Bursa
Çok Bulutlu
25°

CHP Bursa Milletvekili Özkan Meclis araştırması istedi

BURSA , 26 Haziran 2020 Cuma, 15:55

Türkiye'de ilk kez 2002 yılında görülen ve her yıl ölümlere neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı yine gündemde. Geçen yıllara oranla Türkiye'de görülme takviminin erken olması Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan'ı harekete geçirdi. Özkan, TBMM'den meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Bursa Milletvekili Özkan Meclis araştırması istedi

Sivas'da 40, Erzinvan'da ise 17 KKKA vakasının tespitinin ardından, son haftalarda da Ege ve Akdeniz bölgesinin kuzeyinde de hastalığın görüldüğüne dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, kişisel korunma önlemlerinin alınması, hastalığın kontrolü için ön planda olduğundan vatandaşların hastalık ve korunma önlemleri konusunda bilgilendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması için çalışmaların yoğun bir şekilde yürütülmesini istedi.

Prof. Dr. Özkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ilgili sorunların araştırılması, sorunların tespit edilmesi ve giderilmesi amacıyla Anayasanın 98.nci ve İçtüzüğün 104. Ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Özkan TBMM'ye yazılı olarak sunduğu gerekçesinde şunlara yer verdi;

"Uzmanlar, kenenin öldürücülük özelliğinin Kovid-19'a göre üç kat daha fazla olduğunu vurgularken önemli uyarılar yapmaktadırlar. Basına yansıyan haberlerde ve bilim adamlarının açıklamalarına göre Kene ısırması sonucu KKKA tanısı konular hasta sayısında yaşanan artış, geçen yıl ki vakaların yaklaşık beş-altı katından daha fazladır. Sözcü gazetesinin haberine göre Bu yıl 10 Haziran itibariyle Türkiye genelinde KKKA vaka sayısı geçen yıla göre artış göstererek 490'e ulaştı, 16 kişi ise hayatını kaybetti.

EGE VE AKDENİZ DE RİSK ALTINDA

2002 yılından itibaren, İlk kez Tokat ili ve civarında dikkatleri çeken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları çoğunlukla İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğunlaşmaktadır. Endişe uyandıran vakalar daha çok Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Yozgat illeri içerisindeki bölgelerde etkisini gösterirken, yer yer diğer illerde de görülmektedir. Erzincan'da son bir ay içerisinde 17 vaka, Sivas'ta da 40 KKKA vakası tespit edildiği söylenmektedir. Ayrıca şu ana kadar, Sivas, Kayseri ve Isparta'da 3 kişinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi sebebiyle hayatını kaybettiği haberi de basına yansımıştır. Ege ve Akdeniz bölgesinin kuzeylerinde de söz konusu hastalığın görülmeye başlandığı gelen haberler arasındadır.

ÇİFTÇİLER ENDİŞELİ

Yine bilim adamlarının açıklamalarına göre artışın sebebi olarak corona virüsünden dolayı yeterince kene ve KKKA ile mücadele edilmemesidir. Özellikle çiftçilerimiz söz konusu hastalıkla ilgili son derece endişeliler. Gelen şikayetlerde, tedbirlerin yetersiz olduğu, tarım arazilerinde kenelerin çok olduğu ve bu duruma karşın çaresiz olduklarını belirtmektedirler. Kişisel korunma önlemlerinin alınması hastalığın kontrolü için ön planda olduğundan vatandaşlarımızın hastalık ve korunma önlemleri konusunda bilgilendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması için çalışmaların yoğun bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir."