Bursa
Açık
19.1°

Çevre ve Şehircilik Bakanı'ndan Bursa'ya iki söz

BURSA , 22 Ağustos 2020 Cumartesi, 19:44

Bursa bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u ağırladı. "Bursa'nın gelecek 100 yılına damga vuracak" sözleriyle nitelediği üç önemli projeyi başlatan Bakan Kurum, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birinin Bursa'da başlatılacağını açıkladı. Soğanlı Kentsel Dönüşüm alanında vatandaşla buluşan Kurum, bölgede inşa edilecek konutların ihalesi ve teslimi için de tarih verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı'ndan Bursa'ya iki söz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye' programı kapsamında bugün Bursa'daydı.

Programına Çekirge'den başlayan Bakan Kurum, burada düzenlenen törenle 3 projeyi birden başlattı.

'BURSA'NIN 100 YILINA DAMGA VURACAK'

Ulucami çevresinin düzenlenmesi, tarihi yapıların ortaya çıkarılması için hazırlanan Çarşıbaşı Projesi kapsamında Hanlar bölgesindeki binalarla Çelik Palas Otelinin arkasında yer alan, yıllardır atıl vaziyette risk oluşturan otel binası ve Atatürk Spor Salonunun yıkımına başlandı.

Törende konuşan Bakan Kurum, "22 Ağustos 2020 tarihini unutmayalım! Bugün Bursa'mızın gelecek 100 yılına damga vuracak bir süreci başlatıyoruz." dedi.

Bakan Kurum, Bursa'ya kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesinin de müjdesini vererek, şunları söyledi:

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDEN BİRİ'

"Çok yakında, Bursa'mızda; Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilecek, vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bir kentsel dönüşüm projesini daha başlatacağız. İstanbul Esenler'deki 60 bin, Elazığ ve Malatya'daki 24.500 konutluk dönüşüm projelerimizden sonra, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini de Bursa'da başlatacağız."

Bakan Kurum, törenin ardından Gençlik Merkezi, Millet Kıraathanesi ve Kütüphanenin de yapılacağı Çekirge Teras proje alanını eski Devlet Bakanı Faruk Çelik ile birlikte gezdi.

Daha sonra bir süre önce açılışı yapılan eski Atatürk Stadı'nın bulunduğu alandaki Millet Bahçesini gezen Kurum, öğle namazını Ulucami'de kıldı.

KOORDİNASYON TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ

Orhangazi Parkı ve Koza Hanı'nda yorgunluk atarak, Bursalılarla fotoğraf çektiren Bakan Kurum, daha sonra Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezine geçti. Bakan Kurum, burada 57 kişinin katıldığı koordinasyon toplantısına başkanlık etti. Toplantıya bakanlık bürokratlarının yanı sıra Bursa Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, AK PARTİ milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve ilçe başkanları katıldı.

SOĞANLI'DA VATANDAŞI DİNLEDİ

Bakan Kurum, daha sonra Alemdar Mahallesindeki Soğanlı Kentsel Dönüşüm alanında incelemelerde bulundu. Soğanlı kentsel dönüşüm çalışmalarını denetleyen Kurum, bölgede yaşayan hak sahibi vatandaşların sorunlarını dinledi.

'2022 SONUNA GELMEDEN TESLİM EDERİZ'

Bölgenin madde bağımlılarının meskeni haline gelmesinden dert yanan vatandaşları dinleyen Kurum, konutların değer esaslı yapılacağını, vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyledi. TOKİ'nin projeleri tamamladığını belirten Kurum, "2021 yılının ilk çeyreğinde ihalesini yaparız, 2022 sonuna gelmeden de etap etap teslimlerini yaparız" dedi.

Kurum'un Bursa'daki son durağı Yunuseli Havaalanı oldu. Bakan Kurum, havaalanı arazisinde incelemelerde bulundu.