Bursa
Dumanlı
24.5°
enBursa Haber

CHP Bursa İl Başkanı'na pasaport şoku

BURSA , 16 Haziran 2019 Pazar, 09:34

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun "Pasaport almak istedim, fakat adımın karşısında terör yazdığı için verilmedi" açıklamasının ardından benzer bir olay da Bursa'da yaşandı. Bu kez pasaport şoku yaşayan isim CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş'tu. Akkuş'un yaşadığı sorun Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın devreye girmesiyle çözüldü.

CHP Bursa İl Başkanı'na pasaport şoku

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın aktardığına göre CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un pasaport başvurusuyla başlayan gelişmeler şöyle:

"Yıllardır yurt dışına çıkan CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, yeni pasaport almak için hafta başında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne başvurdu, ancak başvurusu reddedildi. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü bilgisayar sisteminde Akkuş'ın adı terör suçlusu olarak kayıtlıydı.

Akkuş'un yaptığı araştırmada, "pasaport işlemleri Emniyet'ten Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'ne devredilirken 1980 öncesi yıllara ait hakkındaki bazı işlemlerin kayda girdiği ve sistemin bu kayıtlarla devredildiği" bilgisi çıktı. Başka deyişle Akkuş, 1980 öncesine ait olan ve sisteme 'öğrenci hareketleri' ifadesiyle kaydedilen bilgi notu nedeniyle 40 yıl sonra pasaport alamıyordu. Üstelik bu 40 yıl içinde defalarca yurt dışına çıkmıştı.

Konunun basına yansımasından sonra Bursa Valisi Yakup Canbolat olaya el koydu, Akkuş'u arayarak, 'Hata giderildi, pasaport için başvuru yapabilirsiniz' bilgisini verdi.

Akkuş, gelişmelerin ardından Vali Canbolat, Emniyet Güvenlik Şube Müdürü Uğur Ölmez, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Sakip Pehlivanoğlu, CHP Milletvekili Erkan Aydın ve İçişleri Bakan Danışmanı Harun Akın'a teşekkür etti."