Bursa
Parçalı Bulutlu
28.6°

CHP adayı Erdursun: Yıldırım'da fark yaratacağız

BURSA , 11 Şubat 2019 Pazartesi, 15:02

CHP Yıldırım Belediye Başkan Adayı Özgür Erdursun, Yıldırım'da 5 yılın daha heba olmaması için çalıştıklarını belirterek, "Biz bir çizgi çekeceğiz, orada imara açılacak yerleri biz imara açmak zorundayız." dedi. Yıldırım'ın demografik ve sosyal yapısına dikkat çeken Erdursun, "Yıldırımlı kadınlar evlerinde para kazanacak, ceplerine para girecek. Bunların planlarını ben kendim yaptım" diye konuştu.

CHP adayı Erdursun: Yıldırım'da fark yaratacağız

CHP Yıldırım Belediye Başkan Adayı Özgür Erdursun, enbursa.com'u ziyaret etti.

ENKAFE'de Esat Kaplan'ın sorularını yanıtlayan Erdursun'un açıklamaları şöyle:

'YILDIRIM 20 YILDIR HAK ETMEĞİ ŞEKİLDE YÖNETİLDİ'

"Yıldırım'a kesinlikle gönülden kazanacağıma inandığım için aday oldum. Yıldırımlılara çok güveniyorum, çünkü Yıldırım kaderine terk edilemeyecek bir ilçemiz. Yıldırım hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle Bursa'nın en güzel ilçelerinden biri, belki de en güzel ilçesi diyebiliriz. Özellikle doğal kaynakları, akarsuları, ormanı, tarihi güzelliği... Ama maalesef Yıldırımlı hak etmediği bir yönetimle 20 yıllık bir sürede birçok konuda eksiklikler yaşıyor. Yıldırım'ın sokaklarında, caddelerinde vatandaşlarımla buluştuğumda bana geçmiş dönemlerle ilgili son 10-15 yıllık dönemle ilgili sürekli 'şu yapılmadı, bu yapılmadı' şeklinde şikayetler alıyorum. "

'YILDIRIM'IN KAZANMASINI İSTİYORUM'

"Bizden büyük bir beklentinin olduğunu biliyorum, görüyorum. Bu beklentiyi karşılamak için zaten ben Yıldırım'dan belediye başkan adayı oldum. Yıldırım'a kesinlikle sihirli bir dokunuş gerekiyor. Özellikle gençlerin, kadınların, çocukların umutsuz olmadığı bir Yıldırım gerekiyor. Ben elimden gelenin fazlasını Yıldırım'a yapacağıma inanıyorum. Çünkü Yıldırım'da neler yapacağımızı biz bilerek aday olduk. Ben Yıldırım'ın kazanmasını istiyorum."

'YILDIRIMLILARLA BİRLİKTE YAPACAĞIZ'

"Yıldırım'ın en büyük eksikliği, vizyon eksikliği. Şu ana kadar görev yapmış belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Ellerinden geleni muhakkak yapmışlardır, ancak bir vizyonu ortaya koyamadılar. Burada bir vizyon eksikliği var. Önümüzde bir Nilüfer örneği var ve de bir Yıldırım örneği var. Karşılaştırdığımızda, bütçelerine baktığımızda Yıldırım'ın bütçesi Nilüfer'den fazla olmasına rağmen maalesef Yıldırımlılar da çok iyi biliyor, Bursalılar da çok iyi biliyor ki Yıldırım ilçeler arasında daha geride kaldı. Bizim hedefimiz Yıldırım'ı Nilüfer yapmak değil. Orada öyle dokunuşlar yapacağız ki Nilüferlilerin dahi özeneceği bir Yıldırım hedefliyoruz. Bunu yapacağıma da inanıyorum. Bunu kiminle yapacağız, Yıldırımlılarla beraber yapacağız. Yıldırımlı gençlerle beraber, Yıldırımlı kadınlarla, Yıldırımlılarla beraber yapacağız."

'YILDIRIMLI KADINLAR İŞ GÜCÜNE KATILACAK'

"Programlarımız, planlarımız kadınlara yönelik, iş gücüne yönelik, özellikle kadınların büyük bir kısmı Yıldırım'da iş gücüne dahil değiller. Toplumsal yapısı kadınların çalışmaması daha çok evde çocuklarına bakan anne rolünde. Aslında evinde de çalışabilir, evinde de para kazanabilir. Ben sosyal güvenlik uzmanı olarak, sosyal politikaları yıllarca anlatan biri olarak kesinlikle kadınlar evinde dahi iş gücünün içine katılacak. Bunların planlarını ben kendim yaptım. Kadınlar para kazanacak, ceplerine para girecek. Kadınların iş gücüne dahil olması demek oradaki esnafın da cebine para girmesi demek, çocukların daha mutlu olması demek. Bugün aileler çocuklarını okula gönderirken cebine üç lira beş lira harçlık koyamıyorlar, sıkıntılar yaşıyorlar. Sadece erkeğin çalışması kirasını, elektriğini, suyunu, telefonunu, doğalgazını ödediği zaman insanlar sıkıntı içinde ay sonunu getirmeye çalışıyorlar."

