Bursa
Açık
26.9°

CHP'de kongre takvimi şekillendi

GÜNCEL , 01 Ekim 2019 Salı, 08:51

Ana muhalefet CHP'de kongre takvimi netleşti. CHP MYK'de şekillenen takvim Parti Meclisi'nin kararıyla kesinleşecek.

CHP'de kongre takvimi şekillendi

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, CHP MYK'nın dünkü toplantısında şekillenen kongre takvimini bugünkü köşesine taşıdı.

Buna göre, ana muhalefette kongre takvimi şöyle:

Bu hafta sonundan itibaren CHP İlçe Başkanlıklarında üye listeleri askıya çıkıyor.

Askı sürecinin tamamlanması, olursa itirazların sonuca bağlanmasının ardından da 8 Kasım'dan itibaren mahalle delegelikleri seçimi başlıyor.

14 Aralık'tan itibaren başlayacak ilçe kongrelerinin 27 Şubat 2020'ye kadar tamamlanması planlanıyor. Yani, ilçe kongreleri için dört ay süre var.

2 Ocak 2020'den 3 Mart 2020'ye kadar olan iki aylık sürede il kongreleri tamamlanacak.

Süreç Nisan 2020'de CHP 37. Olağan Kurultayı ile sonuçlanacak.

Kongre takvimini "erken seçim hazırlığı" olarak yorumlayan Yılmaz, CHP kulislerinde konuşulanları da aktardı:

'NİSAN SONRASI SEÇİM OLASILIĞI'

"Hiçbir siyasi parti 2023'ten önce seçim yapılmasını istemiyor. Fakat hiçbir siyasi parti genel merkezi seçim yapılmayacağına da inanmıyor. Yani, ülkenin içinde bulunduğu konjonktürel durum ve yeni siyasi parti hazırlıkları seçim sandığını yeniden halkın önüne getireceğe benziyor. Her an bir erken seçim atmosferine girilebilir. Özellikle nisan sonrası dönemi seçim olasılığı konuşuluyor. O nedenle seçime hazır olmak ve parti dinamizmi için kongre süreci başlatılıyor."

BURSA'DA GÖZLER HÜSEYİN AKKUŞ'TA

Kongre sürecinde CHP Bursa İl Başkanlığı için en az 5 ismin hazırlık yaptığı belirtilirken, gözler özellikle mevcut Başkan Hüseyin Akkuş'ta.

Akkuş'un perşembe günü ilçe başkanlarıyla değerlendirme toplantısı yapacağı, gelecek hafta çarşamba günü de Ankara'da görüşmelerde bulunacağı öğrenildi.