Bursa
Açık
22.9°

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bursa'da! 3 proje başladı...

BURSA , 22 Ağustos 2020 Cumartesi, 11:16

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kapsamlı bir programla bugün Bursa'da... Bakan Kurum, tarihi Hanlar Bölgesini ortaya çıkaracak Ulucami çevre düzenlemesi ve Çarşıbaşı Meydan projesi ile Çekirge'de yıllardır atıl halde duran otel inşaatı ve Atatürk Spor Salonu'nun yıkım törenlerinde konuştu. Kurum, "22 Ağustos 2020 tarihini unutmayalım! Bugün Bursa'mızın gelecek 100 yılına damga vuracak bir süreci başlatıyoruz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bursa'da! 3 proje başladı...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye' programı kapsamında bugün Bursa'da...

Bakan Murat Kurum'un katılacağı törenle, Bursa'nın 3 ayrı noktasında eşzamanlı yıkımlar gerçekleştiriliyor: Ulucami çevresinin düzenlenmesi, tarihi yapıların ortaya çıkarılması için hazırlanan Çarşıbaşı Projesi kapsamında Hanlar bölgesindeki binalar, Çelik Palas Otelinin arkasında yer alan, yıllardır atıl vaziyette risk oluşturan otel binası ile Atatürk Kapalı Spor Salonu...

Çekirge'de yapılan törende ilk konuşmaları Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptı.

Törende konuşan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa'da bugün yapılacak yıkımlarla tarihi bir platonun ortaya çıkacağını söyledi.

Eski Devlet Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi:

'TARİHİN YENİDEN YAZILACAĞI BİR DÖNEME GİRDİK'

"Bugün; 7 asır önce Osmanlı'nın temellerinin atıldığı bir şehirde; tarihin kültürün, yeşilin, kadim medeniyetimizin başkentlerinden olan, Türkiye'nin çınarı, Bursa'dayız. Dün itibariyle, tarihin yeniden yazılacağı bir döneme girdik. Cumhurbaşkanımız, milletimize; 320 milyar m3'lük Tuna-1 rezerviyle, enerjide dışa bağımlılığa son verecek, yüzyılın en büyük müjdesini verdiler. Güçlü Türkiye'nin ayak seslerini bütün dünyaya yeniden duyurdular. Bu büyük müjde, bu büyük kalkınma hamlesi; ülkemiz için, aziz milletimiz için hayırlı uğurlu olsun. Sakarya Doğalgaz Sahasıyla ülkemize bambaşka bir zenginlik katan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımıza, Enerji Bakanımıza ve emeği geçen tüm kardeşlerimize, ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle sizlere; liderimiz, başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, en güzel selamlarını, kucak dolusu sevgilerini, hayırlı olsun dileklerini iletiyorum.

'BURSA'YA YENİ MÜJDELERLE GELDİK'

"Bugün öyle bir beldedeyiz ki, burası; Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin, Yıldırım Beyazıt'ın emanetidir. Bugün öyle bir şehirdeyiz ki; bu kutlu şehir bize büyük düşünmeyi, büyük hayaller kurabilmeyi öğretmiş bir şehirdir. Emir Sultan'la, Molla Fenari'yle, Somuncu Baba'yla tevazuyu, samimiyeti ve gayreti öğreten bir diyardayız, bir ilim, irfan, medeniyet şehrindeyiz. Bursa, Osmanlı Beyliği'ni cihan devleti yapmış bir şehirdir. Bu aziz şehre hizmet etmek bizim için en büyük şeref vesilesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak; Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle, yeni bir döneme girdiğimiz bugünlerde; biz de, Bursa'mıza yeni şehircilik harikalarıyla, yeni projelerle, yeni müjdelerle geldik. Müjdelerimiz, projelerimiz; 7'den 70'e tüm Bursalı kardeşlerimiz için, Bursa'mız için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun."

'YENİ BURSA HAYALİYLE ÇALIŞIYORUZ'

"Göreve geldiğimiz günden bu yana, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ruhuna uygun olarak, şehircilik manifestomuzun gereği olarak il ziyaretlerimizi yaptık. Valilerimizle, başkanlarımızla, vatandaşlarımızla yeni kararlar aldık. Bugün artık bu istişarelerin, bu kararların hamdolsun meyvelerini almaya başladık. İşte bakın bugün Bursa'dan '2023'e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye' diyoruz. Güçlü Türkiye'nin en güçlü şehirlerinden olan Bursa; Selçuklu'dan Osmanlı'ya geçişin, yani bir sonun değil aslında yeni başlangıçların şehridir. Bursa; Osmanlı mimarisinin ilk tohumlarının atıldığı, bir açık hava şehircilik müzesidir. İşte bu şehircilik harikasının, bu yeni başlangıçlar şehri Bursa'nın daha da güçlü olması için, "Yeni Bursa" hayaliyle çalışıyoruz."

