Bursa
Çok Bulutlu
19.4°

Çevreciliğini kanıtlamak için kıyafet almayacağını açıkladı

MAGAZİN , 09 Eylül 2020 Çarşamba, 13:26

İklim değişikliği protestoları ve gözaltına alınmalarıyla haberlere konu olan ünlü oyuncu Jane Fonda, istikrarlı bir çevreci olduğunu kanıtlamak için artık kıyafet satın almayacağını açıkladı.

Çevreciliğini kanıtlamak için kıyafet almayacağını açıkladı

İki Oscar'lı sinema yıldızı Jane Fonda, oyunculuktaki başarısının ardından istikrarlı bir çevre aktivisti olduğunu da kanıtladı. 82 yaşındaki oyuncu, The Times'a verdiği röportajda bir daha asla kıyafet almayacağını açıkladı. Ünlü oyuncu, Washington'da 2019 sonu ile 2020 başlarında her cuma düzenlenen iklim değişikliği protestoları esnasında artık saçlarını boyatmamaya karar verdiğini de açıkladı.

Bu protestolar esnasında sık sık gözaltına alındığı haberleriyle gündeme gelen Fonda, "Neredeyse 83 yaşında oluyorum, nasıl bir zaman kaybı... Neden saçıma kimyasal koymaya devam ediyorum ki? Asla yeni bir kıyafet almayacağıma dair yeminimle uyumlu bir karar" diye konuştu.

GUCCI İLE ANLAŞMASI ŞARTA BAĞLI

Devasa bir gardıroba sahip olduğu tahmin edilse de aldığı kararla takdir toplayan Fonda, reklam yüzü olduğu moda markası Gucci'yle anlaşmasına dair ne düşündüğü sorulduğunda şu cevabı verdi: "Eğer giysiler tamamen geri dönüştürülebilirse ve hepsi sürdürülebilir şeylerden yapılmışsa, o zaman onu destekleyeceğim."

Ünlü yıldız, Greenpeace ile birlikte Washington'da cuma günleri düzenlenen 'Fire Drill Fridays' adlı haftalık mitinglere başladıklarında 'işe yarayıp yaramayacağına dair hiçbir fikirler olmadığını' söyleyerek, "İşte bir şeyleri karıştırmaya çalışmak için yaşlı bir film yıldızı başkente geliyor, denildi. Ama doğru zamanda doğru şey olduğu ortaya çıktı" ifadesini kullandı.

Fonda, "Pek çok insan bir sonraki adımı arıyordu ve sonunda yüzlercesi sivil itaatsizlikte bana katıldı ve tutuklanma riskine girmeye istekli oldu" diye konuştu. Fonda, 92. Oscar Ödülleri törenine, eylemlerde giydiği ve sembol haline gelen kırmızı paltosuyla çıkmıştı. Monster-In-Law, 9 To 5 ve Julia filmleriyle tanınan Fonda, 1972'de Klute filmiyle, 1979'da da Coming Home ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandı.