Bursa
Çok Bulutlu
4.6°
enBursa Haber

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Özeleştirimizi yapacağız

BURSA , 20 Nisan 2019 Cumartesi, 10:51

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, yerel seçimlerin ardından ilk kez konuştu. CHP'nin Bursa'da sandıkları boş bıraktığı eleştirisine karşı çıkan Akkuş, "Tüm ıslak imzalı tutanaklar elimde. 6 bin 840 ıslak imza var" dedi.

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Özeleştirimizi yapacağız

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a açıklamalarda bulundu.

Akkuş'un seçim değerlendirmeleri şöyle:

'BURSA HEPİMİZİN İÇİNDE KANAYAN YARA'

"Ankara ve İstanbul gibi nüfusu büyük kentlerde CHP ipi göğüsledi, ama maalesef Bursa'yı bundan ayırdık. Ayırmasaydık iyi olurdu. Genel Başkanımızın tarif ettiği gibi, Bursa hepimizin içinde kanayan bir yara. 1989'da birçok yerde belediyeleri alırken Bursa'yı kazanamamıştık. Yalnızca 1977'de kazandık."

'SEÇİMİ KAYBETTİK'

"Bu kez çok yaklaşmıştık. Umut vardı. Bu umudun örgütlenmesini ve inşasını başardık. Bursa'da farklılıkların olacağı bir süreç yaşıyorduk, ama olmadı. Seçimi kaybettik."

'ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPACAĞIZ'

"Şimdi kendi özeleştirimizi yapmak zorundayız, nerede hata yaptığımızı sorgulamak zorundayız. Çok hızlı bir şekilde ilçe ilçe bir araya geleceğiz. Her ilçe kendi fotoğrafını çıkaracak. Sonra İl örgütü olarak biz kendimizi sorgulayıp özeleştirimizi yapacağız, eksiklerimizi göreceğiz. CHP İl Başkanlığı ve ilçe örgütleri olarak bazı yerlerde bir-iki stratejik hata dışında hatamız olmadı."

'BURSA SEÇMENİ SARI KART GÖSTERDİ'

"Bursa'da kazanan anlayışa, yani iktidara seçmen sarı kart gösterdi, 'iyi yönetemiyorsun' dedi. Ben bu sarı kartı önemsiyorum. Bize de umut verdi. CHP örgütlerinin bu umut üzerinden kendilerini revize etmesi gerektiğini düşünüyorum."

'PARTİ VE ADAY BİRBİRLERİNE YAKLAŞMADI' ELEŞTİRİSİ

"Bu algı doğru değil. CHP dışından sosyal medya aracılığıyla yayılmaya çalışılıyor. Ağırlıklı olarak da CHP'ye oy vermeyenler bunu konuşuyor. Adayımız çok değerliydi. Genel Merkezimizin stratejisi gereği öne çıkması gerekiyordu. İstanbul ve Ankara'da böyle oldu. Biz de öyle yaptık, adayımızı öne çıkardık."

CHP SANDIKLARI BOŞ MU BIRAKTI?

"Sosyal medya algısı... Bursa İl Başkanı olarak söylüyorum. Tüm ıslak imzalı tutanaklar elimde. 6 bin 840 ıslak imza var. Sandıkların boş bırakılması söz konusu değil. Harmancık'ta 42 sandık var. Orada iddialı bir adayımız, ilçe örgütümüz var. 42 sandığın da boş bırakılması mümkün mü?"

'İL KONGRESİ YIL SONUNDA'

"İl Başkanı olarak göreve geleli daha 1.5 yıl dolmadan 2 seçim yaşadık, 2 kurultay yaptık, bir de kurultay girişimi oldu. Önümüzde siyasi bir süreç var. Partimizin MYK'sı toplanacak ve kendi iç dinamiklerimizi harekete geçiren kararı alacak. Yani kongre sürecini başlatacak. Önce ilçelerde delege seçimlerini, sonra ilçe kongrelerini yapacağız. Yılsonunda il kongremizi yapmış olacağız. Yeni il başkanımız ve yeni yönetim siyasetin içinde kendi varlıklarını sürdürecekler.

'ŞU AN KARARIM YOK'

"Şu an için olumlu ya da olumsuz bir kararım yok. İl örgütü ve ilçe başkanlarımızla konuşup karar vereceğim. Kim olursa olsun, seçilecek il başkanı başımızın tacıdır."

'TÜM SEÇİMLERDE ÖNSEÇİM YAPMALIYIZ'

"Bazı yerlerde CHP'nin ilçe belediye başkanına oy veren seçmen belediye meclisi listesine oy vermedi. Osmangazi'de 10 binden fazla fark var. Demokratik anlayışımızdan vazgeçtiğimiz için seçmen bunu yaptı. Meclis adayları önseçimle belirlenmediği için kırgınlık ve kızgınlık gösterdi. Biz de bu mesajı almalıyız. Bundan sonraki tüm seçimlerde önseçim yapmalıyız."

MUSTAFAKEMALPAŞA'DA NE OLDU?

"İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır arkadaşımla iki il başkanı olarak özel bir protokol yaptık. Bu özel protokol, İYİ Parti'ye verilen 8 ilçede işledi, bir tek Mustafakemalpaşa'da hayata geçemedi. Belediye meclisi listesi yapılırken ilçe başkanımız dışarıda tutuldu. Bu da seçimi kaybetmemize neden oldu. Adayımız Orhan Alper'di, geri çektik. Fakat belediye meclisine yazılmayınca o da gitti DP'den aday oldu. Gerekçelerinden biri ittifak protokolüne uyulmamasıydı. Millet İttifakı olarak Mustafakemalpaşa'da seçimi 600 oyla kaybettik. Orhan Alper de DP adayı olarak 1300 oy aldı."