'BURSA'NIN GELECEK 100 YILINA DAMGA VURACAK BİR SÜREÇ'

"22 Ağustos 2020 tarihini unutmayalım! Bugün Bursa'mızın gelecek 100 yılına damga vuracak bir süreci başlatıyoruz. Bursa'da; bu kadim şehrin en büyük tarihi ve kültürel ihya sürecine Bursalı kardeşlerimizle birlikte Bismillah diyoruz. Bugün kadim Bursa'mızın yeniden inşa ve ihyası için 3 ayrı noktada yıkım çalışmamızı gerçekleştiriyoruz. Çarşıbaşı Meydan Projesi'nden, Çekirge Teras Projesi'ne, yeni spor Kompleksi'nden Sıcaksu termal turizm tesisi ve deprem dönüşüm konutlarına, millet bahçelerinden yeni sosyal konutlara kadar birçok projemize bugün itibariyle başlıyoruz. Tüm bu projeleri, özellikle de Bursa'yı çok yakından takip eden, bizlere Bursa'ya dair yeni görevler, talimatlar ve öneriler veren Liderimize, Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum."

'BURSA'YA 12 BİN 400 METREKARELİK ÇARŞIBAŞI MEYDANI'

"Biz şunu çok iyi biliyoruz. Tarihi miraslarına sahip çıkamayanlar, geleceği inşa edemezler. Bizim tarihi yeniden yazmak gibi bir medeniyet iddiamız var. 18 yıldır, işte bu iddiayla; işte bu abideleri yeniden imar ediyoruz. Edirne'den Hakkâri'ye bütün tarihi merkezlerimizi ihya ediyoruz. Yeniden ülkemize ve dünyamıza kazandırıyoruz. Ankara Hergelen Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Erzurum Hacı Cuma, Afyonkarahisar İmaret Camisi çevresinden; Kayseri Kaleiçi, Yozgat Çapanoğlu ve Kastamonu Nasrullah Cami çevresine; Niğde Kale etrafından Muş, Kütahya ve Sinop'a kadar, tam 23 ilimizde; tarihi şehir merkezlerimizi yeniden ihya ediyoruz. Bursa'da da; yüzyıllardır dualarla süslenmiş camilerimizi, helal ticaretin merkezi olan hanlarımızı ihya etmenin hayaliyle yanıp tutuşuyoruz. 700 yıldır şırıldayan çeşmelerimizi, altında gölgelendiğimiz ulu çınarlarımızı, Bursa'nın şirin sokaklarını ve şehir meydanlarını koruyor, yeniliyoruz. Bursa'mızda geçmişi milattan önce 5. yüzyıla kadar uzanan; 430 bin metrekarelik Hanlar Bölgesi'nin bir bölümü UNESCO dünya tarihi miras listesinde. Hanlar Bölgesi; Tophane'den başlayarak; Ulu Cami'yi, Kozahan'ı, Pirinç Han'ı içine alarak Kayhan Çarsına kadar; 252 tarihi yapı yer aldığı bir bölge. İşte ülkemizin en önemli kentsel yenileme projesini, bu Hanlar Bölgesi'nden başlatıyoruz. İlk etapta; proje için; Büyükşehir Belediyemize 50 milyon lira tahsis ettik. 12.400 metrekarelik bu alanı kapsayan Çarşıbaşı Meydanı'nda yer alan miadını doldurmuş 40 binayı, vatandaşlarımızın gönül rızasıyla yıkıyoruz. Şehir merkezine yük olan, trafik sıkışıklığına neden olan, tarihi yapıları gölgeleyen bu yapıları tamamen ortadan kaldırıyoruz. İşe İŞKUR, Kızılay binası gibi riskli yapıların yıkımıyla başlıyoruz. Ardından hızlıca; Pirinç Han, Bakırcılar Çarşısı, Kapan Han, Eski İpek Hanı'nı ihya edeceğiz. Ulu camiinin çevresini daha da güzelleştirecek, 12.400 metrekarelik yeni bir meydanı Bursa'mıza kazandıracağız. Bu yeni alan; yabancı ve yerli misafirlerimiz için; hanlar bölgesini gezmeden önce bir başlangıç noktası olacak. Meydanda halkımızın katılacağı sosyal etkinlikler yapılacak, meydan adeta Bursa'mızın birlik ve beraberlik mekânı olacak. Birliğin simgesi olacak Çarşıbaşı Meydan Projemiz, Bursa için, Bursalı kardeşlerimiz için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun."

'ÇEKİRGE TERAS PROJESİNİN YÜZDE 95'İ YEŞİL ALAN OLACAK'

"Geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışına sahibiz. İşte bu anlayışla; 32 yıldır metruk bir vaziyette duran, Osmangazi Çelik Palas Oteli'nin arkasındaki köhne yapıları yıkıyoruz. Burada Bursa'nın en vizyoner projelerinden olacak "Çekirge Teras Projesi"ni hayata geçiriyoruz. Bu projemizle inşallah; seyir terası, kütüphanesi, kıraathanesi, müzeler kompleksi, biyolojik göletleri, bisiklet ve yürüyüş yolları, çınarlar, kapalı otoparkı ve geniş yeşil alanlarıyla; güzel Bursa'mızı daha da güzelleştireceğiz. Çekirge Seyir Terası Projemiz, tüm donatılarıyla birlikte Bursa'mız için hayırlı, uğurlu olsun.

'MİLLET BAHÇESİNİN BÜYÜKLÜĞÜ 42 BİN METREKAREDEN 60 BİN METREKAREYE ÇIKACAK'

"Biz 18 yılda; yeşil alan oluşturmada rekor kırmış bir hareketin mensuplarıyız. 81 ilimize 81 milyon metrekarelik alana millet bahçesi yapma hedefiyle çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Şu ana kadar Cumhurbaşkanımızın iştirakleriyle; 23 Millet Bahçemizi milletimizin hizmetine sunduk. 184 projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Evlatlarımıza daha güzel bir Bursa, daha yeşil bir ülke bırakmak istiyoruz. Bursa'nın yeşiline yeşil katmak için; 680 bin metrekarelik alanda 5 millet bahçesi projemiz daha devam ediyor. Bursaspor'umuzun zaferlerinin şahidi olan Atatürk Stadyumu'nun yerine yaptığımız millet bahçesinin açılışını Haziran ayında gerçekleştirdik. Bugün bu bahçemizin hemen yanında yer alan 50 yaşındaki kapalı spor salonunun da yıkımını başlatıyoruz. Burada modern bir spor kompleksini yaparak, millet bahçemizin büyüklüğünü 42 bin metrakareden 60 bin metrekareye çıkarıyoruz. Ümit ediyoruz ki; sporcularımız bu tesiste inşallah nice başarılara imza atacaklar. Sporcularımızın, ülkemizin göğsünü kabartacakları mekân olan yeni spor kompleksimiz Bursa'mız için hayırlı uğurlu olsun."

'TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM'

"Biz yıktığı yeri terk edenlerden olmadık. Yıktığı her şeyin yerine daha güzelini koyanlardan olduk, imha eden değil ihya edenlerden olduk. Biz hiçbir zaman, yapmayan, yapamayanlardan olmadık, hep yapan tarafta olduk. 19 yıl boyunca yüzbinlerce projeyi hayata geçiren, temeller atan, açılışlar yapan, kurdeleler kesen, eser siyaseti üretenlerden olduk. Şehirlerimizin geleceğinin teminatı olan kentsel dönüşüm çalışmalarımızdan da, her bedeli göze aldık ve asla geri durmadık. Çünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında Kentsel dönüşümü başlatırken, 'bedeli ne olursa olsun' demişti. Biz de liderimizin bu sözünü yerde bırakmadık. Bugüne kadar 1 milyon 410 bin konutun dönüşümünü hep birlikte sağladık. Şimdi de; 'Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm' diyoruz. Her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmek, ülkemizi depremlere hazır hale getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak, canla başla çalışıyoruz." Bakın bugün Bursamız; Kuzey Anadolu Fay Hattından etkilenen bir şehir. Maalesef deprem riski yüksek bir şehir. Ve bizim hedefimiz; afetlere karşı güvenli, sağlam yuvalarıyla emin bir Bursa.

FOTOĞRAFLARLA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM'UN BURSA ZİYARETİ

"Bursa Kestel, Osmangazi ve Yıldırım'da 540 hektar büyüklüğünde 5 riskli alanımızda çalışıyoruz. Ayrıca yine Osmangazi, Yıldırım ve Gemlik'te 865 hektar büyüklüğünde 5 rezerv yapı alanında da çalışmalarımıza başladık. Bildiğiniz gibi; Bursa Sıcaksu semtinde uzun yıllar deri sanayisine hizmet eden Tabakhaneler Bölgesi'ndeki işletmeler, 2007 yılında Badırga Bölgesi'ndeki organize sanayi bölgesine taşınmıştı. Bölgedeki 135 deri fabrikasının taşınmasının ardından alanda termal turizminin canlandırılmasına yönelik çalışmaları başlattık. Bunun yanı sıra 190 bin metrekare büyüklüğündeki alanda kamulaştırma yaparak, vatandaşlarımızın mülkiyet sorununu büyük oranda çözdük. Şimdi ise bu alanda; deprem dönüşüm konutlarımızı ve sosyal donatılarımızı, parklarımızı, yeşil alanlarımızı üretmeye başlıyoruz. Projelendirme çalışmalarımız bitmek üzere. Bursa'mız için bu projemiz de şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNÜ BURSA'DA BAŞLATACAĞIZ'

"Bakın biz Kasım ayında söz verdik, bu sözlerimizin hepsini hamdolsun bugün başkanımızla birlikte tutuyoruz. Şimdi de Ağustos ayındayız ve ben bir söz daha, bir müjde daha vermek istiyorum. Çok yakında, Bursa'mızda; Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilecek, vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bir kentsel dönüşüm projesini daha başlatacağız. İstanbul Esenler'deki 60 bin, Elazığ ve Malatya'daki 24.500 konutluk dönüşüm projelerimizden sonra, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini de Bursa'da başlatacağız. Yakın zamanda detaylarını açıklayacağımız bu vizyon projemiz de Bursa için, Bursalı kardeşlerimiz için, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun!"

'TOKİ'DEN 9 AYRI PROJE'

Törenin ardından Çekirge Teras projesinin hayata geçirileceği alanı gezen Kurum'a eski Devlet Bakanı Faruk Çelik eşlik etti...

Biz şehirlerimize hep müjdelerle geldik, müjdelerle döndük. Biz hiçbir zaman, bu aziz milleti mağdur ederek, kendisi abad olanlardan olmadık. Çünkü biz; her vatandaşımızın gönlünü kazanmayı önceliği sayan, her bir vatandaşımızın hakkını, hukukunu savunan bir davanın mensuplarıyız. İstiyoruz ki bu ülkede herkesin yüzü gülsün. Gönlü kırık tek insanımız bile kalmasın. İstiyoruz ki kimsesi olmayanın kimsesi olalım. İşte bu şuurla; 2002 yılında, ev sahibi olmayan tek bir vatandaşımızı bırakmama hedefiyle yola çıktık. 81 ilimizde; 950 bini konut olmak üzere sosyal donatılarıyla beraber, 1 milyon bağımsız bölüm ürettik. Dünyanın en büyük dönüşüm hamlesini gerçekleştirdik. Konut seferberliğimizin bir halkası da Bursa'mızda. 292 milyon lira değerindeki 774 konutluk projemiz devam ediyor, konutlarımız yükseliyor. İlaveten; 50 bin ve 100 bin sosyal konut projelerimiz kapsamında, Bursa'da 3 bin 771 yeni sosyal konut daha yapıyoruz. Nilüfer'de ve Orhangazi'de konutlarımızı önümüzdeki yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Kestel, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, İnegöl, Harmancık ve Orhaneli'nde 9 ayrı projemizde de hak sahiplerini belirledik. İnşaatlarımıza başlıyoruz. Bursa'mız; İller Bankamızın da en titiz çalışmalarının, en ihtiyaç duyulan projelerinin yapıldığı ilimiz. 2003'ten bugüne; içmesuyu, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi gibi sektörlerde; tam 4 milyar 300 milyon lira tutarında 194 projemizi tamamladık. 1.5 Milyar liralık 9 projemiz de, Bursa'nın tüm ilçelerinde devam ediyor. Bursa'da yapacağımız yeni sosyal konutlarımız, tüm altyapı ve üstyapı yatırımlarımız da; Bursalı kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun. Bizim gayemiz; Türkiye'yi en küçük mahalli birimden başlayarak imar edecek, inşa edecek, sorunları çözecek, şehrini köy köy, sokak sokak güzelleştirecek işleri yaparak milletimizin hayır dualarını almaktır. Allah'ın izniyle; Cumhurbaşkanımızla, Bakanlarımızla, Milletvekillerimizle, Büyükşehir Belediye Başkanımızla, tüm belediyelerimizle birlikte; Bursa'yı tarihiyle, yeşiliyle gün yüzüne çıkaracak ve tüm şehirlerimizi geleceğe taşıyacağız."