkanları verecekler.

BİN 356 DELEGE OY KULLANACAK

CHP kurultayında bin 356 delege oy kullanacak. Genel Başkan adaylarının konuşmalarının ardından genel başkan seçimine geçilecek. Sandıklar, konuşmaların yapılacağı Odeon'un bahçesinde kurulan dev çadırlar içinde yer alacak. Konuşmaları dinleyen delegeler, Odeon'dan çıkarak oylarını kullanacaklar. Kurultayda oy verme işlemi için 44 sandık ve 132 kabin oluşturuldu. Her sandığa 31, her kabine de 10 kişi olacak şekilde düzenleme yapıldı.

PARTİ MECLİSİ ADAYLIĞI GENEL BAŞKAN SEÇİMİNDEN SONRA

Parti Meclisi'ne aday olmak isteyenler ise, başvurularını ilk gün, genel başkanlık seçiminin tamamlanmasının ardından saat 17.00-19.30 saatleri arasında ya da ikinci gün 08.30-10.00 arasında, Odeon'un bahçesinde oluşturulacak özel PM adaylık başvuru bankolarına yapacaklar.
PM adayı olabilmek için yeni tüzük gereği 10 delegenin imzası gerekiyor. Gerekli imzayı bulanlar, başvurularını kabul bankosuna iletecekler.

KILIÇDAROĞLU'NUN ANAHTAR LİSTESİ 70 İLA 75 KİŞİ

10 delegenin imzasını alabilmiş tüm adayların isimleri "çarşaf listede" yer alacak. Delegeler Parti Meclisi için 52 kişiyi bu çarşaf listeden seçecekler. Kemal Kılıçdaroğlu'nun 70 ila 75 kişilik bir "anahtar liste" oluşturması bekleniyor. Muhalif grupların da güç birliği yaparak, ortak bir anahtar liste oluşturacakları kulislere yansımış durumda.

Kurultay'da PM için çarşaf listeden yapılacak 52 kişilik seçim dışında, 8 kişilik Bilim Kurulu da ayrı bir liste üzerinden seçilecek. Bilim Kurulu için Genel Başkan'ın hazırladığı 12 kişilik bir aday listesi olacak ve delegeler 8 bilim kurulu üyesini bu 12 kişilik listeden seçecekler. PM, çarşaf listeden çıkacak 52 kişi ile, Bilim Kurulu listesinden çıkacak 8 kişinin toplamı olan 60 kişiden oluşacak.