Bursa
Çok Bulutlu
21.7°

CHP Bursa'da ikinci aday! Asıl sürprizi Türkyılmaz yaptı

BURSA , 09 Ocak 2020 Perşembe, 11:51

İlçe kongrelerinin büyük ölçüde tamamlandığı CHP Bursa'da tüm gözler il başkanlığında. CHP Bursa İl Başkanlığı için Erol Gülmez, resmi açıklamasını yaparken, ikinci adım Osmangazi İlçe eski Başkanı İsmet Karaca'dan geldi. Dikkatler bir yandan da mevcut il başkanı Hüseyin Akkuş'ta...

CHP Bursa'da ikinci aday! Asıl sürprizi Türkyılmaz yaptı

CHP'nin kritik Nilüfer ilçe kongresinin ardından gözler Bursa il başkanlığı kongresine çevrildi.

CHP Bursa İl Başkanlığı için ilk aday Erol Gülmez oldu. Gülmez, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıkladı.

CHP Bursa'da ikinci aday ise Osmangazi eski İlçe Başkanı İsmet Karaca.

Karaca'nın Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile birlikte salı günü Ankara'ya giderek, CHP Genel Merkezi'nde görüşmelerde bulunduğu öğrenildi.

Ziyareti bugünkü köşesine taşıyan Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, şunları yazdı:

"İkili...

Genel Merkez'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ettiler. O görüşmede Karaca niyetini dile getirdi:

'Partinin de birlik ve beraberliğe, toparlanmaya ihtiyacı var. Ben bunu başarabileceğimi düşünüyorum ve il başkanlığına aday olmak istiyorum.'

Bu sözleri...

Kılıçdaroğlu sessizce dinledi, yorum yapmadı. 'Sizin ve partimiz için hayırlı olsun' demekle yetindi. Türkyılmaz da desteğinin tam olduğunu, 'Karaca'nın güzel işler yapacağına inandığını' söyledi.

Yanı sıra...

İkili, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'yı da ziyaret ettiler ve ona da Karaca'nın adaylığını ilettiler.

Hatta...

380 delegenin İsmet Karaca ile birlikte hareket ettiğini söylediler. 'Bursa'da tek aday ihtimali yok mu?' diye soran Salıcı'ya cevabı Karaca verdi:

'Var elbette... İl Başkanı Hüseyin Akkuş adaylıktan çekilir ve beni desteklerse tek adaylı kongre olur.'

Söylenenlere göre, Salıcı da bu cevaba yorum yapmadı."

CHP kulisleri Karaca ve Türkyılmaz'ın Ankara ziyaretiyle dalgalanırken, Karaca'nın adaylığından çok Türkyılmaz'ın desteği sürpriz olarak görüldü. Zira Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz, 26 Aralık 2019'da enbursa.com'a yaptığı ziyarette, CHP Bursa'da il başkanının değişmesi gerektiğini söylemiş, ancak kafasındaki ismin İsmet Karaca olmadığını belirtmişti.

TÜRKYILMAZ'IN O AÇIKLAMASI YÜKSEL BAYSAL'IN KÖŞESİNDE... OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

CHP Bursa'da gözler bir yandan da il başkanı Hüseyin Akkuş'ta...

Kapalı toplantılarda "Aday olacağım" dediği belirtilen Akkuş'un, "İlçe kongreleri bitmeden adaylık açıklamak örgüte ve delegeye saygısızlık olur. Kararımı ilçe başkanları ve parti örgütüyle yapacağım değerlendirmelerden sonra duyuracağım" dediği kaydediliyor.