Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

CHP Bursa İl kongresinde adaylar kürsüde

BURSA , 09 Şubat 2020 Pazar, 16:45

CHP Bursa'da aylardır merakla beklenen il kongresi bugün yapıldı. İl Başkanlığı için 4 aday yarıştı: Hüseyin Akkuş, İsmet Karaca, Erol Gülmez ve Güner Aklan... İşte CHP Bursa İl Başkan adaylarının mesajları...

CHP Bursa İl kongresinde adaylar kürsüde

CHP Bursa İl Başkanlığının 37. olağan kongresi Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

CHP BURSA İL KONGRESİNDE NELER YAŞANDI?

4 adayın yarıştığı kongrede ilk sözü Erol Gülmez aldı. Gülmez'in konuşmasından satır başları şöyle:

'BAŞIM DİKSE O GÜN İSTİFA ETTİĞİM İÇİN'

"İlçe delegeleri bile belli olmadan hiçbir pazarlık yapmadan yola çıktım. Hüseyin Akkuş yönetiminde görev yapıp 10 ay sonra istifa etmek zorunda kaldım. İl Başkanımız 'Seçimlerde kimse istifa etmeyecek' diye söz vermişti. Ancak seçimi yönetmek yerine kendi belediye başkanlığı için uğraşmıştır. Ben ve bazı arkadaşlar da il başkanını etiğe aykırı bu davranışından dolayı vazgeçirmeye çalıştık. Ancak başarılı olamayınca istifa ettik. Bugün başım dikse o gun istifa ettiğim içindir.

'AKP KAZANMADI, CHP KAYBETTİ'

31 Mart'ta Bursa'yi AKP kazanmadı, CHP kaybetti. En büyük nedeni de il başkanının seçim için değil, kendi belediye başkanlığı için çaba göstermesidir. İstanbul İl Başkanı'nın yaptığı gibi bizim il başkanımız da 'Tüm ıslak imzalı listeler elimizde' diyememiştir. Lütfen denenmişi denemeyin. Bu yanlış gidişatı değiştirin. Diğer adayları yıllarca çeşitli görevlerde gördünüz ve denediniz. En uygun aday ben ve ekibimdir. İl başkanımızın aklı hala belediye başkanlığında kaldığı için hala belediye başkanı gibi vaatler veriyor. Biz burada örgütü koordine edip partiyi başarılı hale getirecek isimleri seçeceğiz. Ben ve arkadaşlarım siyaseti CHP iktidar olsun diye yapıyoruz. Bu koltukları sıçrama tahtası olarak kullanmak isteyenlere prim vermeyin. 2 adayın taraftarları kadar yeminli karşıtları da var. Benim ise CHP'yi iktidara taşıma çabamdan başka hiç kimseyle bir sorunum yok."

'SADECE İKİ İSİM TARAFSIZ'

"Lale Hanım hariç diğer milletvekilleri ve belediye başkanları bugüne kadar görülmemiş bir şekilde seçimlere müdahale etmişlerdir. Örgütü dizayn etmek onların görevi değildir. Lale Hocam ve Nilüfer Belediye Başkanımız Turgay Erdem'e tarafsız duruşları için teşekkür ediyorum."

FOTOĞRAFLARLA CHP BURSA İL KONGRESİ

Gülmez'in ardından kürsüye İsmet Karaca çıktı. Karaca'nın açıklamaları şöyle:

'NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLMAYACAĞIM'

"Bugüne kadar görev alan tüm il başkanlarımıza teşekkür ediyorum. 2 yıl sonra yeniden bu kürsüde karşınızdayım. Diyorlar ki neden aday oluyorsun. 31 Mart seçimlerini hatırlıyor musunuz? Bayraklarla Heykel'e çıkacaktık. Evinizde üzüldünüz. O acıyı bir daha yaşamayın diye aday oluyorum. Sayın genel başkan yardımcımız istifa etmeyin diye söz istedi. Keşke önceki kongrede de isteseydi bu sözü. Ben söz veriyorum asla Nilüfer Belediye Başkanlığına aday olmayacağım."

'BİRBİRİMİZE KARŞI ZAFER KAZANMAYA İHTİYACIMIZ YOK'

"Bursa'da bir başarı hikayesi yok. 20 milletvekiline çıktı Bursa, biz 6 yapamadık. 9 olmazsa istifa ederim diyenler vardı. Yerel seçimde de kazandığımız illerin sevincine ortak olamadık. O yüzden aday oldum. Muhalefette geçireceğimiz son kongre bu. Uğur Mumcu'ya, Türkan Saylan'a hakaret eden ibrikçibaşı korksun. Bizim birbirimize karşı zafer kazanmaya ihtiyacımız yok. Ben kongre kazanmak için değil bana görev vermeniz için geldim. Sizden yetki istiyorum. Bir dönem bu yetkiyi verdiğinizde inanın bir sonraki kongreyi CHP iktidarında yapacağız. Sahaya ineceğiz, sokaklara. Sadece ulusal bayramları faaliyet alanı olarak görmeyeceğiz."

'HALK ZULÜM ÇEKİYOR'

"Bursa hakettiği desteği ve yatırımı almıyor. Siyasi zemin bizim için o kadar uygun ki. Trafik, hava kirliliği o kadar çok sorun var ki. Şehrin dışına şehir hastanesi diktiler. Halk zulüm çekiyor. Biz bütün sorunlarla sahada mücadele edeceğiz. Seçilirsem bütün aday arkadaşları çağırıp önerilerini dinleyeceğim. Seçilmezsem kırgınlık, dargınlık yok. Ben bir il binası için çoban ateşini yakacağım. Buna ihtiyacımız var. Buğday baharı bekliyor, yol verin Bursa'ya bahar erken gelsin."

MUSTAFA BOZBEY'DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Karaca'nın ardından söz sırası mevcut İl Başkanı Hüseyin Akkuş'taydı. Akkuş, şunları söyledi:

'BAŞARISIZ DİYENLER SEÇİMDE NEREDEYDİ?'

"Biz direnişi ve devrimi 100 yıl önce bu topraklarda yaşatmış bir örgütün neferleriyiz. Yolumuza pusu atanlar, arkadan çelme atanlar oldu, ama asla vazgecmedik. Ben siyasi hayatımı altı ok cizgisinde sürdürdum ve sürdürüyorum. Diyorlar ki CHP başarısız. Hayır Türkiye'de de başarılı, Bursa'da da başarılı. Bunu diyen arkadaşlarımız seçimde neredeydi merak ediyorum. Örgüt her şeydir. Hiç kimse örgütün üzerinde değildir."

'MEŞALEYİ BURSA'DAN YAKACAĞIZ'

"CHP'nin iktidara gittiğini görüyoruz. 16 Nisan'da rejimi değiştirmek istediler. Yeniden demokratik parlamenter sistemin inşası için yol aldık ve bunu ilk yerel seçimde başardık. Türkiye'nin ağırlıklı bir bölümünü biz yönetiyoruz. Daha fazlası mümkün. Bunun için meşaleyi Bursa'dan yakacağız. 31 Mart'ta iyi bir mesaj verdik. Bu mesaj karşılığını buldu. Artık CHP umudun adı. Bursa'da örgütü önemsiyoruz. Yeni çalışmalar yapacağız. Bursa il binası için önümüzdeki günlerde önemli bir süreç yaşayacağız. Bununla ilgili bir fon ayrıldı. Yaşasın özgürlük diyebileceğimiz bir Bursa mümkün diyorum."

LALE KARABIYIK ADAYLARDAN 4 KONUDA SÖZ İSTEDİ

Kongrede son sözü adaylardan Güner Aklan aldı. Aklan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

'MİLLETVEKİLİ SAYISI 20'YE ÇIKTI, BİZ 5'TE KALDIK'

"Bugün CHP'yi 2 yıl yönetecek kadroları seçiyoruz. Dolayısıyla bir yarış içindeyiz. Sizden ricam derin bir nefes alarak birbirimizi dinleyelim. Ve yarıştan uzaklaşalım. 18 yıldır ülke karanlık noktalara gidiyor. Hukukun üstünlüğü yok edildi. İktidar ülkeyi çok geriye götürdü. Eğitimde kalitesizlik gittikçe arttı. Demokrasi yerine tek adam anlayışı geldi. 2019'da sadece 473 kadın cinayetlere kurban gitti. Belediyelerde rüşvet ve yolsuzluk arttı. Çevre ve doğa katliamları arttı. Bursa'nın da pek çok sorunu var. Trafik, hava durumu, çalışma hayatı ve esnaf... Maalesef milletvekili sayısı 20'ye çıkmasına rağmen biz 5'te kaldık. "

'MEVCUT YÖNETİM SÜRECİ YANLIŞ YÖNETTİ'

"Yerel seçimlerde Büyükşehir'i alamadık. Şimdi biz başarılıyım diyenler var. Bunu sorgulamak gerekmez mi? Acaba biz neden Büyükşehir'i kazanamadık. Gemlik hariç yeni bir belediye alamadık. Bunun nedeni bu seçime yeteri kadar hazırlanamamak, kafayı yormamak ve başka işlerle uğraşmak. Mevcut yönetim, süreci yanlış yönetti ve biz Büyükşehir'i kaybettik. Bunun başka bir açıklaması yok. Bunu oyunuzu yüzde 47'ye çıkardık diye açıklayamazsınız. Bir de başarılıyız diyemezsiniz. Sabah 5'te sandığa gelip seçim bitene kadar sahip çıkan insanlardan özür dilemelisiniz. Siz bir de başarılıyız diyorsunuz."

'HANİ ÇARŞAF LİSTEYİ DESTEKLİYORDUK?'

"Bırakın seçimleri. Bu yönetim 3 yılda hangi projeyi ortaya koydu. Nerede bu projeler, hangi aşamadasınız, hangisi yarım kaldı. Var mı proje yok. 240 sayfalık faaliyet raporu var, neredeyse hepsi basın açıklaması. Hiçbir projesi olmayan, projesi sadece kendisi olan bir il yönetimi vardı, o da zaten yolda kaldı."

'HİÇBİR YERE ADAY OLMAYACAĞIZ'

"4 aday da şunu dedik. Çarşaf listeyi destekliyoruz. Ne oldu?. Samimiyetsizliktir bu. O önerge kendiliğinden mi geldi? Biz belediye başkanlarını bir il başkan adayının peşinden gezdi diye seçmedik. Kurultay delegesi listesi için Turgay Erdem dışında telefonunu açıp bize dönen olmadı. Hiçbir yere aday olmayacağız. Çarşaf liste gibi samimiyetsiz bir söz değil bizimkisi. Görev süremizi tamamlayacağız."