'ERDURSUN FARK YARATTI DEDİRTMEK İSTİYORUM'

"Öyle bir plan program yapmalıyız ki ekonomik refahı biz sağlayabiliriz. Bu bir genel politika da değil. Biz yerelde de bunları başarabiliriz ve bunlarla ilgili bütün planlar elimde. Ama şu önemli; bu bir yerel seçim, altını çizmek istediğim nokta bu aslında. Bu bir yerel seçim, genel seçim değil. Yerel seçimde oyunu adaylara göre vermeleri gerekiyor. Ben Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti'nin ortak adayı olarak seçimlere katılıyorum. Bireysel bir beklentim yok. Ama şunu dedirtmek istiyorum: 'Özgür Erdursun, Yıldırım'a geldiğinde Yıldırımlılar çok da mutlu değildi. Huzursuz bir Yıldırım vardı. Ancak öyle dokunuşlar yapıldı ki Yıldırım'da Özgür Erdursun bir fark yarattı!..' Bunu yapmak istiyorum."

'YILDIRIMLILAR DA VERGİSİNİ VERİYOR'

"Ve tüm çalışmalarımı bu yönde yapacağım. Ben Mustafa Bozbey'in de bu seçimi kazanacağına inanıyorum. Bursa maalesef çok geride kaldı. Ankara yolundan Bursa'ya girişe baktığımızda gerçekten de Yıldırım, Yıldırım'a yakışmıyor ve Bursa'ya da yakışmıyor. Sayın Mustafa Bozbey ile beraber Yıldırımlıların beklediği, öyle bir Yıldırım yapmak istiyoruz ki 'Evet biz de bunu hak ediyoruz' diyecekler. Çünkü Yıldırımlılar da vergisini vermiyor mu, veriyor. Yıldırımlı bir çocuk Nilüferli bir çocuğun hak ettiğini hak etmiyor mu? Oradaki kadın, oradaki genç bunları hak etmiyor mu? Biz hak ettiklerini biliyoruz. Yıldırımlı da biliyor. Bu seçimde diyoruz ki 'Tamam, siz yıllarca oy verdiniz. Kendilerine de ben teşekkür ediyorum siz de teşekkür edin. Bu sefer Yıldırım'da bir değişim yapalım' diyelim. Şimdi yıllardır söylediğim her konuda neler yaptığımı Yıldırımlılar çok iyi biliyor. 'Evet, Özgür bunu yapar, Özgür başarır, Özgür bizim beklediğimiz Yıldırım için umut olur' demelerini istiyorum."

'YILDIRIM'DA 1 MİLYON NÜFUS VAR'

"Şu anda Yıldırım'ın nüfusu kağıt üstünde 750 bin, ama biz Yıldırım'da yaklaşık bir milyon kişinin yaşadığını biliyoruz. Çünkü Türkiye'de en çok Suriyelilerin göçü Bursa'ya oldu. Bursa içerisinde de en çok göçle gelen insanlar Yıldırım'da oturuyor. Yıldırım'da nüfus her geçen gün artacak. Biz planlarımızı bugüne göre yapmıyoruz. Günü kurtarma siyaseti yaparsak belediyecilikte, maalesef Yıldırımlı vatandaşlar mağdur olurlar. Bunlar yaşandı. Şu anda Yıldırım'ın birçok bölgesi yeşil alan olarak gözüküyor ama oralar bir mahalle artık. O mahallelerde doğalgazı olmayanlar var, doğalgazı kullanamıyor. Ben şöyle bir Yıldırım planlıyorum: 100 kişilik bir ekibimiz var, çalışma ekibimiz var. Bu çalışma ekibinden bu mahallelerle ilgili sürekli bilgiler geliyor. Bu şekilde nüfus artışı devam edecek nüfus artışıyla beraber insanlar ya Yıldırım'a yayılmaya devam edecekler ya da orada apartmanlar yapılacak üst üste oturmak zorunda kalacaklar."

'İMARA AÇILACAK YERLERİ AÇMAK ZORUNDAYIZ'

"Yıldırım'da ne kentsel dönüşüm yapıldı ne de imar ile ilgili bir çalışma yapıldı. İnsanlar barınacak yer arıyorlar tabii ki. İleriye dönük 5 yıllık-10 yıllık bir plan olmazsa aynı şekilde yapılmaya devam edecek. Biz yapılanlara bir çizgi çizelim' diyoruz. Orada imara açılacak yerleri biz imara açmak zorundayız. Orası tarım alanı olarak görünüyor ama gerçekte orada bir tarım alanı yok, onun üstünde evler var. Bizim hızlı bir şekilde planımızı yapıp orada, evlerin nasıl yapılacağı, sokakları, parkları, caddeleri... hızlı bir şekilde bunun imarını Büyükşehir'le beraber, Sayın Mustafa Bozbey'le beraber çıkartacağız. İnsanlar belediyeden ruhsatını alıp ev yapmak istedikleri zaman ceplerinden vergidir, harçtır, proje bedelidir 50 bin lira çıkıyor. Gelir düzeyi düşük, o 50 bin lirayı vermesi mümkün değil. Arsam var, diyor, hemen bir ev yapıyor. Hem imar yok, hem de çok maliyetli."

'BELEDİYE VATANDAŞIN ÖNÜNDEN GİTMELİ'

"Orada bir imar olursa, belediye vatandaşın önünden gidip de planlarını yaparsa kentsel dönüşüm sorunu da hallolur, imarla ilgili sorunlar da ortadan kalkar. Şu anda Yıldırım karmakarışık. Bunun için vatandaşı suçlayamayız. Önüne örnek bir plan koyup da 'Sen bunu burada bu şekilde yapman gerekiyor' diye bir şey söylenmemiş. Vatandaşın da çadırda kalacak hali yok. Kocaman bir mahalleyi, hadi hepsini yık, yeniden yap, bu mümkün değil. Şu anda yapılan şu: Orada oturan vatandaşın 3 katlı evi var. Deniyor ki biz burayı yıkalım, 5 katlı 10 katlı apartman yapacağız, oradan sana bir tane daire vereceğiz, o daire içinde bize ayrıca 150-200 bin lira para vereceksin. TOKİ konutlarında bunlar yaşandı. Vatandaşın elinden 3 tane daire aldın, yarım daire verdin, 2.5 dairesi nerede? Hadi kendisi oturdu, çocukları, gelinleri, torunları nerede oturacak. Planların Yıldırım'ın demografik yapısına göre yapılması gerek. Yoksa popülist, vatandaşa yararı olmayan politikalar da bugüne kadar bir işe yaramadı. Biz vatandaşı mutlu edecek, o vatandaşı mutlu ederken Yıldırımlıları da mutlu edecek, Yıldırım'ı mutlu ederken Bursa'yı da mutlu edecek bir yapılaşma sağlayacağız."

'AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR'

"Hepimiz çoluğumuz çocuğumuzun geleceği için çalışıyoruz. Yıldırım'daki çocukların hepsi bu vatanın evladı, bu ülkenin geleceği. Çocukları sporla, sanatla, kültürle, edebiyatla tanıştırmamız gerekiyor. Nasıl ki Nilüfer'deki bir ailenin çocuğu spor yapıyorsa, sanatla ilgileniyorsa Yıldırımlı ailenin çocuğu da bunu hak ediyor. Bütçesi buna uygun değilse, bu vatan kendi evladını yetiştirecek bir parayı bulur, o çocukları da yetiştirir. Belediyecilik sadece park yapmak değil. Anneler huzurla işe gidecekse çocuklarını bırakacağı kreşlerin muhakkak olması gerekiyor. Belediye o çocuklara kendi öz evlatları gibi bakacak. O çocuklara güzel bir eğitim verilecek. Anneler bu şekilde iş gücüne katılacak. Kadınları iş gücünün içine dahil etmeliyiz. Sadece işe giderek değil. Kadınların kendi evlerinde nasıl para kazanacağını ben çok iyi biliyorum. Bunlarla ilgili projelerimizi de yavaş yavaş açıklayacağız zaten."

'5 YIL DAHA HEBA OLMASIN'

"Yıldırım'da bir üniversite var ama yurt yok. Gençlerin okuldan sonra Yıldırım'da zaman geçireceği bir ortam yok. Öyle bir plan program yapacağız ki öğrencilerin sosyalleşmek için Nilüfer'e gitmesine gerek kalmayacak. Ben de 39 yaşındayım. Gençlerin ne istediğini o kadar iyi biliyorum ki. Yıldırımlıların bir 5 yıl daha heba olmasın istiyorum. Bu bir yerel seçimdir, genel seçim değil. 20 yıldır iktidar partisine hak verildi. Biz de bu vatanın evladıyız. Biz de bu vatanda doğduk, büyüdük, okuduk. Onlar neler yaptıysa daha iyi yaparız. Örneğimiz var, Nilüfer Belediyesi. Nilüfer'de Mustafa Bozbey'in önünde bir örnek de yoktu. O zoru başardı. Biz Nilüfer'den daha iyisini yapacağız derken aslında gözümüzün önünde örnek var. Üzerine koyarak Yıldırım'da daha güzel işler yapalım. Biz Yıldırım'ı Nilüfer yapmak için gelmiyoruz. Ama 5 yıllık süre içinde Nilüferlilerin özeneceği bir Yıldırım yapabiliriz. Doğal güzellikleri akarsuları, şelalesi, ormanı... Biz bunları değerlendirirsek Yıldırım'ı bütün Bursalıların tercih edeceği, diğer şehirlerden de turist gelecek hale getirebiliriz. Türkiye'nin gözbebeği UIudağ ve Teleferik... Teleferik Avrupa'da olsa, cazibe merkezlerinin olduğu bir yer olur ev orada yaşayan herkesin malı mülkü değer kazanır. Sloganımız 'Derman Belediyeciliği'. Biz gerçekten de dertlere derman olmaya geliyoruz. Yıldırım'ın sokak sokak derdini de biliyoruz, o dertlere nasıl derman olacağımızı da biliyoruz. Hedefimiz mutlu bir Yıldırım ve huzurlu bir Yıldırım!..