Bursa
Açık
19.1°

CHP Bursa'da devir teslim günü

BURSA , 12 Şubat 2020 Çarşamba, 11:57

Hafta sonu yapılan kongrede CHP Bursa İl Başkanlığına seçilen İsmet Karaca, göreve bugün resmen başladı. Sabah saatlerinde mazbatasını alan Karaca, daha sonra il binasında yapılan tören ile görevi Hüseyin Akkuş'tan devraldı.

CHP Bursa'da devir teslim günü

Hafta sonu yapılan kongrede CHP Bursa İl Başkanlığına seçilen İsmet Karaca, sabah saatlerinde ekip arkadaşlarıyla birlikte Seçim Kurulu'ndan mazbatasını aldı.

Karaca'ya bazı yönetim kurulu üyeleriyle eski milletvekili Kemal Demirel de eşlik etti.

Devir teslim töreni ise CHP Bursa İl Başkanlığındaydı. Partililer saat 13'te yapılacak törenden çok daha önce toplantı salonunu tıklım tıklım doldurdu.

Yoğun alkışlarla salona giren İsmet Karaca partilileri selamladı. Devir teslim törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan , eski milletvekili Kemal Demirel, ilçe başkanları ve CHP Bursa Büyükşehir Başkan Adayı Mustafa Bozbey'in yanı sıra il başkan adaylarından Eol Gülmez ve çok sayıda partili katıldı. Milletvekillerinin TBMM'de oldukları için törene gelemedikleri belirtildi.

Devir teslim töreninde ilk sözü bayrağı İsmet Karaca'ya devreden Hüseyin Akkuş aldı.

Sonucu parti içi demokrasinin yansıması olarak değerlendiren Akkuş, seçim süreci boyunca kendisini ve arkadaşlarını tartıştırmadığını söyledi ve ekledi:

'KENDİMİ TARTIŞTIRMADIM'

"Parti içi demokrasinin çok güzel bir sonucunu hep beraber yaşıyoruz. Eğer biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak gelecek ile ilgili bir hikaye yazacaksak iktidar olmak durumundayız. İktidar olmanın tek yolunun da dayanışma ve sevgi olduğuna inananlardanım. Bu seçim sürecinde ve ilçelerde ortak bir dil oluşturmaya gayret ettim. O dilde sevgi diliydi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi iç demokrasisini geliştirdiği takdirde Türkiye'ye demokrasi vadedeceğini bilenlerdenim. O yüzden kendimi çok tartıştırmadım, arkadaşlarımı da çok tartışılır hale getirmedim. İsmet başkanıma 2 yıllık süre içerisinde tüm arkadaşlarım adına başarılar diliyorum. İnşallah her şey gönlümüzce olur. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında buluşmak üzere her koşulda ben ve arkadaşlarım her zaman varız ve dışarıya karşı da birlik beraberlik mesajı vermek durumundayız."

Akkuş'un ardından konuşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Bir sonraki kongrenin CHP iktidarında olacağını söyleyerek iddialı bir başlangıç yapan Karaca, şöyle konuştu:

'BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE BAŞARILAR BİZİ BEKLİYOR'

"Kongremiz gerçekten bize yakışan olgunlukta oldu ve umut verdi. Gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar kongresiydi o. Bizim kendi içimizdeki yarışlarda zafer ihtiyacımız yok. Biz zafer kazanmadık, yeni bir dönemin başlangıcıydı bizim için. Kongrede ben ve arkadaşlarım örgütümüzden bizi seçmelerini değil bize görev vermelerini istedik. Artık bugün itibariyle ben yok, biz yok, hepimiz varız. Bizim muhalefetteki son kongremizdi o. 38. Olağan kongremiz Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında olacak. Tek yapacağımız kenetleneceğiz ve birbirimizin eksiklerini kapatacağız. Bizim çalışmaktan başka seçeneğimiz yok. Bursa'nın siyasi zemini bizim iktidara gelmemiz için son derece uygun. Sorunlar yumağı var. Sürekli sahada olacağız. Hiçbir şekilde ayrışma ve birbirimizi ötekileştirme lüksümüz yok. İnanın bundan sonraki süreçte başarılar bizi bekliyor."

"Asla ayrışma lüksümüz yok" diyerek parti içi bütünleşmeyi sağlayacağı mesajını veren Karaca, ilk ziyaretini en az oy aldıkları Büyükorhan'a yapacaklarını söyledi ve sölzerini şöyle tamamladı:

DEVİR TESLİM TÖRENİNDEN DİĞER FOTOĞRAFLAR

'PARTİ İÇİ BÜTÜNLEŞMEYİ SAĞLAYACAĞIZ'

"Parti içi bütünleşmeyi sağlayacağız. İl başkan adayı arkadaşlarımla Cuma akşamı bir araya geleceğiz. Arkasından vekillerimizle, 17 ilçe başkanımızla bir araya gelip ne yapacağımızı konuşacağız. İlk ziyaretimizi Büyükorhan ilçemize yapacağız. Bizim en az oy aldığımız yerlerden başlayacağız çalışmalarımıza."

Karaca, görevi devraldığı Akkuş'a plaket ve çiçek hediye etti.